Karolina Łukowiec: Najważniejsze są prawidłowo wyrażone emocje

Szkoły i licea, Karolina Łukowiec Najważniejsze prawidłowo wyrażone emocje - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 16/07/2018 11:37

- Zajęcia socjoterapeutyczne pozwalają dzieciom przełamać wewnętrzne bariery i wzmocnić poczucie własnej wartości – mówi Karolina Łukowiec, współzałożycielka Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka „Zajączek”.  

Socjoterapia, jako metoda wsparcia dzieci i młodzieży, staje się coraz popularniejsza. Dlaczego tak ważna jest w rozwoju dziecka?

Zajęcia socjoterapeutyczne rozwijają kompetencje emocjonalno-społeczne. Skierowane są one przede wszystkim do dzieci z zaburzeniami zachowania. Możemy wyróżnić tu nadpobudliwość lub agresję, a także wycofanie i nieśmiałość. Atutem takich zajęć jest praca w grupie, dzięki czemu nasi podopieczni mają szansę oswojenia się, czy otworzenia na innych.

Z jakiego typu problemami zgłaszają się do pani rodzice?

Obecnie pracuję z dzieckiem, które przyjechało z zagranicy i zaczyna funkcjonować w nowym środowisku. Innym pacjentem jest osoba, która w domu zachowuje się poprawnie, w szkole zaś staje się bardzo skryta. Warsztaty w większej grupie pozwalają takim dzieciom przełamać pewne wewnętrzne bariery i wzmocnić poczucie własnej wartości.

Warto podkreślić, że praca z dzieckiem często zaczyna się od kontaktu z rodzicem.

Wspieramy nie tylko najmłodszych, ale także rodziców, bo to oni najczęściej przychodzą do nas po pierwszą poradę. Najczęściej spotykamy się w momencie, w którym opiekunowie lub nauczyciele w szkole zauważają pewne budzące niepokój zmiany w zachowaniu młodych osób.

Czy każda konsultacja z socjoterapeutą skutkuje terapią?

Jest to indywidualna kwestia każdego rodzica i pacjenta. I do opiekuna zawsze należy podjęcie ostatecznej decyzji. W przypadku, gdy taką pracę z dzieckiem zaczniemy, możemy określić, jak długo powinna ona trwać, by przynieść efekty. I jasno trzeba powiedzieć, że w niektórych przypadkach potrzeba czasu. Każdy z nas ma inny charakter i w zupełnie odmienny sposób reagujemy na bodźce. 

Jak wygląda taka praca z dzieckiem?

Pracujemy w grupach kilkuosobowych. Skupiamy się na tym, w czym podopieczny jest dobry. Co go pasjonuje, i które tematy go otwierają. Bazujemy na prawidłowych zachowaniach i pozytywnych stronach, by podnieść jego poczucie wartości. Osiągając cel, zmniejszamy powstałe zaburzenia lub całkowicie je eliminujemy. Pracujemy także z emocjami. Szczególne ważne jest odreagowanie, zrzucenie z siebie wszystkich ciężarów naszej psychiki. Dążę do tego, by dzieci potrafiły nazwać swoje emocje i je prawidłowo wyrazić. Dużym problemem jest nieadekwatność reakcji na zastałą sytuację. Dlatego też uczymy się wspólnie to niwelować.

Możemy mówić o pełnej skuteczności terapii?

Na skuteczność terapii składa się wiele czynników, począwszy od zaangażowania i chęci dziecka. W przypadku, gdy udział w terapii będzie podyktowany wyłącznie decyzją rodzica, zajęcia nie do końca przyniosą oczekiwany skutek. Jednakże zawsze wierzymy i staramy się, aby nasze działania przyniosły zamierzone efekty.

Z pewnością duży wpływ na zajęcia ma doświadczenie terapeuty.

Praca z dziećmi jest moją największą pasją, kocham to, co robię. Przede wszystkim niosę pomoc innym. A w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci jej potrzebuje. Podnoszę swoje kwalifikacje, by właśnie poprzez terapię móc ich wspierać. Centrum Terapii i Rozwoju Dziecka „Zajączek” kładzie nacisk także na współpracę z rodzicami, tak, by nie czuli się sami z powstałym problemem. Oferujemy konsultacje z logopedą, zajęcia ze specjalistą od gimnastyki korekcyjnej, terapeutą czy oligofrenopedagogiem.

Zaczynają się wakacje. O czym, z punktu widzenia socjoterapii, powinni wiedzieć rodzice?

Warto ich uświadomić, że wakacje to doskonały czas, by zacieśnić więzi z dziećmi. Przyjrzyjmy się ich zachowaniom i sposobie funkcjonowania. Być może w natłoku obowiązków coś nam umknęło. Zadbajmy o rodzinę i pozwólmy sobie cieszyć się ze wspólnych chwil.

Karolina Łukowiec: Najważniejsze są prawidłowo wyrażone emocje komentarze opinie

  • PSSiT - niezalogowany 2018-09-15 15:38:15

    Jestem głęboko poruszona tym, że ktoś kto jak sam to nazywa prowadzi „socjoterapie”, „terapie” niestety nie ma o tym pojęcia. Wstyd, że portal promuje takie bzdury. Czytam słowa, dokładnie ułożone zdania, które w większości w Pani działaniach nie maja znaczenia a przede wszystkim zastosowania..
    Proponuje zatrudnić psychologa dziecięcego bo Pani działania przez brak podstawowych kompetencji mogą jedynie zaszkodzić. Terapia dziecka z CD ukierunkowana jest na rozwój i kształcenie podstawowych umiejętności psychospołecznych, zdolności samokontroli i tez sposobów prowadzenia komunikacji. Chodzi o to by celem było rozwiniecie własnych emocji, a także umiejętności ich identyfikacji, świadomości ich źródeł !! O jakim wsparciu mówi Pani w kontekście rodziców? Należy wyposażyć rodziców w wiedzę i umiejętności ! Wypracować efektywna komunikację i strategie ! SOCJOTERAPIA NIE JEST TYLKO DLA DZIECI Z ZABURZENIAMI ZACHOWANIA! Przez brak umiejętności postawienia trafnej diagnozy wrzuca Pani wszystko do jednego worka! Jeśli faktycznie liczy się dla Pani dobro dziecka proszę pozostać jedynie przy wykorzystywaniu elementów socjoterapii!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama