8°C bezchmurnie

Innowacyjny projekt dla zdrowia. Nastolatki wykorzystały nowoczesną technologię

Zdrowie, Innowacyjny projekt zdrowia Nastolatki wykorzystały nowoczesną technologię - zdjęcie, fotografia

“Zdrowa ja!” to hasło projektu Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Wzięły w nim udział uczennice z Grębocina pod Toruniem.

Projekt był realizowany w Szkole Podstawowej w Grębocinie w ramach Narodowego Programu Zdrowia. Piętnastolatki uczyły się, jak dbać o swoje zdrowie. Efekty ich działań śledziły specjalne opaski.

Zastosowano bowiem technologię telemonitoringu. Każda z dziewczyn otrzymała opaskę będącą nie tylko modnym gadżetem, lecz przede wszystkim zaawansowanym technologicznie sprzętem. Jak mówi Aleksandra Lisiecka, dyrektor szkoły i jednocześnie koordynatorka projektu, głównym celem przedsięwzięcia była ocena skuteczności programów profilaktycznych skierowanych do młodych osób i mających na celu na poprawę ich zachowań zdrowotnych.

Cały program składał się z czterech faz. Pierwsza to aktywność fizyczna. Opaski monitorujące motywowały uczennice do częstszego ruchu i uprawiania sportu oraz zachęcania do tego swoich najbliższych.

Druga faza to podnoszenie kompetencji społecznych, czyli między innymi tworzenie prawidłowych relacji ze swoim otoczeniem, właściwa komunikacja, umiejętność planowania, wzmacnianie poczucia własnej wartości, radzenie sobie w sytuacjach stresowych i właściwe wyrażaniem emocji.

W trzeciej fazie uczestniczki uczyły się o tym, czym jest zdrowa dieta, jakie produkty powinny jeść, ile posiłków w ciągu dnia spożywać, dlaczego tak ważne jest śniadanie, czy warto podjadać między posiłkami i jak istotne jest czytanie etykiet na produktach spożywczych.

Ostatnia faza to edukacja na temat różnych ryzykownych zachowań, czyli na przykład picia alkoholu, zażywania narkotyków czy palenia papierosów.

Zachowania uczennic monitorowano za pomocą aplikacji, dano im do wypełnienia ankiety oraz przeprowadzono z nimi wywiady pogłębione. Dokonano także pomiarów ich masy i wysokości ciała, obwodu talii i ciśnienia krwi. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym i potrwa do grudnia 2018 roku.

(Mateusz Srebniak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


lubicz, grębocin, gmina lubicz - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się