10°C bezchmurnie

Kolęda 2018. Ile dać pieniędzy księdzu, co trzeba przygotować?

Religia, Kolęda pieniędzy księdzu trzeba przygotować - zdjęcie, fotografia

Rozpoczął się sezon wizyt duszpasterskich, czyli tzw. kolęd.

Ile dać księdzu pieniędzy w kopercie? To pytanie w okresie domowych wizyt duszpasterskich wraca niczym bumerang. Księża w większości powiedzą, co łaska. Ale trzeba przyznać, że to mało precyzyjna odpowiedź. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdzamy... 

Oficjalnego cennika (raczej) nigdzie nie ma. Z przeprowadzanych badań wynika, że najczęściej na ten cel przeznaczamy 20, 30, 50 i 100 zł. W dużej mierze zależy to od grubości naszego portfela. Osoby ubogie wkładają do koperty zazwyczaj 10-20 zł, bogatsi, którzy chcą wesprzeć parafię, potrafią dać 200, 300, a nawet 500 zł... Pamiętajcie też o ministrantach. Oni też liczą na kilka groszy. Dla nich dodatkowo warto przygotować symboliczne 1, 2 lub 5 zł.

Ale uwaga! Są też takie rodziny, które przyjmują księży, ale nie wręczają koperty. - Mam taką zasadę, że nie daję podczas kolędy pieniędzy - przyznaje Pan Mariusz z Koniuch.  - Dla mnie najważniejsza jest rozmowa z księdzem.

Na co księża przeznaczają pieniądze? Zwykle na inwestycyjne plany parafii. Tak jest m.in. w przypadku Ojców Paulinów, którzy zbierają pieniądze na budowę świątyni na os. Na Skarpie czy parafii Św. Jakuba na toruńskiej Starówce, w tym zabytkowym kościele trwają prace konserwatorskie. 

No i jeszcze praktyczna podpowiedź, jak do kolędy należy się przygotować? Na stole powinna znajdować się woda święcona, nie zapomnijcie też o kropidle, zapalonej świecy, a także krzyżu. Jeśli w danym domu są dzieci, to dodatkowo przygotujcie też zeszyt do religii. 

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 

 


kolęda, ile dać na kolędę, koperta, ksiądz - komentarze opinie

  • Marek - niezalogowany 2018-01-07 15:26:40

    Ja nie dam ani grosza bo niby za co

  • gość 2018-01-07 16:56:27

    Wolę dziecku dać do skarbonki,niż kolesiowi który spokojnie może iść do normalnej płatnej pracy...

  • gość 2018-01-23 09:46:04

    Jak zwykle lekko 'kontrowersyjny' oraz obraźliwy tytuł. Kolęda polega na rozmowie z księdzem oraz poświęceniu przez niego domu, a nie na przygotowaniu się ile pieniędzy mu dać. To już tylko od każdego z osobna zależy, więc dając taki tytuł sugerujecie, że każdy MUSI dać... I te wcześniejsze komentarze. "Ja nie dam ani grosza bo niby za co"- nie za co, a na co jak już. Tak jak masz napisane w dalszej części artykułu- trwają dzięki temu prace konserwatorskie oraz remontowe samych parafii.

Dodajesz jako: Zaloguj się