17°C bezchmurnie

Hanna Anzel: Widzę konieczność i możliwości zmian

Powiat toruński, Hanna Anzel Widzę konieczność możliwości zmian - zdjęcie, fotografia

- W trakcie tylu lat pracy w samorządzie pokazałam, że gdy miałam swoje zdanie, a często tak bywało, potrafiłam swoje pomysły i wizje forsować do skutku. Dziś nie ukrywam, że widzę konieczność i możliwości zmian w stylu zarządzania gminą - mówi w wywiadzie dla Oto Toruń kandydatka na wójta gminy Lubicz, Hanna Anzel

Oto Toruń: Jest Pani doświadczonym samorządowcem i niewątpliwie naturalnym kandydatem do fotela wójta gminy Lubicz. Długo się Pani zastanawiała nad tym zastanawiała, kiedy okazało się, że dotychczasowy Wójt Marek Olszewski nie będzie się już starał o to stanowisko?

Hanna Anzel: Tak naprawdę impuls przyszedł od mieszkańców. W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie słyszałam od osób reprezentujących przeróżne środowiska naszej gminy, że w nadchodzących wyborach powinnam kandydować na wójta, bo jestem doświadczona, konkretna, a przy tym otwarta. Gdy obecnie urzędujący wójt Marek Olszewski ogłosił, że chce realizować się w pracy dla powiatu toruńskiego i tam wystartuje w wyborach, to podjęłam decyzję o kandydowaniu. Nie było to łatwe, gdyż w ostatnich miesiącach życie doświadczyło mnie dość mocno poprzez chorobę rodziców i śmierć mojego tatusia, no więc musiałam to wszystko sobie dokładnie przemyśleć. Jestem jednak osobą bardzo energiczną i u mnie taka decyzje zapadają szybko. 

Bardzo ważne były dla mnie liczne sygnały od mieszkańców, że to co robię i moje autorskie inicjatywy są dla ludzi ważne i przez nich doceniane. Podam tylko dwa przykłady - pierwszy to gminny dzień kobiet, gromadzący co roku kilkaset mieszkanek, gdzie łączymy ze sobą zabawę z poradami obywatelskimi oraz rozrywką na wysokim poziomie. Drugi to cotygodniowe wyjazdy ponad setki naszych mieszkańców na baseny solankowe. To forma docenienia seniorów oraz osób chorych, często wykluczanych, z możliwości wspólnego spędzenia czasu z pożytkiem dla zdrowia. Dodam, że obydwa te pomysły są obecnie podchwytywane przez inne gminy. 

Zastanawiam się jednak, co chciałaby Pani zmienić w sposobie zarządzania sprawami gminy, skoro można było utożsamiać Panią z wójtem Olszewskim. To oznacza kontynuację dotychczasowego sposobu  zarządzania? Czy może pojawią się korekty lub nawet inna, odmienna idea realizacji zadań wójta?

Bardzo cenię to, czego dokonał dla naszej gminy Marek Olszewski, będąc jej wójtem przez tyle lat. Wiele ze zrealizowanych inwestycji i inicjatyw to były nasze wspólne pomysły. 

Ja jednak nie należę do ludzi, którzy kopiują rozwiązania innych. W trakcie tylu lat pracy w samorządzie pokazałam, że gdy miałam swoje zdanie, a często tak bywało, potrafiłam swoje pomysły i wizje forsować do skutku. Dziś nie ukrywam, że widzę konieczność i możliwości zmian w stylu zarządzania gminą. Po pierwsze –  ja jestem osobą otwartą i tak widzę też urząd wójta. Chciałabym być dostępna dla mieszkańców w ich pobliżu – zamierzam na przykład organizować dyżury wójta w poszczególnych miejscowościach. 

Po drugie - mam pomysły na wdrożenie pewnych zmian organizacyjnych w urzędzie gminy i jednostkach mu podległych. I nie chodzi mi o wymianę kadry, a bardziej o przemyślenie nowej organizacji jej pracy. Po trzecie - jeśli zostanę wybrana na wójta gminy, zamierzam najpierw zaproponować nowej Radzie przegląd Strategii Rozwoju Gminy. Trzeba ją dostosować do nowych realiów. Przeglądu tego chciałabym dokonać wespół z mieszkańcami. 

Dodam jeszcze, że dziś bardzo kibicuję Markowi Olszewskiemu i jego Obywatelskiemu Komitetowi Samorządowemu w wyborach do rady Powiatu Toruńskiego – tam po prostu potrzeba zmian, mówię to z perspektywy gminy Lubicz.

O gminie Lubicz mówi się, że jest gminą zamożną, jednak nie bez problemów. Z którymi z tych problemów chciałaby pani zmierzyć się najszybciej? Jakie będą Pani priorytety, już jako wójta gminy Lubicz?

Gmina rzeczywiście ma spory budżet, jednak ma też wiele problemów  wynikających z tego, że przez ostatnich kilkanaście lat gwałtownie rosła liczba jej mieszkańców.  Trudno wtedy nadążyć z budową dróg, czy też oświetlenia lub kanalizacji. Moim priorytetem jest, aby w ciągu pięciu kolejnych lat wszędzie tam, gdzie jest zwarta zabudowa doprowadzić do zakończenia budowy kanalizacji oraz wybudować ulice i inną niezbędną infrastrukturę. Po drugie – pilnie trzeba też rozwiązać problem rosnącego zagrożenia chuligaństwem i wandalizmem. Tu od razu należy przystąpić do zamontowania monitoringu miejsc publicznych. I wreszcie, pilnie trzeba zająć się sprawą jakości powietrza w gminie. Gmina w ostatnich trzech latach pokazała wzorcowe rozwiązania, termomodernizując prawie wszystkie budynki publiczne. Teraz czas na wsparcie działań mieszkańców. Poza tym chciałabym położyć większy nacisk ze strony samorządu na wsparcie naszych lokalnych przedsiębiorców. To m.in. punkt wsparcia przedsiębiorczości w Urzędzie Gminy, promowanie naszych firm poprzez targi, publikacje, tworzenie ulg podatkowych itp. Uważam też, że potrzeba u nas więcej miejsc w przedszkolu publicznym, należy dalej rozbudowywać infrastrukturę  rekreacji i spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. I niech młodzież sama ma możliwość wypowiedzenia się, jak te miejsca mają wyglądać. Nie zapominajmy, że nasze społeczeństwo się starzeje – trzeba na poziomie gminy tworzyć więcej usług opiekuńczych dla seniorów. 

Wybory to czas, w którym można liczyć na współpracę z najbliższymi, dostawać wsparcie od tych z którymi współpracowała Pani dotychczas. Kto wspiera Panią najbardziej w tych wyborach i w jaki sposób?

Jak już wspomniałam, gdyby nie słowa zachęty i wsparcia ze strony najróżniejszych środowisk mieszkańców, podjęcie decyzji o starcie w wyborach byłoby dla mnie trudne. Mój komitet wyborczy to kilkadziesiąt osób reprezentujących najróżniejsze środowiska, i co mnie naprawdę cieszy, to pełen przekrój społeczeństwa tej gminy – to ludzie młodzi i starsi, rodzimi i napływowi, z różnym wykształceniem, biedniejsi i bardziej zamożni. To zarówno doświadczeni samorządowcy, wieloletni działacze organizacji społecznych, ale i – z czego bardzo się cieszę -  osoby do tej pory nieaktywne społecznie. Widocznie moja kandydatura i program naszego komitetu je zainspirował i zmobilizował do działania. 

Czuję od nich wszystkich ogromną moc, dzięki której mam siłę do działania. 

Jaka będzie gmina Lubicz za pięć lat, jeśli wygra Pani wybory? 

Wie Pan, kiedy ludzie mówią, że lubią gdzieś mieszkać?  Kiedy czują się częścią tego miejsca i jest im tam wygodnie. Wierzę, że za 5 lat nasza gmina będzie miejscem, gdzie żyje się lepiej, niż dziś. Bardziej bezpiecznym, wygodnym, ekologicznym. Chciałabym, żeby przedsiębiorcy czuli się tu dobrze. Chciałabym, aby wszyscy mieszkańcy czuli, że to jest  gmina, która o nich dba, ale i zaprasza do współpracy.  Że to jest ich gmina. 

Niedawno, jako radnej, po raz kolejny udało mi się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia problematycznej sprawy trapiącej naszych mieszkańców. Starsza, schorowana, uboga kobieta przyszła do mnie na dyżur z podziękowaniem. Ze łzami w oczach stwierdziła, że może polegać tylko na gminie. W takich chwilach człowiek czuje, że gmina to wspólnota, która nie pozostawia nikogo samego. 

Rozmawiał Tomasz Kaczyński.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Hanna Anzel: Widzę konieczność i możliwości zmian komentarze opinie

  • gość 2018-09-25 14:52:06

    Bardzo konkretna osoba. Zna się na gminie. ja tam popieram.

  • mirek - niezalogowany 2018-09-25 16:02:26

    rowniez popieram i dziekuje za dzialanosc

  • Gość - niezalogowany 2018-09-25 20:25:39

    Proszę o przypomnienie działań w samorządzie w 2006 r. i chwilową nieobecność z powodu oskarżenia o przejęcie łapówki?

  • Gość - niezalogowany 2018-09-25 20:43:48

    Jako mieszkaniec gminy Lubicz pamiętam ten ciężki czas dla naszej gminy. Hanna A. i podejrzenia o korupcję w sprawie kanalizacji w miejscowości Złotoria?. Ludzie pamiętają kwote 50 tys. i decyzję sądu. Nie będę głosował na taką osobę. Czekam na wywiad z drugim kandydatem Pan MAREK NICEWICZ, polecam.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-25 21:03:03

    Co jest konkretnego w tym, że raz w roku organizuje dzień kobiet i raz w tygodniu wyjeżdża z częścią Pań z gminy na basen do Ciechocinka? Może powinna ta Pani pomysleć o zorganizowaniu jakiś zajęć dla młodzieży, która nie wie co ma ze sobą zrobić.

  • Tygrysek - niezalogowany 2018-09-25 22:11:15

    A co z dojazdem do magazynow płatków. Cieżarowki na dworcowej i droga do Małgorzatowa to jest problem.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-25 22:53:01

    To nie są żadne konkrety wyjazdy na basen lub co roku dzień kobiet...

  • Jurek Z. - niezalogowany 2018-09-25 22:55:13

    Trochę dziwne, że przez 20 lat się nie dało tego zrobić, a teraz widz potrzebę, uda się, można, słucham mieszkańców. Typowa kielbasa wyborcza. Po 20 latach moc wstąpiła w panią przewodniczącą...

  • Harry Potter - niezalogowany 2018-09-25 22:57:40

    Kilka razy miałem do czynienia z tą panią. I powiem krótko: szerokim łukiem omijać. Jak idzie po jej myśli to do rany przyłóż, ale jak ktoś się z nią nie zgadza to by zadziobała.

  • Gość Piotr - niezalogowany 2018-09-25 23:36:41

    Normalna kpina co ta Pani ma za pomysł , chce wozić na basen i zakładać kamery . Zero jakiego kolwiek planu , zmieńmy wreszcie ludzi co nie mają pomysłu co do siebie a co dopiero do zmian w naszej gminie.

  • gość 2018-09-26 07:39:54

    Pani Hanna Anzel to bardzo pracowita i dobra osoba. pomaga ludziom i zna się na samorządzie. Polecam!

  • Gość - niezalogowany 2018-09-26 08:06:19

    P. Hanna Anzel nie jest odpowiednią kandydatką.

  • Krzysztof - niezalogowany 2018-09-26 08:15:30

    Stracone 20 lat, a teraz na pokaz szybkie głaskanie wyborcy. Marek Nicewicz kandydat KWW Lepszy czas, polecam przeczytać 12 punktów działania f/Lepszyczas.

  • gość 2018-09-26 08:33:01

    Nicewicz to gość który jeszcze nigdy niczego samodzielnie nie zrobił. Nicewicz to kukła za którą stoi sitwa Siemianowskiego i spółka. Chcą przejąć gminę i zrobić z niej prywatną dojną krowę. Takie jest prawdziwe działanie.

  • gość 2018-09-26 09:02:22

    Czy wy czytacie, co jest napisane? jedyna osoba, co mówi o przedsiębiorcach!!!! Brawo!

  • Gość - niezalogowany 2018-09-26 09:39:50

    Hanna A miała doświadczenie z przedsiębiorcami w 2006 r. i jak to się skończyło ( łapówka)? Nie może być takich osób po 21.10.2018 r. f/Lepszyczas

  • Krzysztof - niezalogowany 2018-09-26 10:47:20

    MAREK NICEWICZ - zapraszam na spotkania z kandydatami do rady gminy oraz z kandydatem na wójta informacje na Facebooku. f/Lepszyczas

  • Gość - niezalogowany 2018-09-26 15:26:25

    A co z aferą korupcją kilka lat temu? Jak to się skończyło bo nie pamiętam?

  • Gość - niezalogowany 2018-09-26 16:37:32

    A może by tak zrobić rachunek sumienia Pani Anzel? Za wszystko zło w którym brała Pani udział.Wypada przerosić swoich wyborców.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-26 17:24:00

    Jestem katoliczką miałam dwoje chorych rodziców , którymi sama się opiekowałam . Różnica jest między nami taka, że ja się nie użalam i nie biorę pieniędzy z gminy . Wstyd mi za Panią ! Więcej etatów dla rodziny nie mogła Pani załatwić! A kiedy wraca Pani z imprezy podatników ,proszę jedzenia nie chować do bagażnika.Gdzie kultura ?

  • gość 2018-09-26 19:01:23

    Pisze kobita od serca i masz! Hejt, hejt, hejt! Jak można stawać do wyborów po to, by pluć! Jaka to będzie władza, co wygrywa na szmaceniu innych??

  • gość 2018-09-26 19:05:35

    Wspominany tutaj jest na wójta Mirek Nicewicz. NIe znam faceta, ale widzę, z kim idzie do wyborów. Sitwa powiatowa, którą znamy dobrze. Moment -sprawdziłem. On też z powiatu! jaja jakieś.

  • gość 2018-09-26 20:16:37

    Czytam i zastanawiam się - jeśli uniewinniona, to teraz chyba do sądu o te pomówienia?

  • gość 2018-09-26 21:07:15

    Pani Hania to nie jest dobry wybór o nie! Wójt ma pani dośc że ucieka jak ---- z tonącego pokładu no proszę ale wcalę się nie dziwię bo związki rodzinno- biznesowe mogły by sie skonczyc zle !!!

  • Gość - niezalogowany 2018-09-27 00:13:00

    Gmina dużo straciła przez ten układ. Była większość w radzie, swój wójt i nic pozytywnego nie zrobiono? Teraz czas na zmianę, trzeba rozbić układ. Mieszkańcy ( np. Gronowo, Gronówko itp. ), bardzo źle oceniają działania obecnej władzy na naszym terenie. Czas na wymianę radnych i nowego wójta nie związanego z układem.

  • gość 2018-09-27 14:42:33

    Ciekawe. Popatrzmy: Nicewicz- Starostwo, Kwiatkowski- Starostwo, ich patron - Siemianowski - Starostwo. Wśród zgłoszonych na radnych - Jackiewicz, i jego żona (do powiatu), kolesie z Nowoczesnej (p. Rakowiecki).

  • gość 2018-09-27 18:10:03

    Do osoby powyżej mam pytanie - co w tym złego? Ja tam uważam, że nowy wójt powiien od razu swoją żonę zatrudnić.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-27 23:09:46

    Nicewicz w starostwie pracuje tylko dzieki protekcji i ukladom /siemianowski/.Gdyby nie to , juz dawno by dostał dyscyplinarke. Wszyscy w starostwie o tym wiedzą. A rączki lepke to on ma...

  • Mieszkanka - niezalogowany 2018-09-28 00:28:07

    Mieszkam tu od zawsze. Kiedy miałam duży problem, nikt mi z gminy nie pomógł. Rozmawiałam też i z p. Anzel ale na próżno. Nie znam drugiego kandydata ale wiem jedno, mam już dosyć tego ciućkania wręczania sobie wzajemnie podziękowań gratulacji kwiatków i nie wiadomo czego. Ta ekipa musi odejść to może coś się zmieni i niektóre, mniejsze wsie zyskają coś na tym, bo na razie widać, które są ważniejsze, a które kulą u nogi.

  • gość 2018-09-29 11:06:25

    Hanna Anzel współżądząca gminą przez tyle lat i teraz dopiero widzi możliwości zmiany? Znaczy kanalizacja w całej gminie? Firma Mariana G. jeszcze funkcjonuje? Marian zrobi? Wojtek obmyśli strategie a Donek rozpisze przetarg ;) Wszysto będzie dobrze. pani Haniu.

  • gość 2018-09-30 21:16:46

    Jestem mieszańcem gminy od roku, ale nasłuchałem się, że ogólnie gmina Lubicz to same problemy, nic dla mieszkańców, same utrudnienia i komplikacje. Doświadczyłem tego na własnej skórze i chciałbym by gmina w przyszłości była przyjazna mieszkańcom. Tu potrzebna są konkrety, drogi,chodniki, ścieżki rowerowe przy gminnych i krajowych drogach. Ludzie chodzą poboczami, które nie są do tego przystosowane. Gmina powinna uporać się z korkami. Wiem, łatwo powiedzieć ale to nie ja chcę być Wójtem. Martwią minie te komentarze, gdyby Pani Hanna wygrała czy coś się zmieni? A o innym kandydacie jeszcze nic nie słyszałem. To porażka demokracji!!! Nie ma na kogo głosować.

  • Matka Polka - niezalogowany 2018-10-01 10:02:52

    Po co monitoring w gminie? przed wandalizmem? nie ma go dużo, a monitoring to spory wydatek! sprawa powietrza w gminie??? to dobre pomysły, pod warunkiem, że inne, bardziej priorytetowe zostaną zrealizowane... co z Rogówkiem? od wielu lat nie można doprosić się chodnika, dzieci (i dorośli) chodzą na autobus poboczem przy bardzo ruchliwej ulicy, znanej z wielu wypadków. Mam w domu niemowlaka, nie wyobrażam sobie włożyć go w wózek i wejść na drogę krajową, gdzie samochody pędzą z oszałamiającą prędkością. Może Pani, Pani Anzel, zadzwonić na policję i zapytać ile było wypadków przy tej drodze, w tym wypadków śmiertelnych. Liczby będą mówiły same za siebie. Rzekome plany chodnika m. in. w Rogówku są już niby w realizacji, wszystko ,,podpisane", tylko jeszcze trochę pieniędzy potrzeba... Czy to nie jest kolejna kiełbasa, rzucona mieszkańcom przed wyborami? Proszę położyć sobie na szali sprawę wandalizmu i sprawy życia i śmierci, zająć się naprawdę ważnymi tematami. Poprzedni Wójt, to gość, który robił tylko to co było dla niego wygodne, nic nie można było w Gminie załatwić. Niestety Pani z tego samego obozu, choć rzekomo ze swoimi pomysłami... Deklaruje się Pani osobą wierzącą, zatem proszę robić wszystko z czystym sumieniem, żeby później móc spojrzeć sobie w lustro. Pieniądze nie są najważniejsze... ale są na tyle potężne, żeby zniszczyć ludziom życie. Ps. jestem załamana, że p. Olszewski nie porzucił polityki, tylko idzie ,,po więcej".

