Galeria Toruńska, wielokondygnacyjny parking czy... dziura? Co dalej z terenem za Uniwersamem?

Inwestycje, Galeria Toruńska wielokondygnacyjny parking dziura dalej terenem Uniwersamem - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Filip Sobczak 09/07/2019 15:25

Teren za Uniwersamem w Toruniu od lat jest niezagospodarowany. Sprawą zainteresował się toruński radny Bartosz Szymanski.

Niemal 10 lat temu - w sierpniu 2009 roku - toruński magistrat podpisał umowę z Irlandzką Grupą Inwestycyjną. Irlandczycy chcieli wybudować w naszym mieście "Solaris Center". Według koncepcji, pierwsi klienci mieli odwiedzić nowe centrum handlowe przy ul. Szosa Chełmińska w 2012 roku. Inwestycja miała kosztować około 300 milionów złotych. 

Jednak, jak wszyscy dobrze wiemy, "Solaris Centrum" nigdy nie powstało. Kilka lat później mówiło się o budowie na terenie dawnego Uniwersamu "Galerii Toruńskiej". Miało to być trzypiętrowe centrum handlowe z parkingiem na 900 miejsc. Koszt całości oszacowano również na około 300 milionów złotych. Z "Galerii Toruńskiej" mieliśmy skorzystać w 2019 roku. Ale oczywiście nie skorzystamy.

Na razie przy ul. Szosa Chełmińska cały czas stoi stary budynek po Uniwersamie, a za nim znajduje się, co widać na zdjęciach, które umieszczamy pod tytułem newsa, wielka niezagospodarowana dziura. Napotkani przez nas mieszkańcy tamtych okolic mówią, że to miejsce, gdzie przebywają... mężczyźni spożywający alkohol albo, w czasie weekendów lub wakacji, młodzież.

Sprawą Uniwersamu i terenu przy budynku zainteresował się toruński radny Bartosz Szymanski. Rajca skierował interpelację do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, w której pyta między innymi: jaki jest obecnie stan prawny tego terenu, czy UMT doprowadziło do jakichś rozwiązań prawnych, czy umowy zawarte z inwestorem były obwarowane karami za niedotrzymanie terminów realizacji inwestycji lub jej zaniechania, czy UMT ma jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

Radny zaproponował, żeby magistrat spróbował wykorzystać ten teren. Zdaniem rajcy w tym miejscu mogłyby powstać między innymi wielokondygnacyjny parking czy inwestycja kulturalna, sportowa czy biznesowa

Na razie jednak Szymanski prosi o narzucenie na aktualnego właściciela obowiązku zabezpieczenia terenu przed dewastacją, obecnie bowiem jest on tylko częściowo zabezpieczony. - Opakowanie budynku ukryłoby tę ruinę i poprawiło estetykę w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie starówki - argumentuje Szymanski.

Czekamy na odpowiedź prezydenta Zaleskiego. Do sprawy będziemy wracać.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

Galeria Toruńska, wielokondygnacyjny parking czy... dziura? Co dalej z terenem za Uniwersamem? komentarze opinie

  • gość 2019-07-09 16:25:00

    No chyba kogoś porąbało - wielopoziomowy parking? W takim miejscu? Gdzie jest szansa na nowe centrum miasta?

  • Gość - niezalogowany 2019-07-09 17:14:23

    Aquapark z prawdziwego zdarzenia

  • Rafik - niezalogowany 2019-07-09 17:26:53

    Parking to dobry pomysł

  • gość 2019-07-09 17:31:42

    A Uniwersam mógł funkcjonować do dzisiaj. Szkoda...

  • gość 2019-07-09 17:35:05

    Brawo Bartosz Szymanski! To juz kolejna postawa tego Pana godna wyrazow szacunku.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-09 20:19:50

    Umowy obdarowane karami?
    Brawo:-)

  • gość 2019-07-09 20:25:27

    Najpierw były wielkie plany, obietnice i podane terminy ( tablice z nimi wiszą do dziś) Potem była dziura (jak lej po wielkiej bombie ) , jeszcze potem były krzaczory, teraz rosną drzewa samosiejki. No i jest jeszcze śmieciowisko. Gospodarz miasta ma temat w .....xxx więc natura robi co może (ze śmieciami ludzie pomagają ). Ciekawe czy za kolejnych dziesięć lat ktoś z tym coś zrobi. Wątpię.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-09 20:29:28

    A może nowy stadion dla Elany będzie blisko do centrum po meczu ;-)

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 01:49:28

    A czemu nie parking? Co Ci to przeszkadza? Właśnie przydał by się taki budynek blisko centrum. Zostawiasz auto i idziesz do miasta zamiast pchać się do centrum

  • Gośćleon - niezalogowany 2019-07-10 06:36:41

    Tylko parking! !!

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 06:41:29

    Parking potrzebny od zaraz

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 06:42:45

    Parking potrzebny od zaraz

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 07:15:52

    Parking super !

  • gość 2019-07-10 07:24:43

    A po co w ogóle coś robić? Zaraz znajdą się obrońcy tych drzew samosiejek albo ludziom będzie hałas przeszkadzał bo w końcu parking to duża ilość aut, spalin i ruch który będzie zagrożeniem dla pieszych i rowerzystów. Najlepiej teren odsłonić niech tam kwitnie życie "towarzyskie" wszystkich meneli z okolicy. Dzieci też pewnie znajdą atrakcję - w końcu taka dziura w centrum miasta nierzadko się trafia.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 09:42:54

    Prawdziwy aquapark. Cos co przyciagnie wiecej turystow do Torunia calym rokiem

  • EWA - niezalogowany 2019-07-10 09:52:50

    Brawo Bartek!!!

  • Mieszkanka - niezalogowany 2019-07-10 09:59:30

    Aquapark w stylu tego w Redzie, miejsce super a Toruniowi nadal brakuje takiego obiektu

  • gość 2019-07-10 10:02:49

    Parking wielopoziomowy i galerię można spokojnie pogodzić. 4 piętra parkingu, kolejne 4 galerii i kolejne kilka pięter na restauracje, usługi, biznes. Nie bójmy się budować wyżej. Więcej wtedy można wykorzystać, a i praca by się tam znalazła. Całość ożywiłaby to miejsce.

  • Toruniak - niezalogowany 2019-07-10 11:13:43

    Myślę że na stadion Elany jest tam niestety za mało miejsca.Parking z prawdziwego zdarzenia to by był strzał w dziesiątkę.Blisko na starówkę,rynek,kino no i ile banków w pobliżu :))) Pozdrawiam czytelników.

  • gość 2019-07-10 18:45:35

    Zbudować parking i zamknąć Starówkę przed samochodami. Niech będzie jak w Wenecji - wielgachny parking w odległości 10 minut piechotą od do miasta, a na Starówce "0" samochodów.

  • Gość - niezalogowany 2019-07-10 21:18:25

    Oczywiście, że parking!

  • Ja - niezalogowany 2019-07-18 20:54:16

    Szkoda tak cudownego miejsca na parking. Zresztą ich bez względu na ilość zawsze będzie zbyt mało. Samochód zawsze można zamienić na pieszą wycieczkę albo komunikację miejską i kłopot z parkowaniem znika. Powinno tam powstać coś nowatorskiego i pięknego. Z czego będziemy dumni - jak nasi rodzice z Uniwersamu zbudowanego w czynie społecznym :-)

Dodajesz jako: |