Jaki jest sens skierowania z oznaczeniem „PILNE”? [LIST]

Zdrowie, skierowania oznaczeniem „PILNE” [LIST] - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 25/03/2019 08:19

- Sposób postępowania toruńskich poradni specjalistycznych jest daleki od standardów, jakie powinny reprezentować tego typu placówki medyczne - twierdzi nasz czytelnik, który napisał list do "Oto Toruń".

Szanowni Państwo,

piszę ponieważ spotkała mnie dość niemiła sytuacja ze strony toruńskiej służby zdrowia. Historia wygląda tak, że w wyniku przeprowadzonego badania MRI (rezonans magnetyczny) wykryto u mnie pewną zmianę w płacie czołowym mózgu. Biorąc to pod uwagę jak również mój dość młody wiek prowadzący lekarz neurolog skierował mnie w trybie pilnym do poradni neurochirurgicznej w celu konsultacji i podjęcia leczenia.

Proszę sobie wyobrazić, że w obu toruńskich szpitalach, miejskim i wojewódzkim, o tym czy pacjent jest tak na prawdę pilny decyduje dyżurujący lekarz neurochirurg. Panie w rejestracji nie mogą zarejestrować pacjenta w trybie pilnym jeżeli ten nie uda się do lekarza i nie zapyta na kiedy może być zarejestrowany. Proszę też pamiętać, że to zapytanie musi się odbyć w normalnych godzinach pracy poradni neurochirurgicznej czyli należy pójść ustawić się kolejkę osób czekających, którzy niejednokrotnie czekają na wizytę wiele miesięcy i po prostu wepchnąć się by odbyć krótki wywiad z lekarzem. Dodatkowo specjaliści tam dyżurujący zazwyczaj są dość, krótko i spóźniają się, co powoduje, że cała sytuacja jest jeszcze bardziej niekomfortowa i skomplikowana. Oczywiście całe to dodatkowe potwierdzenie trwa tyle co normalna wizyta i powoduje jedynie przesunięcia w kolejce i niepotrzebne zamieszanie. Dodatkowo z mojej, przyznaję, dość pobieżnej analizy przepisów o tym czy przypadek jest "pilny" czy "stabilny" decyduje lekarz kierujący, a nie świadczeniodawca, do którego pacjent jest kierowany.

Uważam, że ten sposób postępowania toruńskich poradni specjalistycznych jest daleki od standardów, jakie powinny reprezentować tego typu placówki medyczne. Być może temat wydaje się błahy, ale proszę pamiętać, że rozmawiamy tu o zazwyczaj ciężko chorych osobach, które potrzebują wysoko wyspecjalizowanej pomocy. Jeżeli lekarze tam pracujący nie mają zaufania do swoich kolegów, to jaki jest sens w ogóle oznaczania na skierowaniu "pilne"?

Ostatecznie zrezygnowałem z zapisu do specjalisty na NFZ i konsultację zrobię w gabinecie prywatnym.

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji.

(pisownia oryginalna)

*

Jeśli byłeś świadkiem jakiegoś zdarzenia, masz problem i chcesz go nagłośnić, czy po prostu masz do nas jakieś pytanie - napisz na naszego e-maila: [email protected]

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

lekarz, toruń, szpital, skierowanie, pilne - komentarze opinie

  • Czerwony - niezalogowany 2019-03-25 10:10:10

    Nic innego tylko" żenada "

  • Czerwony - niezalogowany 2019-03-25 10:10:43

    Nic innego tylko" żenada "

  • gość 2019-03-25 12:39:52

    Miałem jeszcze inny przypadek. Skierowanie do neurologa w trybie "pilne". Z racji zawrotów głowy, które uniemożliwiały mi chodzenie po przychodniach i dopytywanie o terminy postanowiłem dzwonić. W jednej usłyszałem, że skoro jestem "chodzący" bez trwałych upośledzeń ruchowych to powinienem z takim skierowaniem przyjść osobiście bo przez telefon nie mogą stwierdzić jaki jest mój stan i podać terminu wizyty, a jeśli nie mogę chodzić to mam zadzwonić po pogotowie i na SOR się udać z nimi skoro to takie pilne. Ostatecznie udało mi się w przychodni OLK-MED załatwić sprawę "po ludzku" telefonicznie.

  • Robson - niezalogowany 2019-03-25 13:17:39

    Za co my placimy skladki??????????????

  • Gość - niezalogowany 2019-03-25 18:30:53

    Ja tez mialam taki przypadek wykryto u mnie guza pod nerka dostalam tez pilne skierowanie na oddzial ale panie w rejestracji stwierdzily ze to nie zagraza zyciu i kazaly przyjsc w piatek dalej tez nie bylo ciekawie

  • Gość - niezalogowany 2019-03-25 18:37:43

    Jaka jest prawda. A taka, że 90 procent "pilnych" skierowań wcale nie jest pilna. Wystarczy być pacjentem i porozmawiać z lekarzem wystaw mi Pan pilne może się dostanę. I tak to działa. Lekarz wystawia na pilne, a może się uda, a okazuje się że pacjent wcale nie potrzebuje natychmiastowego przyjęcia. I właśnie dlatego lekarze na pilne skierowania każą z nimi konsultowac. Pozatym co komu zawadza żeby chwilę poświęcić i porozmawiać z lekarzem? Nie rozumiem tego. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu twierdzi że z pacjentem naprawdę jest źle i wymaga konsultacji powinien kierować go do szpitala a nie do Poradni.... Prawda prawda.... Wniosek zmienić lekarza....

  • Zuza - niezalogowany 2019-03-25 20:29:31

    A mnie poinformowano że kazde pilne skierowanie powinno być wykonane w przeciągu dwóch tygodni...tylko w praktyce niestety ma się to nijak ponieważ mąż ma pilne skierowanie na USG nerek i ma czekać pilnie miesiąc

  • Gość - niezalogowany 2019-03-25 22:40:23

    Najlepiej upozorować zasłabnięcie na ulicy, przyjedzie karetka, zabierze do szpitala i zrobią kompleksowe badania.

  • gość 2019-03-26 10:33:43

    sytuacja z Olsztyna. podejrzenie udaru, konsultacja 2 neurochirurgów, 1 neurologa diagnoza po szybki tomografie bez kontrastu . Skierowanie na pilny tomograf z kontrastem, PILNY! czas oczekiwania 8 miesięcy. Obecnie po 3 operacjach kręgosłupa czekam na pilny rezonans od października. termin koniec kwietnia. Porady osób pracujących w "medycynie" : połóż się na ulicy i udawaj, że wyjesz z bólu- zrobią od ręki. dziękuję za taki kraj. dziękuję za taką pomoc.

  • Gość - niezalogowany 2019-03-26 20:50:55

    To jest totalna porażka....my z mamą chodzimy od lekarza do lekarza od stycznia...mama strasznie cierpi...trzy skierowania do szpitala trzy odmowy.....rozne diagnozy w kazdym miejscu. Brak słow.... czekamy nadal na kolejną diagnozę

Dodajesz jako: |