  • gość 2018-10-01 13:58:32

    Pani Anzel ,gdzie wstyd i honor ? jak osoba która miała zarzuty prokuratorskie i wyrok sądu za przyjmowanie łapówki na przetarg kanalizacji może startować na wójta Gminy ? czy tylko w Polsce takie cuda ? Gmina Lubicz to jedna wielka klika układów i wzajemnej adoracji ,ten chory układ kolesi raz na zawsze trzeba rozwalić poprzez wybór nowego wójta z poza układów.

  • gość 2018-10-02 07:39:44

    widać, że "koledzy" nicewicza włączyli komputery. Jeśli ktoś uważa że Nicewicz jest poza układem ten jest naiwny i głupi. Proszę spytać kandydata komu obiecał fuchę zastępcy wójta i za co?, komu obiecał oświatę?, komu wodociągi? komu budownictwo?. Panowie w kuluarach nazywają siebie ośmiornicą a teraz mamią naiwnych ludzi. Nicewicz to kompletne zero, wystarczy popytać gdzie i z kim pracował i dlaczego nie chciano z nim współpracować. Umie jedynie w piłkę i karty grać. Zwykła sitwa

  • Basia Lubicz Gó - niezalogowany 2018-10-02 16:53:39

    Dziwi mnie, dlaczego taki sensowny i szykowny pan Andrzej Siemianowski otoczył się takimi ludźmi, jak ci z list komitetu tego Niteckiego. Znam jednego z nich, nie powiem który. Ochlapus i tyle. Pozostałych nie znam, albo znam słabo. O co chodzi tu? Obaiwam się, że o władzę, o stołki, kasa, kasa, kasa. Panie Andrzeju znamy pana na osiedlu, daj pan sobie spokój z tymi cwaniaczkami.

  • Gość - niezalogowany 2018-10-04 22:39:54

    Pani Anzel dorowadziła już np. spółkę HydroInstal wraz z wspólnikiem do upadłości wykręcili firmy na ładną sumkę a później co? Upadłość konsumencka i czy taka osoba ma władać gminą?

  • gość 2018-10-06 19:32:23

    Kiedy wywiad z p. Nicewiczem? Chętnie posłucham o jego konkretach. O doświadczeniu drogowym,o atmosferze pracy w starostwie. O tym też posłucham, jaki to on lubiany i potrzebny na Towarowej.

  • gość 2018-10-07 18:00:34

    Tak, niech opowie Nicewicz jak wyleciał na zbity pysk z nadzoru budowlanego, jak mu załatwiano robotę w starostwie, niech poopowiada historyjki czego to on nie zrobił, nie wykonał. Taki z niego fachowiec od dróg i mostów, że musi sobie dorabiać i uczyć studentów pierwszego roku na WSG bo w żadnej branżowej firmie go nie zatrudnią. Ławki w parku z własnej inicjatywy nie postawił.

  • gość 2018-10-16 16:11:14

    Hanna Anzel - osoba karana za łapownictwo! Bardzo nie lubi gdy ktoś ma własne zdanie na dany temat i sprawa nie idzie po jej myśli. Złośliwa i mściwa. Stosuje metody zastraszania, żeby tylko osiągnąć cel. Widok wzajemnego obdarowywania się nagrodami i bukietami, wywołuje już mdłości. Coraz mniej osób przychodzi na ten "jej" dzień kobiet. Przecież gmina to nie tylko jakaś dziwna rozrywka - z Kołami Gospodyń Wiejskich - raz w roku, a którymi to kołami się teraz obstawiła. To cała masa problemów o których ta "kobita" nie ma pojęcia. Przepieprzy gminę w biały dzień. Potrzebna jest zmiana! Głosujcie na nowych!