12°C bezchmurnie

Gmina Lubicz wyda 55 milionów na edukację i pomoc społeczną!

Szkoły i licea, Gmina Lubicz milionów edukację pomoc społeczną! - zdjęcie, fotografia

Znamy szczegóły budżetu na 2018 rok ustalonego przez Radę Gminy Lubicz. Oprócz edukacji i pomocy społecznej wiele milionów pochłoną inwestycje na terenie całej gminy.

W 2018 roku pieniądze skierujemy przede wszystkim na inwestycje – mówił na sesji wójt Marek Olszewski. – Wynika to z faktu, że w tym właśnie roku w końcu zostaną uruchomione środki zewnętrzne: z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Środki, o których mówi Marek Olszewski, nie są zaskoczeniem. Gmina Lubicz od dawna starała się o ich zdobycie, kompletując niezbędną dokumentację oraz kończąc rozpoczęte projekty. Po styczniowych poprawkach w budżecie na inwestycje przeznaczone zostaną aż 23 miliony złotych. Na tym jednak nie koniec. – To nie są wszystkie wydatki majątkowe, bo swój plan na kolejne kilka milionów ma także spółka Lubickie Wodociągi – dodaje Marek Olszewski.

4 miliony złotych trafią na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Złotorii i aglomeracji lubickiej. Budowa i modernizacja dróg pochłonie aż 12 milionów, z czego 1,5 miliona kosztować mają prace związane z ulicą Bankową w Lubiczu Górnym. Oprócz tego duże środki trafią na wykonanie pasażu wraz z parkingami przy ul. Handlowej w Lubiczu Górnym, budowę ul. Kazimierza Wielkiego w Złotorii wraz z mostkiem na Jordanie, Farmerskiej w Mierzynku, Słonecznej, Porannej i Lampkowskiego w Grębocinie czy Cichej i Pięknej w Krobi.

Bardzo się cieszę, że tak duże środki są zarezerwowane na budowę dróg. Dokładamy się także do inwestycji innych samorządów mających na naszym terenie drogi i chodniki, chcąc poprawić bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy Lubicz.

Z kolei termomodernizacji doczekają się szkoły w Lubiczu Dolnym i Górnym, Złotorii i Młyńcu Pierwszym. Na te inwestycje przewidziano aż 4,2 miliona złotych.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w budżecie znaleźć muszą się także takie obszary jak oświata czy pomoc społeczna. Gmina Lubicz w 2018 roku przeznaczy odpowiednio 33 miliony na edukację i 22 na pomoc społeczną.

(Mateusz Srebniak)

fot. pixabay.com

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Gmina Lubicz wyda 55 milionów na edukację i pomoc społeczną! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się