Elana przegrywa w najważniejszym meczu sezonu

Piłka Nożna, Elana przegrywa najważniejszym meczu sezonu - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 11/05/2019 17:51

W szlagierowym pojedynku 33. kolejki piłkarskiej II ligi Elana Toruń przegrała w Grudziądzu z tamtejszą Olimpią 1:2. W starciu dwóch walczących o awans zespołów wszystkie bramki wpadły w drugiej połowie.

Przed sobotnim meczem trzy drużyny: Radomiak Radom, Elana Toruń i Olimpia Grudziądz miały taką samą liczbę punktów - 56. Pierwsza dwójka zgromadziła tę liczbę “oczek” w 32. meczach. Grudziądzanie - spadkowicz z pierwszej ligi - awansem rozegrali mecz z ostatniej kolejki i pojedynkiem z Elaną kończyli sezon. Tuż za tą trójką znajdowały się ekipy Widzewa Łódź i GKS-u Bełchatów (zagrają ze sobą w niedzielę) ze wciąż aktualnymi nadziejami na awans. Zwycięstwo żółto-niebieskich dawało ekipie z grodu Kopernika pewny awans na zaplecze ekstraklasy - pierwszy od 20 lat i trzeci w historii. Jesienią w rywalizacji obu drużyn padł remis 2:2, po wyrównującym golu dla Elany w ostatnich sekundach pojedynku.

Kibice z Torunia zapowiadali swój liczny udział w meczu rozgrywanym w Grudziądzu i nie zawiedli. Wypełniony sektor gości i głośny doping w wykonaniu fanów żółto-niebieskich miały ponieść piłkarzy Rafała Góraka do historycznego zwycięstwa.

Od początku spotkania oglądaliśmy wyrównane widowisko. W pierwszej akcji meczu strzał głową Krzysztofa Wołkowicza obronił bramkarz Olimpii. W odpowiedzi Mateusz Marzec przeniósł piłkę nad poprzeczką bramki Nowaka. Elana w swoim stylu próbowała stwarzać okazje do zdobycia gola po dokładnym rozgrywaniu futbolówki. Gospodarze swoich szans szukali w szybkich kontrach po przechwycie piłki. W dalszej części gry zarysowała się lekka przewaga optyczna Olimpii, ale nie wpłynęło to na liczbę sytuacji bramkowych. Torunianie zaczęli szukać swoich szans długimi podaniami w kierunku Filipa Kozłowskiego. Jednak najwięcej siły oba zespoły wkładały w walkę w środku pola.

W 40. minucie Olimpia wykonywała rzut wolny, po centrze Kaczmarka, piłka trafiła do zamykającego akcję z lewej strony piłkarza gospodarzy, ten uderzył głową, a futbolówka po jego strzale trafiła w poprzeczkę i torunianie mogli mówić o dużym szczęściu. W pierwszej części meczu nie mieliśmy więcej groźnych akcji pod żadną z bramek. Olimpia była bliżej wyjścia na prowadzenia, ale ostatecznie po 45. minutach gry mieliśmy bezbramkowy remis, który nie satysfakcjonował żadnej z drużyn.

Na początku drugiej części gry Olimpia ruszyła do ataku. Najpierw Nowak przeciął niebezpieczne zagranie wzdłuż swojej bramki, a chwilę później niepewnie, ale skutecznie interweniował po uderzeniu z dystansu Ciechanowskiego. W końcu napór gospodarzy przyniósł efekt. W 53. minucie po mocnym wyrzucie piłki z autu Aghwan Papikjan przepchnął toruńskich defensorów w polu karnym i strzałem głową dał miejscowym prowadzenie. Piłkarze gospodarzy cieszyli się z gola tuż przy sektorze zajmowanym przez kibiców z Torunia, którym nie spodobało się takie zachowanie biało-zielonych.  Po uprzątnięciu butelek, które pojawiły się na boisku, Elana ruszyła do odrabiania strat. Żółto-niebiescy dokonali tej sztuki bardzo szybko. Michał Kołodziejski wykazał się największym sprytem w zamieszaniu pod bramką Wojciecha Muzyka i dzięki temu, w 60. minucie gry doprowadził do wyrównania. Podobnie jak przy pierwszym golu w tym spotkaniu defensorzy, tym razem gospodarzy, zachowywali się zbyt pasywnie. Dobrą szansę Elana miała także po rzucie wolnym podyktowanym za faul na Stefanowiczu. Mariusz Kryszak mocnym strzałem chciał umieścić piłkę przy bliższym słupku bramki grudziądzan, ale świetna paradą popisał się miejscowy golkiper.

W 73. minucie Przemysław Kita przyjął piłkę przed polem karnym Elany i obrócił się w kierunku bramki. Jego uderzenie próbował zablokować Kołodziejski, ale futbolówka odbijając się od nogi toruńskiego obrońcy przelobowała Nowaka, a gracze Olimpii znów mogli cieszyć się z prowadzenia w tym meczu.

Podopieczni Rafała Góraka nie zamierzali odpuszczać i ponownie ruszyli do ataku. Torunianie różnymi sposobami próbowali sforsować defensywę gospodarzy. Jednak ani strzały z dystansu, ani wrzutki w pole karne nie przynosiły zamierzonego efektu. Mimo ambitnej postawy torunianie nie odwrócili losów spotkania i nadal nie potrafią wygrać w Grudziądzu. Taki wynik oraz zwycięstwo Radomiaka z Siarką Tarnobrzeg spowodowały, że zespół Olimpii i zawodnicy z Radomia zagwarantowali już sobie awans do pierwszej ligi. Żółto-niebiescy znów muszą patrzeć na wyniki rywali. Najgorszym rozwiązaniem będzie zwycięstwo GKS-u Bełchatów z Widzewem w meczu rozgrywanym 13 maja. Wtedy nawet triumf Elany w ostatnim spotkaniu sezonu, z walczącą o utrzymanie Olimpią Elbląg może nie dać podopiecznym Rafała Góraka upragnionego awansu. Zatem walka o miejsce na zapleczu ekstraklasy potrwa jeszcze jeden tydzień.

Olimpia Grudziądz - Elana Toruń  2:1 (0:0)