19°C bezchmurnie

Kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji mają dość. Będzie strajk?

Komunikacja miejska, Kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji mają dość Będzie strajk - zdjęcie, fotografia

Kierowcy MZK są coraz bardziej niezadowoleni z ostatnich decyzji swoich szefów. Sytuacja w Zakładzie jest napięta, bo rozgoryczeni pracownicy są w stanie przystąpić do strajku.

Niezadowolenie kierowców MZK sięgnęło niemalże zenitu na przełomie 2017 i 2018 roku. To właśnie wtedy pracownicy mieli otrzymać premie świąteczne. Niestety, mimo wcześniejszych obietnic, na kontach kierowców nie pojawiły się dodatkowe pieniądze. 

- To było dla nas nieuczciwe postawienie sprawy - mówi nam jeden z kierowców MZK. Oczywiście wyraziliśmy swoje niezadowolenie i rozmawialiśmy na ten temat z szefostwem. Jednak rozwiązanie sprawy jest dla nas, mówiąc w skrócie, niesatysfakcjonujące.

Według informacji kierowcy, z którym rozmawialiśmy, Miejski Zakład Komunikacji wypłacił zaległe premie świąteczne po nowym roku, jednak, jak wspomniał nasz rozmówca, są one niesatysfakcjonujące dla kierowców. Premia rzekomo wyniosła 100 złotych.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Miejskim Zakładem Komunikacji. Rzecznik Sylwia Derengowska poinformowała nas, że świąteczna gratyfikacja była zwykle wypłacana z funduszu świadczeń socjalnych, jednak w ubiegłym roku, decyzją związków zawodowych, pieniądze z ów funduszu zostały przeznaczone na inne cele. 

- Pracownicy dostali wyższe niż zazwyczaj dofinansowanie do wypoczynku, czyli tzw. „wczasów pod gruszą” - mówi nam rzecznik MZK Sylwia Derengowska.

Oczywiście premie świąteczne nie są jedynym powodem niezadowolenia części pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji. Kierowcy często muszą wyrabiać nadgodziny, a w czasie ich pracy brakuje przerw. Ponadto niemalże codziennie do Zakładu wpływają skargi od niezadowolonych mieszkańców.

Dlatego w środowisku toruńskich kierowców MZK od jakiegoś czasu pojawia się temat strajku. Oczywiście nie nastąpi on w najbliższych godzinach. Na razie kierowcy, związki zawodowe i zarząd MZK prowadzą rozmowy na temat zaistniałej sytuacji. Jednak, jeśli będzie się ona utrzymywać, to część z kierowców jest gotowa przystąpić do strajku. Co w tej sprawie ma do powiedzenia MZK?

- Zarząd spółki prowadzi rozmowy z przedstawicielami pracowników i związków zawodowych. Strony dochodzą do porozumienia i nie ma mowy o strajku - przekonuje Sylwia Derengowska.

Do tematu będziemy wracać.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji mają dość. Będzie strajk? komentarze opinie

  • gość 2018-01-12 19:51:18

    Po spotkaniu z Prezesem atmosfera jest jeszcze bardziej napięta, nic ciekawego nie usłyszeliśmy.

  • Maras - niezalogowany 2018-01-12 20:08:19

    Nie tylko kierowcy mają już tego dość, ale i motorniczowie. Trzeba mówić PRACOWNICY. Wszystko ma swoje granice, cierpliwość też.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 22:39:02

    To nie kierowcy tylko kaskaderzy i do tego jeżdżą jak z pyrami a matki z wózkami latają po autobusie i ciężko szanownemu Panu opuścić autobus jeśli jest w to wyposażony. Najlepiej jest stanąć metr od chodnika prosto w słup latarni. Śmiechu warte i jeszcze premie im się marzą. Najgorsze jest to że to starzy doświadczeni kierowcy. Zwolnić się jak się nie podoba a nie jeździć jak za kare co odbija się na pasażerach.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 23:07:13

    Przesiądź się na rolki lub rower człowieku, bo Ci żyłka pierdząca pęknie. Zobaczysz jak będziesz z buta zapierdzielał, jak komunikacja stanie. Wtedy będziesz płakał i dzwonił z płaczem do dyspozytora. Nie cwaniakuj, bo najgorzej wyjdziecie na tym Wy uważający się za pasażerów MZK.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 23:13:18

    Jak się wszyscy zwolnią, to kto Cię będzie woził wiecznie niezadowolony pasażerku? Po drugie to są Panie lub Panowie kaskaderzy, po trzecie nie starzy, tylko w odpowiednim wieku. Trochę szacunku.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 23:15:26

    O cwaniak kierowca się chyba znalazłem uraził go kolega ale taka jest prawda

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 23:33:09

    Dla ciebie to Pan Kierowca lub Pan Motorniczy.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-12 23:58:09

