Kazimiera Janiszewska: Budowanie zaufania trwa latami

Partie Polityczne, Kazimiera Janiszewska Budowanie zaufania latami - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 04/10/2019 12:30

– W kolejnej kadencji Sejmu powinna powstać rzetelna krajowa strategia zdrowotna stworzona ponad wszelkimi podziałami politycznymi. To musi być pole działania wszystkich sił, wolne od przepychanek politycznych – mówi w wywiadzie dla "Oto Toruń" Kazimiera Janiszewska, kandydatka do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Oto Toruń: Odebrała pani ostatnio podziękowania z rąk prezydenta Michała Zaleskiego za pracę jako główny specjalista w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UMT i odeszła pani na emeryturę. Ale długo pani nie wytrzymała. Postanowiła pani kandydować do Sejmu. Dlaczego? 

Kazimiera Janiszewska: To prawda, ale przejście na emeryturę nie było dla mnie najważniejszym celem w ostatnim czasie. Jest to tylko kolejny etap, a ja nadal planuję być aktywna zawodowo i społecznie. Całe swoje życie spędziłam nad wyraz aktywnie i nadal mam w sobie dużo energii, potencjał, oraz doświadczenie, które mogę owocnie wykorzystać. Emerytura ułatwi mi skoncentrowanie się na tym, co najważniejsze.

Kandyduje pani z listy Lewicy. PiS w kończącej się właśnie kadencji zawiesił temu ugrupowaniu bardzo wysoko poprzeczkę. Spełnił bardzo wiele obietnic socjalnych i sprawił, że najsłabszym żyje się lepiej. Pomysł Lewicy to wprowadzenie kolejnych programów czy może korekta tych istniejących? 

Lewica w swoim programie wyborczym wskazała działania, na których chce się skupić szczególnie w najbardziej interesującym mnie obszarze polityki społecznej i zdrowia. W obecnej kadencji zabezpieczenie socjalne kojarzy się tylko z dostarczaniem środków finansowych dla obywateli. Poprawa warunków socjalno-bytowych nie może odnosić się tylko do środków finansowych. Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy narodem, w którym trwa proces zmian w demografii, coraz więcej jest osób w wieku poprodukcyjnym, utrzymujących się z rent i emerytur. Do tej właśnie grupy społecznej należy skierować najwięcej działań profilaktycznych - zapewniających im jak najdłuższą aktywność fizyczną i społeczną, a także stworzyć trwały system  profesjonalnej opieki nad osobami tego wymagającymi.

Dobrze, że ludziom żyje się lepiej, ale są to wybrane grupy społeczne. Koniecznie muszę wspomnieć jeszcze, że dostarczane obecnie środki finansowe wpłynęły na zmniejszoną aktywność zawodową kobiet, co powoduje, że wiele z nich nie zdąży wypracować swoich emerytur i nie będą posiadały własnych środków do życia w przyszłości. Dlatego też konieczne jest stworzenie takiego wsparcia, aby rodzice mogli, bez dużego stresu łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dzieci oraz sprawowaniem opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Należy przyjrzeć się też sposobowi rekrutacji dzieci do przedszkoli, rodzice pracujący powinni mieć zagwarantowany dostęp dziecka do przedszkola. Uważam, że na politykę społeczną rząd zawsze przekazywał zdecydowanie za małe środki finansowe i stąd powstały teraz tak duże potrzeby. Sztuką jest również wydawać dostępne środki tak, aby osiągać długoterminowe efekty związane z trwałą poprawą jakości życia, a nie tak, aby sprawić chwilowe wrażenie, że jest łatwiej, ale jednocześnie narażając osoby, którym pomagamy na poważne problemy za kilkanaście lat.

Jedną z bardzo istotnych spraw, którą politycy zlekceważyli w tej kadencji to służba zdrowia, czyli temat dla pani bardzo bliski. Jaki ma pani pomysł na usprawnienie wspomnianej służby zdrowia? 

Ochrona zdrowia to kolejna strasznie niedoinwestowana i zaniedbana dziedzina. Sama będąc pacjentką, doświadczam wielkich niedogodności, długie kolejki do lekarzy specjalistów, dużo ograniczeń wynikających z procedur administracyjnych i nadinterpretacją przepisów RODO. Przykład? W kartotece mojego męża jestem wskazana jako osoba upoważniona do informacji o stanie zdrowia, ale ten fakt nie jest już wystarczający do odbioru przeze mnie wypisanej recepty, bez stosownego upoważnienia podpisanego przez męża. Kolejne ograniczenie wynika z braku możliwości „zamówienia” wypisania recepty, drogą elektroniczną. Każdorazowo należy dostarczyć na piśmie wykaz potrzebnych leków. Przecież to jest strata czasu na dojazdy do lekarza, kolejki w recepcji itd. W trybie pilnym należy udoskonalić systemy informatyczne oraz wyegzekwować od pracowników korzystanie z wszystkich dostępnych technologii. Musimy przestać się bać nowoczesnego, znacznie efektywniejszego kontaktu z pacjentem. Wiem, że przykłady, którymi się posłużyłam są kroplą w morzu istniejących potrzeb, ale właśnie takie drobne sprawy powodują u ludzi frustrację i będą kojarzyły się z negatywną oceną jakości obsługi pacjenta. Naprawa istniejącego stanu w ochronie zdrowia wymaga dużych inwestycji finansowych w zasoby kadrowe i wyposażenie. Niedopuszczalne jest, aby leczyli nas przemęczeni lekarze i pielęgniarki. Niedopuszczalne jest, aby na zabiegi i wizytę u specjalisty czekać kilka lat. Przecież wiele osób tego po prostu nie dożyje. 

