11°C słabe, przelotne opady deszczu

In vitro dla Torunia. TAK czy NIE?

Opinie, vitro Torunia - zdjęcie, fotografia

Już w kwietniu Rada Miasta Torunia ma zadecydować o finansowaniu metody in vitro w naszym mieście. Na razie trwa dyskusja w naszej redakcji. Nasi dziennikarze mają w tej sprawie zupełnie inne zdanie.

JESTEM NA TAK

Przecież w nowoczesnych państwach prawa Unii Europejskiej takie finansowanie to obowiązek. To normalny zapis, który niektórzy akceptują, a nie niektórzy nie. Możesz z niego skorzystać, ale nie musisz. To jest dla mnie i każdego europejczyka oczywiste, ale chyba toruńskie i ogólnopolskie władze tego nie rozumieją.

Czy któryś z polityków prawicy postawił się kiedyś na miejscu rodziny, która nie może mieć dzieci? Czy któryś z polityków prawicy spojrzał kiedyś w twarz człowiekowi, który pochodzi z tak zwanego zapłodnienia in vitro? Zachęcam do przeprowadzenia takich testów.

Pozostaje jeszcze kwestia finansowania. Tu w ogóle nie ma dla mnie tematu. Jeśli nie możesz mieć dzieci, a na dodatek jesteś biedny to państwo pozostaje bezradne i obojętne? Nie zgadzam się z tym. Po to właśnie istnieje państwo, demokracja itd., żebyśmy sobie wzajemnie pomagali między innymi w tak ważnych sprawach jak potmostwo!

JESTEM NA NIE

Drogi kolego, co z tego, że w krajach Unii Europejskiej taka ustawa czy uchwała w miastach to obowiązek? Widocznie w Polsce żyją inni ludzie, którzy wybierają innych przedstawicieli. Potem owi reprezentanci narodu głosują zgodnie z sumieniem wyborców. Na tym to polega. 

Zauważmy, że wciąż pozostajemy krajem katolickim i wielu z nas ma bardzo duże wątpliwości co do tej metody. Czy nie kłóci się ona z piatym przykazaniem - nie zabijaj? Dlatego nie chcę, żeby taka uchwała zmuszała katolików na płacanie podatków na metodę, która nie jest zgodna z ich sumieniem.

Problem niepłodności istnieje. Muszę się z tym zgodzić. Bardzo łatwo jest powiedzieć, że można adoptować dziecko. To trudna decyzja, a jeszcze trudniej jest wypełnić wszelkie formalności, żeby takie dziecko stało się częścią naszej rodziny. Myślę, że póki nie ma zgody społeczeństwa i polityków, to nie powinniśmy wkładać kija w mrowisko. Nie jesteśmy, jako społeczeństwo, na takie decyzje gotowi.

Z inicjatywą wprowadzenia finansowania in vitro w Toruniu wyszli lokalni przedstawiciele Nowoczesnej.

In vitro dla Torunia. TAK czy NIE? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ototorun.pl