    Do tzw. Pasażerów daje wam tydzien za sterami tramwaju, albo za kierownica autobusu, w tedy zobaczymy czy bedziecie tacy inteligoooo. Za te pieniadze co zarabiaja kierowcy i motorniczowie, powinniscie dziekowac ze w ogóle was zabieraja z przystankow;-)

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 00:18:23

    Ostatni gasi światło

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 00:41:46

    To jest jakieś nieporozumienie że kierowca zarabia 2300 netto to w biedronkach płaca więcej.jak tak można przecież kierowcy wstają o 3 rano i pracują praktycznie w każdą niedzielę i święta. Żenada

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 00:44:51

    A ten cwaniak niech sam usiądzie za kierowcę i jeździ za te pieniądze!!!!A jak nie zawsze zostaje mu rower

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 05:02:33

    Ja pracuję w banku gdzie mam odpowiedzialność finansową. Za kazdy błąd. Jest to olbrzymi stes.Tez mam 2200 zl m-nie a premi nie widzialam na oczy .No może jeden raz "dali" na otarcie łez jakieś 500 zl.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 05:03:33

    Ja pracuję w banku gdzie mam odpowiedzialność finansową. Za kazdy błąd. Jest to olbrzymi stes.Tez mam 2200 zl m-nie a premi nie widzialam na oczy .No może jeden raz "dali" na otarcie łez jakieś 500 zl.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 08:06:49

    Mała ilość kierowców jest spowodowana tym że zarobki nie są atrakcyjne ale gdyby zamiast za kurs na kierowcę płacić z góry można by to zrobić po zatrudnieniu przez MZK z pensji chętnych byłoby 2 razy więcej. Taki kursant podpisywał by tzw umowę lojalnościową i musiałby pracować przynajmniej 5 lat. Ogłoszenia o takim kursie powinny być zamieszczane nie tylko w autobusach ale i na znanych portalach ofert pracy.

  • Pracownik - niezalogowany 2018-01-13 08:53:48

    Tylko na rozmowach się skończy , tak było zawsze a o podwyzkach możemy zapomnieć , my jako pracownicy nic nie możemy zrobić , poza tym że nie odpalimy wozów czy tramwaji. A sam Prezes co on może , dopóki prezydentem, będzie pan Michał Zalewski , to nic innego nie zrobimy , bo nasz prezydent woli wydać 2,5 miliona zł. Na ławki z kamienia , żeby bezdomny mógł sobie spać , niż dać pracownikom MZK , cenny najniższej krajowej rosną co roku do góry , ceny opłat prąd , gaz i żywność w sklepach też a pesje nasze stoją , a przecież trzeba utrzymać rodzinę. My też jesteśmy ludźmi , niektóre sklepy mają już taka sama pesje jak my , ale u nich jak spadnie czy zniszczy die towar to sklep jest ubezpieczony , ale my jak żałujemy człowieka w wypadku czy kolizji jesteśmy doprowadzeni do odpowiedzialności karnej , ale nikt nie docenia tego że my jako kierowcy mamy tak odpowiedzialna pracę , że musimy dbać o pasażerów jak i patrZeć i skupić się na drodze. Większość moich kolegów chce się zwalniać i najgorsze jest to że każdy lubi swoją pracę i to co robi , ale płaca i stan konta boli w oczy .

  • Maciek - niezalogowany 2018-01-13 09:35:14

    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawo_nagłówków_Betteridge’a :)

  • GośćDO TEGO Z BANKU. - niezalogowany 2018-01-13 09:45:24

    Ale jak sie pomylisz to masz trupa na koncie i prokuratora?Zapraszamy do MZK jak Ci ciezko w banku.Otoz kierowcow i motornicych jest za malo i bedzie coraz mnie a prawo popytu i podazy mowi ,ze jak czegs lub kogos jest za malo to cena rosnie.A chetnych do banku na te wasze o dziwo ciezkie warunki to tlum chetnych .Jak to wytlumaczysz?

  • LOJALKI???? - niezalogowany 2018-01-13 10:02:34

    DRODZY TORUNIANIE TO JUZ NIE ZADZIALA.ROK TEMU SZKOLILI Z UP I BYLY TLUMY JEZDACYCH .DZIS JUZ ICH PRAWIE NIE MA .NO I NASTEPNYCH CHETNYCH W ZASADZIE BRAK.CZLOWIEK MA ROZUM POZATYM JEST INTERNET I WYMIANA WIADOMOSCI CO JAK I ZA ILE.BONUS TO WSTAWNIE O 3EJ I KONIEC PO POLNOCY.I TAK CZESTO PIEC RAZY POD RZAD A NAWET 6.7 RAZY JELSI MASZ TO SZCZESCIE .NO I SOBOTY ,NIEDZIELE I SWIETA OBOWIAZKOWO.EFEKT JST TAKI ,ZE WKROTCE NIE BEDZIECIE MUSIELI CZEKAC RANO NA TRAMWAJ CZY AUTOBUS BO ON NIE PRZYJEDZIE .PO PROSTU NIKT GO NIE BEDZIE PROWADZIL BO TAKIEJ OSOBY NIE BEDZIE.

