Już niedługo w Toruniu zostanie uruchomiona kolejka gondolowa

Inwestycje, niedługo Toruniu zostanie uruchomiona kolejka gondolowa - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Filip Sobczak 15/08/2019 17:23

Wszystko wskazuje na to, że niedługo w naszym mieście pojedziemy kolejką gondolową. Okazuje się, że do magistratu zgłosił się „poważny lokalny inwestor”, który chce zrealizować ten pomysł.

W październiku zeszłego roku, w czasie kampanii wyborczej, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej Marcin Karasiński podpisali list intencyjny w sprawie uruchomienia kolejki gondolowej w Toruniu. Zaleski zdradził, że to właśnie Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna na początku 2018 roku przygotowała szczegółowy projekt tej atrakcji i przedstawiła go w toruńskim magistracie. – Z uwagą, ale i ostrożnością zapoznałem się z planami utworzenia tej inwestycji. Wierzę, że może być to ciekawe uzupełnienie oferty turystycznej – stwierdził prezydent.

Kilka miesięcy temu „Oto Toruń” powrócił do sprawy. Od toruńskich urzędników dowiedzieliśmy się, że w magistracie odbyło się spotkanie w sprawie uruchomienia kolejki. Organizacja Turystyczna przedstawiła na nim koncepcję wybudowania kolei gondolowej przez Wisłę. - Podczas spotkania zaproponowano alternatywną lokalizację stacji kolejki - na terenie miejskim przy Bulwarze Filadelfijskim, w miejscu, gdzie dawniej eksponowano armaty. Ta lokalizacja wymaga zmian decyzji środowiskowej wydanej dla projektu „Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego”, który jest już częściowo zrealizowany - tłumaczyła dla "Oto Toruń" rzecznik prezydenta Torunia Magdalena Stremplewska.

Pierwotna lokalizacja stacji - u zbiegu ulic Św. Jakuba i Woli Zamkowej na terenie Fortu - nie uzyskała zgody Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży. Dlatego postanowiono, że zostanie wykonany szkic nowej lokalizacji nabrzeża. - Będą w nim zawarte informacje o zakresie gruntu terenu niezbędnego dla tej inwestycji oraz dokładnie rozmieszczenie słupów i ich wysokość. Analizowana jest także możliwość zmiany decyzji środowiskowej - dodawała Stremplewska.

W Toruniu nie brakowało zwolenników teorii, iż Zaleski zapowiedział uruchomienie kolejki ze względu na kampanię wyborczą. Kolejka ma bowiem kosztować około 30 mln zł, a magistrat liczy, że znajdzie się firma, która pokryje te koszty. Aczkolwiek wszystko wygląda na to, że Miasto znalazło takiego inwestora.

Jak dowiedziały się toruńskie „Nowości”, do magistratu zgłosiła się firma, która chce wyłożyć 30 mln zł na budowę kolejki. – Chcemy ją uruchomić za dwa lata i jesteśmy na najlepszej drodze do realizacji tego pomysłu. Oczywiście, że nie mamy takich pieniędzy, dlatego pozyskaliśmy inwestora, dużą, poważną firmę z regionu – mówi dla "Nowości" Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej (niegdyś Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna). 

Trasa kolejki ma nie ingerować w panoramę toruńskiego zespołu staromiejskiego. Ma ona mieć 1025 metrów. Magistrat zapowiadał, że zostanie wyposażona w 16 wagoników, ale docelowo ma być ich 23. Przewiezie około 1000 pasażerów na godzinę. Gondole będą przystosowane do przejazdu osób niepełnosprawnych oraz przewozu rowerów. W każdej z kabin będzie mogło podróżować do 10 osób. Przejazd ma trwać około 5 minut. Za bilet wstępu zapłacimy kilkanaście złotych, ale mieszkańcy Torunia mogą liczyć na atrakcyjne rabaty. 

(Filip Sobczak)

fot. pixabay oraz UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

kolejka gondolowa, toruń, michał zaleski, inwestor, 30 mln zł - komentarze opinie

  • gość 2019-08-15 12:11:12

    Ta kolejka do Torunia pasuje jak świni siodło . Panu Zaleskiemu coś się w głowie poprzewracało.

