Ciekawostki, gwiazdorską obsadą Toruniu Transmisja - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 31/10/2019 15:43

We wtorek (29 października) w toruńskich Jordankach po raz piętnasty odbył się Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”.

"Pejzaż bez Ciebie” odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku w województwie kujawsko-pomorskim. Ideą festiwalu jest przypominanie o dokonaniach znanych osobistości polskiej sceny muzycznej, których nie ma już pośród nas. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Edwarda Stachury, który zasłynął jako autor z pogranicza liryki, poematów, prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej. 

W lipcu 1979 roku pogrążony w depresji Edward Stachura odebrał sobie życie. W tym roku przypada zatem 40. rocznica jego śmierci. Doskonałą okazją do przypomnienia jego twórczości był koncert „Pejzaż bez Ciebie”. W pierwszej części wystąpiło siedmioro muzyków projektu Festiwal STACHURA. Po wysłuchaniu wszystkich piosenek publiczność wybrała najlepszy występ. Zaledwie jednym głosem wygrała Lilit Minasyan, która zaprezentowała „Confiteor”.

Zwyciężczynię ogłosił prezydent Torunia Michał Zaleski wraz z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego Piotrem Całbeckim. Nagrodą dla Minasyan był udział w drugiej części koncertu, która 1 listopada zostanie wyemitowana na antenie TVP 1. Prawdziwą ucztę muzyczną zapewnili Anna Wyszkoni, Emilia Komarnicka, Małgorzata Ostrowska, Marcin Przybylski, Natalia Sikora, Tomasz Szczepanik i Olga Szomańska. Całą galę poprowadził z kolei Artur Żmijewski.

- Pan Stachura był wspaniałym, wyjątkowym, ale także zachęcającym do myślenia i stwarzającym okazję do kontrowersji poetą - powiedział prezydent Michał Zaleski. Bywał również w Toruniu, krążył uliczkami starego miasta, odwiedzał Uniwersytet Mikołaja Kopernika, spotykał wyjątkowych ludzi - torunianki i torunian. Nie ma go już wśród nas, ale zostaje razem z nami w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki na koncercie pełnym wspomnień o nim.

(Redakcja)

fot. Lech Kamiński/UMT

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

tvp, jordanki, toruń, transmisja - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama