14°C bezchmurnie

Gigantyczna inwestycja w Toruniu!? Do akcji wkracza posłanka Sobecka

Posłowie i senatorowie, Gigantyczna inwestycja Toruniu! akcji wkracza posłanka Sobecka - zdjęcie, fotografia

Jest reakcja na doniesienia Rzeczpospolitej dotyczące ewentualnej budowy w Toruniu fabryki autobusów elektrycznych.

Kilka dni temu na portalu Oto Toruń informowaliśmy Was o koreańskim inwestorze, który szuka miejsca na produkcję elektrycznych autobusów. Toruń to jedna z możliwych lokalizacji w Europie - donosi Rzeczpospolita. Projekt może być wart nawet miliard dolarów.

Urząd Miasta w Toruniu zaproponował pod inwestycję dwie działki o łącznej powierzchni 420 hektarów. Na jednej (pow. 100 ha) stanąć mogłaby fabryka e-busów, która należy do inwestora z Korei Południowej, druga (pow. 320 ha) zostałaby przeznaczona dla kooperantów tego globalnego giganta motoryzacyjnego.

Nie wiadomo, jaka jest nazwa potencjalnego inwestora. Wiadomo za to, że Toruń odwiedzili już przedstawiciele z Korei, którzy są zainteresowani budową fabryki elektrycznych autobusów. Niewykluczone, że oprócz e-busów będą tam produkowane także baterie do aut elektrycznych.

Obok doniesień o ewentualnej budowie w Toruniu fabryki obojętnie nie przeszła posłanka PiS Anna Sobecka, która napisała dwa listy: do premiera Mateusza Morawieckiego i parlamentarzystów z Torunia, by wsparli inwestycję.

- Toruń, inaczej niż sąsiednie miasta - Bydgoszcz i Włocławek nie posiada wielkich zakładów, dlatego taka inwestycja byłaby bardzo pożądana. Tysiące miejsc pracy i liczne powiązane inwestycje ożywiłyby samo miasto, okoliczne powiaty i całe województwo - zauważyła parlamentarzystka PiS.

- Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej plan przeznaczenia 10 mld zł na rozwój tzw. ekomobilności, współgra z powstaniem takiej fabryki w Polsce - dodaje Anna Sobecka.

- Teraz zwracam się do Państwa z prośbą o lobbowanie w tej sprawie. Wierzę, że dzięki wspólnemu działaniu możemy uzyskać tak ważną dla wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu inwestycję - pisze działaczka Prawa i Sprawiedliwości.

Jak przewidują eksperci od motoryzacji, autobusy elektryczne to przyszłość. Samorządy coraz części decydują się na zakup takich pojazdów. Zakupy organizują nie tylko duże miasta, ale też mniejsze takie jak Jaworzno, Zielona Góra, Inowrocław, Lublin i Rzeszów. Także Toruń planuje w 2020 roku zamówić e-busy.

(TUB)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


inwestycje w toruniu, fabryka autobusów elektrycznych - komentarze opinie

 • KOPERNIK - niezalogowany 2018-08-05 06:44:51

  Sobecka jak długo będziesz kłamać z ustawą pracy na WYSOKIE posady dla rodzinki dodatkowo udzielasz się w okradaniu POLSKIEGO podatnika przez ZLODZIEJA rydzyka UKRADŁ POLAKOM MILIONY ZE ZBIÓREK DLA STOCZNIOWCÓW WSTYD sobecka

 • Gość - niezalogowany 2018-08-05 08:25:08

  To prawda , to było oszustwo w białych rękawiczkach, pewnie powiedzą " To już się przedawnilo " , ale pamięć się nie przedawnia !!! Faszeruja Żydów naszymi pieniędzmi i własne rodziny , zajmują pierwsze miejsca w kościołach, a co robią ???? No robią z prawdziwych Polaków idiotow !!!!

 • Gośćja - niezalogowany 2018-08-05 16:15:18

  Szanownej pani dziękujemy.

 • GA - niezalogowany 2018-08-05 17:09:20

  W Toruniu to stoi pomnik Kopernika, czy Sobeckiej?? Tacy oni podobni.

 • gość 2018-08-05 19:57:06

  PATRZĄC NA PANIĄ SOBECKĄ NASUWA SIĘ JEDNA MYŚL, KOPERNIK BYŁA KOBIETĄ !

Dodajesz jako: Zaloguj się