15°C bezchmurnie

Gwiazdy polskiej muzyki zaśpiewają w Toruniu

Kiedy: 2018-09-16 , godzina: 18:00

Koncerty, Gwiazdy polskiej muzyki zaśpiewają Toruniu - zdjęcie, fotografia

Okazja do świętowania jest wyjątkowa - w tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Aby uczcić wyjątkową rocznicę, władze województwa kujawsko-pomorskiego oddały głos znanym artystom, którzy zaprezentują utwory poświęcone wolności. 16 września na plenerowej scenie w centrum Torunia wystąpią Mariusz Lubomski, Natalia Kukulska, Muniek Staszczyk, Anita Lipnicka, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska i Tomasz Organek. Wydarzeniu patronuje marszałek województwa Piotr Całbecki.

Czy wolność jest nam dana raz na zawsze? Jak ją postrzegamy i czy każdy ma swoją? Na te pytania poszukają odpowiedzi czołowi polscy artyści podczas koncertu „Wolności!” już 16 września w Toruniu. „Przygotowujemy repertuar najwyższej próby, nie będzie to jednak oczywisty wybór, bo i nigdy nie były łatwe nasze drogi do wolności – tej indywidualnej, i tej wspólnej, wokół której wszyscy się jednoczymy, a której wyrazem jest samorządność” - zauważa Piotr Całbecki. Dodaje, że w obliczu zawirowań historycznych i kruchości demokracji, wielu z naszych rodaków postawionych zostało przed bardzo trudnymi wyborami, które niejednokrotnie zaważyły nie tylko na losach jednostek, ale i całych rodzin czy społeczności.

Kurator koncertu Jan Świerkowski podkreśla, że każdy postrzega wolność na swój własny sposób. Dlatego - jak wskazuje sam tytuł koncertu - mówimy o wielu wolnościach i różnych ich wymiarach. „Przez ostatnie stulecie kultura była najwierniejszym zwierciadłem trudnych czasów dla Polski i Polaków. Sięgamy zatem po dorobek najlepszych polskich muzyków, którzy przez lata uczyli nas wolności” - zauważa Świerkowski. 

Co konkretnie usłyszymy ze sceny? Artyści zaprezentują w Toruniu swoje przeboje poświęcone Polsce i różnym przejawom wolności, jak również kultowe polskie utwory. Aranżacje przygotuje zespół pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego z gościnnym udziałem jazzowego kwartetu Atom String Quartet. Koncert poprowadzi uznany dziennikarz Maciej Orłoś. 

Koncert „Wolności!” odbędzie się 16 września o godz. 18:00 na placu za Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

Biogramy artystów:

Anita Lipnicka: wokalistka, autorka i kompozytorka licznych przebojów, które wykonuje nieprzerwanie od 25 lat - najpierw w zespole Varius Manx, potem solo. Laureatka kilku Fryderyków.

Katarzyna Nosowska: piosenkarka, autorka tekstów, solistka oraz wokalistka jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych Hey, laureatka Paszportu „Polityki” (1993) i - wielokrotnie - Nagród Muzycznych „Fryderyk”, autorka felietonów, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Krzysztof Zalewski: muzyk, kompozytor, wokalista, twórca tekstów i multiinstrumentalista, autor czterech albumów solowych, w tym wydanej na początku roku płyty „Zalewski śpiewa Niemena”.

Mariusz Lubomski: wokalista i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej.
w swojej twórczości czerpie m.in. z rytmów bossa novy, bluesa, ostrych rockowych brzmień i piosenki aktorskiej.

Muniek Staszczyk: muzyk rockowy, wokalista, producent muzyczny oraz autor licznych tekstów piosenek. Współzałożyciel i lider zespołów Szwagierkolaska i T.Love, którego albumy wielokrotnie zyskiwały status złotych płyt. Zdobywca licznych nagród za działalność artystyczną

Natalia Kukulska: wokalistka, producentka, współkompozytorka, autorka tekstów, w swojej “dorosłej” karierze nagrała 9 solowych albumów, z których większość osiągnęła status złotej lub platynowej płyty. Na koncie ma wiele nagród i 11 nominacji do nagrody Fryderyk. Najnowszy album artystki to „Halo tu Ziemia”.

Tomasz Organek: muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. Współzałożyciel i członek zespołu SOFA, twórca projektu Ørganek, którego dwa albumy uzyskały status Platynowej Płyty, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Atom String Quartet: jazzowy kwartet smyczkowy założony przez Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego, Michała Zaborskiego oraz Krzysztofa Lenczowskiego. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje inspirowane folklorem polskim, irlandzkim, rytmami latynoskimi oraz melodiami hiszpańskimi

Jan Smoczyński: pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i realizator dźwięku. Laureat Fryderyka, współpracował między innymi z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Agą Zaryan i Moniką Brodką.

Maciej Orłoś: uznany dziennikarz, przez wiele lat prowadził Teleexpress oraz wiele innych programów telewizyjnych i festiwali, z wykształcenia aktor, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej.

Jan Świerkowski: twórca i kurator międzynarodowych projektów łączących naukę i sztukę. W 2018 roku uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


Gwiazdy polskiej muzyki zaśpiewają w Toruniu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się