Dla obywateli jest to sprawa priorytetowa i w kolejnej kadencji Sejmu powinna powstać rzetelna krajowa strategia zdrowotna stworzona ponad wszelkimi podziałami politycznymi. To musi być pole działania wszystkich sił, wolne od przepychanek politycznych. Obywatele to my, bez względu na upodobania polityczne czy religijne. Niestety każdy z nas kiedyś będzie pacjentem. Warto to rozumieć. Warto wiedzieć, że zdrowie jest najważniejsze.

Czym jeszcze - oprócz służby zdrowia - będzie chciała się pani zająć w Sejmie? 

Szczególnie bliska jest mi pomoc społeczna. Moje 40-letnie życie zawodowe związałam ze sprawami społecznymi. Bezpośrednie uczestnictwo w rozwoju systemu pomocy, własny rozwój osobisty, bezpośrednie kontakty z osobami doświadczającymi różnorodnych problemów i radości, umożliwiły mi zebranie wielu własnych, wartościowych obserwacji. Obecnie przepisy wielu ustaw pozwalających na funkcjonowanie tego systemu wymagają udoskonalenia, nie powinno być różnych kryteriów dochodu pozwalającego na korzystanie ze świadczeń pomocy społecznej. Stworzenie spójnego systemu pozwoli na zniwelowanie powstałego chaosu proceduralnego przy ubieganiu się o różnorodne świadczenia finansowe i pozafinansowe. Muszę powiedzieć,  że w dobie wprowadzonych przez rząd świadczeń „plus”, których nie wlicza się do dochodu rodziny przy ubieganiu się o pomoc, zmniejszyła się znacznie pozycja zawodowa pracownika socjalnego. Wynagrodzenia pracowników socjalnych są niskie i często bywa tak, że pracownik socjalny posiada niższe dochody a zgodnie z literą prawa, nie mogąc uwzględniać wszystkich świadczeń „plus” wspiera finansowo rodzinę o faktycznie wyższych dochodach. Niestety, powoduje to frustrację u pracowników i poczucie niesprawiedliwości. Jest to grupa zawodowa pracująca w bardzo trudnych warunkach, mocno niedoszacowana finansowo. Podobnie z resztą jak fizjoterapeuci, nauczyciele, pielęgniarki i wiele innych. Jeżeli w nowej kadencji opcja rządząca spełni swoje obietnice wyborcze związane z najniższym wynagrodzeniem, to jestem pełna obaw co do kształtu istniejącego systemu pomocy społecznej. Pomoc społeczna to ogrom ludzkich problemów, osób w wieku senioralnym, z niepełnosprawnościami, dzieci wychowujących się w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w rodzinach zastępczych i osób zajmujących się rodzicielstwem zastępczym, występującej przemocy szczególnie wobec dzieci i wielu innych, których nie sposób wymienić w trakcie tego wywiadu. Dla osób mocno zaangażowanych i chcących poprawić ten system, w przyszłym Sejmie pracy będzie bardzo dużo. 

A co ze sprawami ważnymi dla mieszkańców Torunia? Np. paląca sprawa budowy drogi S-10 czy pozyskanie pieniędzy na trzeci most drogowy w Toruniu. Dlaczego mieszkańcy Torunia powinni postawić właśnie na Kazimierę Janiszewską? 

Jeśli chodzi o drogę S10, to proszę pamiętać, że swój ewentualny mandat poselski będę wykonywać nie tylko w imieniu Torunia, ale również w imieniu pozostałych miejscowości regionu. Inwestycje w infrastrukturę oceniam w bardzo podobny sposób jak inwestycje w służbę zdrowia oraz pomoc społeczną. Najistotniejsze są dla mnie długoterminowe korzyści dla mieszkańców, dostępność, oraz efektywnie wydane pieniądze. Dokładnie tym będę się kierować jako posłanka zabiegając o finansowanie dla naszych regionalnych inwestycji.

Mieszkańcy Torunia powinni postawić na Kazimierę Janiszewską, ponieważ jestem aktywna, mam potencjał i dużo odwagi przy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań. Ponadto jestem kobietą i nie pozwolę na dalsze lekceważenie tak ważnych spraw jak: dyskryminacja i nierówne traktowanie ze względu na płeć, prawo do takiego samego wynagrodzenia za tę samą jakość wykonywanej pracy dla kobiet, wolność decydowania o sobie w sprawach macierzyństwa, zdrowia, stosowaniu antykoncepcji i roli jakie kobiety chcą odegrać w życiu zawodowym i społecznym. Obecnie w Sejmie jest zdecydowanie za mało kobiet.

Warto podkreślić także, że jestem rodowitą torunianką i przez całe życie zawodowe związana byłam z rozwiązywaniem spraw społecznych torunian. Niezmiernie ważne dla mnie są także takie wartości jak: rodzina, poszanowanie godności drugiego człowieka, odwaga i rozsądek. 

Sondaże wskazują, że PiS znowu będzie mieć większość w parlamencie. Jak opozycja, nauczona doświadczeniami ostatniej kadencji, powinna zachować się w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji opozycja powinna wykazać się szczególną mobilizacją i postawić na określenie wspólnego celu w realizacji swoich programów wyborczych ponad wszelkimi podziałami i pokazać społeczeństwu swoją konsekwencję w działaniu. W ten sposób będzie mogła uwiarygodnić założone cele i poprawić swój wizerunek. Obywatele nie powinni już nigdy mieć podstaw do oskarżania polityków o niesłowność. Wiemy, że będzie to bardzo trudne nie tylko dla opozycji, ale i dla obywateli naszego kraju. Budowanie zaufania trwa latami, ale wierzę że nigdy nie jest za późno i nie warto się poddawać.

Rozmawiał Filip Sobczak.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

kazimiera janiszewska - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama