21°C bezchmurnie

Jaki jest rynek nieruchomości w Toruniu? Rozmowa z Łukaszem Jakubczakiem

Jak dobrze kupić i sprzedać mieszkanie w Toruniu? Rozmowa z profesjonalnym doradcą, Łukaszem Jakubczakiem.

Jakich obecnie mieszkań szuka się najczęściej w Toruniu. Czyli jakie mieszkanie jest najłatwiej sprzedać?

Nie ma określonej grupy mieszkań, które przez cały rok są najbardziej rozchwytywane. W zależności od pory roku mamy różne mieszkania są poszukiwane,np: na przełomie roku popularne były tańsze mieszkania m.in. na Rubinkowie, lewobrzeżu oraz Bydgoskim Przedmieściu z powodu kwalifikacji cenowych w programie MDM, okres wakacyjny to okres wzmożonej aktywności inwestorów i obrotu mieszkaniami w okolicach UMK. Od dłuższego czasu można też zaobserwować w Toruniu tendencję do zakupów na rynku pierwotnym, co widać po aktywności deweloperów.

Podaż rośnie a ceny spadają, czy jest odwrotnie?

Toruń jest raczej rynkiem stabilnym, bez większych wahań czy załamań cenowych. Wiadomo, że zdarzają się mieszkania oferowane znacznie poniżej wartości rynkowej, ale zdarzają się i takie, których cena jest mocno zawyżona.

Jakie mieszkania najtrudniej sprzedać?

Najwięcej problemów jest ze sprzedażą mieszkań w budynkach, które usytuowane są na gruntach o nieuregulowanym stanie prawnym. Z racji niemożności założenia Księgi Wieczystej nie istnieje możliwość kredytowania takiego zakupu, co ogranicza grupę potencjalnych nabywców. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się też mieszkania o dużym metrażu np. dwupoziomowe, ze względu na kwestie finansowe oraz często nie do końca przemyślane zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej.

Czy spotkał się Pan z tym, że ktoś szuka apartamentu w Toruniu. Chce taki apartamet kupić na wynajem np w sezonie letnim?

Tak, zdarzają się zakupy drogich i komfortowych apartamentów. Jednak w większości przypadków są one realizowane na potrzebę własnych celów mieszkaniowych. Coraz popularniejsze za to staje się zjawisko zakupu nieruchomości w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach jak np. Stare Miasto i przeznaczenie lokalu pod wynajem krótkoterminowy.

Jak jest z wynajmem mieszkań w Toruniu.To wciąż jest tak że chętnych do wynajmu jest więcej niż wynajmujących?

Rynek mieszkań na wynajem w Toruniu zawsze będzie tętnił życiem, chociażby ze względu na obecność UMK w naszym mieście oraz aktywność studentów. Jednak i inne rejony, oddalone od Uniwersytetu cieszą się popularnością najemców. Ze względu na ograniczenia finansowe nie każdego stać na zakup własnego "M", dlatego często klienci decydują się na najem, mając możliwość wyboru spośród sporej liczby ofert.

Co poradziłby Pan komuś, kto chce sprzedać lub wynająć swoje mieszkanie, dziś , jutro, za chwilę?

Oczywiście kontakt ze mną lub którymś z moich współpracowników (śmiech), a tak całkiem serio to zdecydowanie polecam powierzenie tematu wykwalifikowanemu i sprawdzonemu Agentowi, który zadba o przygotowanie oferty, pomoże wycenić nieruchomość i przeprowadzi przez cały proces sprzedaży lub wynajęcia nieruchomości. Na pewno pomoże to uniknąć dodatkowych komplikacji i stresu towarzyszącego niejednokrotnie przy tak ważnych decyzjach.