  • Kierowca - niezalogowany 2018-01-13 13:25:36

    Do wszystkich Mości Panów za kółkami MZK, jest takie powiedzenie "trzeba było się uczyć". W Biedronce 3 tyś. nie dostałbyś za wożenie 4 liter. Każda praca ma swoje plusy i minusy. Mówienie jaka to odpowiedzialna i trudna praca... ble ble. Co dajecie od siebie. Coś co dla jednego jest normalne i standardowe dla innych to usługa ekstra za którą chcą super premie. Już dawno nie jeździłem i jako kierowca dzielący drogę z kierowcami autobusów bardzo wyraźnie widzę że coraz większa ich liczba zachowuje się jak święte krowy. Jeżdżą dużym autobusem jakby jeździli osobówką. Liczą na upszejmość innych kierowców a sami są nie upszejmi, rzadko kiedy nawet stać ich na to by podziękować. Dyrekcja powinna opracować dobry system motywujący wpływający na wysokość wynagrodzenia. Coraz większa liczba kierowców jeździ z kamerami i gdyby większą liczbą nagrań trafiała do sieci to można by było zobaczyć jacy to profasjonaliści mamy w MZK.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 13:44:17

    A morze tak sam spróbujesz tego miodu i zatrudnia się jako kierowca a zapewniam przestaniesz wypisywać takie pierdoly jacy to źli są kierowcy.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 13:44:36

    A morze tak sam spróbujesz tego miodu i zatrudnia się jako kierowca a zapewniam przestaniesz wypisywać takie pierdoly jacy to źli są kierowcy.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 14:21:52

    Jestem z wami oni tylko patrzą na zyski a pieniądze mają Walczcie

  • Gość... - niezalogowany 2018-01-13 14:35:59

    Hej kierowco tak smarujesz na MZK A czy wiesz że masz obowiązek wpuścić autobusu włączający się do ruchu gdy wyjeżdża z zatoki? A widzisz... jest na to artykuł. Pani latająca z wózkiem na pokładzie busa niech napisze do urzedu miasta żeby szanowni panowie pozmieniali czasy przejazdu autobusu bo gdy autobus gna tzn że czas jest bardzo skrócony no i żeby zaczeli naprawiać drogi. Bo wiadomo że wyboje pozarywane studzienki i dziury odczuwamy my wszyscy czy to kierowca czy pasażer. W grupie siła koledzy kierowcy i motorniczowie wszyscy musicie się skrzyknąć i zapisać do Solidarności wtedy bedziemy mogli zrobić więcej dla Wszystkich. Pozdrawiam

  • gość 2018-01-13 15:52:31

    kasjer w Castoramie- 15,50 brutto/h- kierowca MZK - 15,30 brutto/h. 2300 netto jest jak kierowca wypracuje powyżej 220 h/ m-c i jest na starych zasadach, nowi takich pieniędzy nie widzą(nawet Ci pracujący 4 lata). "było trzeba się uczyć" wielu kierowców jest po studiach lub w trakcie....a poprostu lubią jeździć.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 16:43:10

    Jestem kierowca z ruchu międzynarodowego i miałem okazję przejechać się waszą komunikacją miejską i to co robią wasi szanowni koledzy kierowcy mzk w Toruniu to się w głowie nie mieści aż chamstwo z nich kipi tak jeździsz tak zarabiasz a do do przepisów o ruchu drogowym to zapraszam na szkolenie bo niema czegoś takiego. Kierowcy maja obowiązek umożliwić wyjazd z zatoczki a nie tak jak wy to robicie jedna osobowka na ulicy później pusto a wy wjerzdzacie na chama przecież to już jest wymuszenie nikt ci nie karze pracować w mzk kierowców potrzeba wszędzie i za inne pieniądze ale tacy cwaniak kierownicy to potrafią tylko na pamięć jeździć a w innym mieście to by zginął w sumie to najpierw by musiał do niego dojechać i nie mówię że wszyscy tacy są ale większość a reszcie odpowiada taka praca za takie pieniądze

  • DO CWANIAK KIEROWCA. - niezalogowany 2018-01-13 17:27:44

    SKORO SIE ZATRZYMALES NA PRD SPRZED 10 LAT TO JUZ NIE NASZA WINA.UZUPELNIJ WIEXZE APOZNIEJ UDAWAJ MADREGO.PRAOW POPYTU I PODAZY O ,,INTELIGENTNY,,.JAK KOS LUB CZEGO JEST ZA MALO TO CENA CZY ZAROBKI ROSNA.A JAK CIE NIE STAC NA COS TO KUP ROWER .ZDROWIE SOBE POPRAWISZ .MOZE NAWET TO DRUGIE.

  • DO CWANIAK KIEROWCA. - niezalogowany 2018-01-13 17:32:44

    ,,UPSZEJMI,,?CHLOPCZE NIE KOMPROMITUJ SIE .SKONCZ PODSTAWOWKE NAJLEPIEJ WIECZOROWO BO TO PODSTAWY.TY NIE TYLKO Z PRZEPISAMI RUCHU DROGOWEGO NA BAKIER ALE PRZEDEWSZYSTKIM Z ORTOGRAFIA JEZYKA POLSKIEGO.

  • KASJER CASTORAMA 15,50 BRUTTO - niezalogowany 2018-01-13 17:43:06

    PRZEPRASZAM BARDZO ALE KIEROWCA MZK 15,10 A NIE 15,30 BRUTTO

  • KASJER CASTORAMA 15,50 BRUTTO - niezalogowany 2018-01-13 17:46:21

    PRZEPRASZAM BARDZO ALE KIEROWCA MZK 15,10 A NIE 15,30 BRUTTO.CZYLI MNIEJ NIZ SZANOWANY TAKZE ZAWOD KASJERA

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 17:59:35

    Połowa tutaj to kierowcy mzk i się bronią przed prawda taka jest rzeczywistość a przepisy są jedne a nie pod kierowcę mzk

  • Jacol - niezalogowany 2018-01-13 18:01:56

    Stary kierowca ma 15.10+ wysługa a nowy gołe 15.30

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 23:18:09

    Wszystkim marudzacym jacy to kierowcy autobusow sa be, proponuje wsiasc za kolko autobusu i zobaczycie jak to latwo sie tym jezdzi...po kilku minutach zmieniliby zdanie...oczywiscie idioci zdarzaja sie wszedzie...nie krytykujcie czegos na czym sie nie znacie.

  • Gość - niezalogowany 2018-01-13 23:40:33

    Ukraińców ściągną he

  • MZK Bydgoszcz - niezalogowany 2018-01-15 19:12:49

    Dyskusja nie ma sensu jeśli nikt nie pracował w komunikacji miejskiej. Dużo kierowców samochodów nie zna dobrze przepisów ruchu drogowego które zmieniają się często i to jak już jest kolizja wtedy dobywają wiedzę. Ukraińcy nie bedą jeździć bo prawko 12 tyś. zl na autobus i pracodawca musi zabezpieczyć mieszkanie takiemu pracownikowi. Na nasze szczęście są kamery także zawsze można sprawdzić co się stało. Pozdrawiam kolegów z Torunia i walczcie o swoje u Nas po ostatniej reformie emerytalnej uciekło kilkudziesięciu kierowców i też są braki.

  • gość 2018-01-20 18:37:36

    Z TEGO CO SLYSZE OD KIEROWCOW MZK TORUN A KILKU ICH ZNAM KASA I NADGODZINY TO NIE WSZYSTKO. ASTAN TECHNICZNY.... PYTAM O REALNY STAN TECHNICZNY AUTOBUSOW NIE JEST NAJCIEKAWSZY PODOBNO.... COS ZLEGO SIE DZIEJE Z TYM MZK.

  • gość 2018-01-22 11:46:55

    UKRAINCY CHCA 19ZL BRUTTO /H DLA INTELIGENTNYCH PISZACYCH O SCIAGNIECIU UKRAINCOW.PONIZEJ TO WYWOLUJE U NICH SMIECH.ZYCZE MILEGO OCZEKIWANIA NA AUTOBUS LUB TRAMWAJ.MOZE PRZYJEDZIE.

  • gość 2018-02-03 17:57:00

    Stan techniczny autobusów w toruńskim mzk jest taki, że nie ma dnia, żeby coś się nie działo. W ciągu miesiąca wzywałem 5 razy pogotowie techniczne. Mechaników brak, a ty słyszysz od dyspozytora (R.), że masz jechać niesprawnym autobusem!!!!Żart??? Nie w mzk.

  • gość 2018-02-03 18:07:08

    Do matki z wózkiem - nie jesteś niepełnosprawna, więc z jakiej racji kierowca ma Ci obniżać autobus? A to, że latasz w autobusie to z pretensjami do mzd odnośnie stanu dróg. Co niby ma zrobić z tym kierowca?? To samo z latarnią na przystanku- kierowcy ich nie stawiają, reklamacje, gdzie indziej.