  • Fred - niezalogowany 2019-08-15 13:00:32

    pomysł dobry, ale ciekawe czy ten INWESTOR istnieje...

  • Gryfino - niezalogowany 2019-08-15 15:44:35

    Zajebista sprawa niedowiarki pierwsi na niej pojadom

  • Zośka - niezalogowany 2019-08-15 16:11:14

    Myślę, że most byłby bardziej na miejscu

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 16:16:35

    Z poziomu kolejki lepiej będzie widać dziurawy asfalt na bulwarze. Chodząc po bulwarze można sobie wybić zęby. Może lepiej zająć się bardziej przyziemny i problemami.

  • gość 2019-08-15 18:02:32

    Tytuł sugeruje, że kolejka już jest zbudowana, czeka tylko na uruchomienie. Marne dziennikarstwo.

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 19:38:23

    Super. .dla licznych turystow to nie lada atrakcja jak również dla mieszkańców Torunia a przede wszystkim dla dzieci ..fajnie rodzina może spędzić czas..gondola na drugi brzeg a mostem Piłsudski z powrotem..

  • Gośćtera - niezalogowany 2019-08-15 20:45:37

    Ta gondola po jakiego czorta dziś szliśmy na spacer z moimy gośćmi to mi wstyd było za te dziurawe chodniki to naprawić a nie takie durne pomysły

  • Eror - niezalogowany 2019-08-15 21:07:09

    Zgadzam się z przedmówcami, może wpierw lepiej wyremontować centralną część bulwaru filadelfijskiego, która swoim wszędobylskim betonem, nierównościami nie robi miastu dobrej reklamy.Tym się zająć w I kolejności. Przepiękny bulwar po remoncie ma choćby Gorzów Wielkopolski...Jest skąd czerpać inspiracje. Centralna część bulwaru czeka od lat na remont....

  • Gość - niezalogowany 2019-08-15 22:25:59

    Z bulwarem to prawda.Wstyd!Przykład można spotkać bliżej we Włocławku.

  • Gośćpati - niezalogowany 2019-08-15 22:48:37

    Również proszę o naprawę chodników na Bulwarze..

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 06:44:12

    Jaki bulwar we Włocławku toc tam nawet ścieżki niema !!! A kolejka gondolowa jak najbardziej A ten co napisał że Pan Zalewski ma się w glowe pukać niech sam się zdrowo puknie i odetnie pepowine od Pana ZLODZIEJA Rydzyka....

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 07:25:20

    Proponuje raz w roku posprzątać teren ul. Łukasiewicza. Syf psie odchody i krzatyny większe od ludzi. Czyżby nie było komu?? Puszczacie hałasujące odkurzacze nocą po jezdni, a co za krawężnikiem,to be...tego nie sprzątamy.Wstyd .

  • Gość - niezalogowany 2019-08-16 07:57:32

    Juz Czas na zmianę we władzach w następnych wyborach, bulwary to wstyd dla Torunia, zalewski woli dawać kasę i zwolnienia podatkowe dla ojca

  • Gośćkokos - niezalogowany 2019-08-16 08:14:07

    juz lepsza atrakcja by byla jakby powstalo kolo mlynskie, na kepie bazarowej..

  • orientalna - niezalogowany 2019-08-16 10:04:35

    Swietny pomysl...nawet ostatnio o tym rozmawialismy z przyjaciolmi a tu masz juz jest pomysl oby byl zrealizowany to bedzie duza tez atrakcja dla turystow

  • GośćPiotr. - niezalogowany 2019-08-18 22:35:17

    Super pomysł taka kolejka !!!

  • Lidia - niezalogowany 2019-08-19 19:22:25

    łoooooooo a nie będzie ona dowizić na Kolegium Jagiellońskie? Bo bym sobie jeździła na uczelnie taką xDDDDDD? Od razu studiowało by się jeszcze milej te Pedagogikę :D

  • gość 2019-08-20 10:49:35

    Ja p.... !!!! Olsztyńska zakorkowana na 3-4 km codziennie, a tu jakieś dyrdymały. Rozwiązujmy podstawowe problemy Miasta!!!!

  • gość 2019-08-22 20:40:36

    bardzo dobry pomysł.

Dodajesz jako: |