Dr Mieszko Białas: Działanie hipertermii wykorzystujemy na różne sposoby

Zdrowie, Mieszko Białas Działanie hipertermii wykorzystujemy różne sposoby - zdjęcie, fotografia
Tomasz Kaczyński 21/08/2019 08:29

– Z naszych usług może skorzystać każdy dbający o swoje zdrowie, osoby aktywne fizycznie, sportowcy, a także Ci, którzy chcą uzupełnić swoje dotychczasowe leczenie z powodu chorób przewlekłych, cywilizacyjnych w tym nowotworów - mówi dr Mieszko Białas z Instytutu Medycznego HiperMed w Toruniu.

Instytut Medyczny HiperMed przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu świadczy usługi dla pacjentów z regionu i nie tylko już ponad rok. To pierwsza tego typu placówka w Toruniu, która stosuje metodę hipertermii w leczeniu chorób przewlekłych w tym onkologicznych. Dodatkowo od tego roku uruchomiliście Państwo tak ostatnio głośne i popularne wlewy dożylne. Proszę wyjaśnić na czym polegają te metody i komu są dedykowane?

dr Mieszko Białas: Hipertermia jest metodą polegającą na sztucznym podniesieniu temperatury tkanek wewnątrz ciała. Stosuje się temperatury z zakresu 38 oC do 40,5-42 oC. Powoduje to stymulację układu odpornościowego, wzmaga metabolizm komórkowy, poprawia mikrokrążenie jak również osłabia drobnoustroje patogenne oraz komórki nowotworowe. Wyżej wymienione działanie sprawia, że hipertermię można stosować z powodzeniem w wielu schorzeniach chronicznych jak również wspomagająco w leczeniu nowotworów. 

Czy można uznać, że hipertermia jest odmianą gorączki?

Nie. Hipertermia to nie to samo co dobrze nam znany na przykład podczas infekcji stan podgorączkowy czy gorączka. Hipertermia stan podwyższonej temperatury ciała spowodowany czynnikami zewnętrznymi jak np. słońce, gorąca kąpiel, aparaty do hipertermii lub wewnętrznymi spowodowane na przykład nadprodukcją ciepła w organizmie. Gorączka natomiast wynika z przestawienia centralnego ośrodka termoregulacji, który każdy człowiek posiada. 

Wspomniał doktor o wspomaganiu leczenia schorzeń chronicznych a nawet nowotworów złośliwych, no właśnie jakie choroby i nowotwory dokładnie ma Pan na myśli?

Tu od razu chciałbym zaznaczyć, iż wyróżniamy hipertermię częściową oraz całego ciała tzw. Whole Body Hyperthermia. W naszym Instytucie stosujemy Hipertermię całego ciała chociażby z uwagi na jej uniwersalny charakter. Stąd też w przeciwieństwie do punktowej hipertermii, możemy jej użycie zaproponować szerszej grupie pacjentów z różnymi dolegliwościami. Mam tu na myśli szereg chorób reumatologicznych i neurologicznych, alergicznych takich jak: zapalenie stawów obwodowych, fibromialgia i przewlekłe entezopatie, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), nadmierne napięcie mięśni, sklerodermia systemowa, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, nadciśnienie tętnicze.

Ponadto działanie hipertermii możemy wykorzystać nawet w leczeniu depresji czy w rehabilitacji ogólnej i sportowej. W nowotworach złośliwych nie ma specjalnych ograniczeń. Należy pamiętać i tu chciałbym podkreślić, że hipertermia nie zastępuje tradycyjnego leczenia chorób przewlekłych czy też nowotworów, jest do terapia wspomagająca specjalistyczne leczenie.

Była mowa o wskazaniach, to jakie są przeciwskazania do leczenia?

Oczywiście jak w każdej terapii istnieją przeciwskazania. Są to między innymi: zakłócona tolerancja cieplna i brak współpracy ze strony pacjenta, niekontrolowana nadczynność tarczycy, zaawansowana niewydolność wątroby, nerek, serca, niewyrównane arytmie serca uszkodzenia termiczne skóry (np. oparzenia słoneczne), ostre infekcje, skłonność do drgawek gorączkowych, przyjmowanie fotouczulaczy.

Należy pamiętać, że przed każdym zabiegiem pacjent jest badany i konsultowany przez uprawnionego lekarza i to on podejmuje odpowiedzialną decyzję o dopuszczeniu pacjenta do zabiegu.

Jak przygotować się do takiego zabiegu i ile trwa taka kuracja?

Terapia hipertermią nie wymaga żadnego skomplikowanego przygotowania. Warto jest przynajmniej dwie doby przed zabiegiem zadbać o picie czystej wody mineralnej w ilości około 1,5-2l dziennie. Podczas zabiegu pacjent leży na wygodnej siatce bez odzieży i biżuterii. Jest przykryty folią termiczną, co pozwala podopiecznemu na większą swobodę ruchów w przypadku zabiegów kilkugodzinnych. Pacjent w trakcie zabiegu jest całkowicie bezpieczny. Jego funkcje życiowe są stale monitorowane i kontrolowane. Zabiegi trwają od kilkudziesięciu minut do 2-3 godzin i pacjent wraca do domu. W zależności od rodzaju schorzenia wymaganych jest kilka cykli w odstępie kilkudniowym. O czasie trwania terapii zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Przejdźmy teraz do wspomnianych wcześniej kuracji dożylnych. Działają przy Instytucie HiperMed od tego roku. Proszę przybliżyć skąd taki pomysł, na czym polegają?

Mam wieloletnie doświadczenie z pacjentami onkologicznymi i ich rodzinami. Często w gabinecie słyszałem pytania o wlewy witaminowe i kuracje rożnymi preparatami, jak wspomóc organizm w trakcie chemioterapii czy radioterapii, jaką zastosować dietę. Kroplówki witaminowe to coraz częstszy sposób walki z wieloma dolegliwościami, chorobami cywilizacyjnymi czy nowotworami, tak przynajmniej zapewniają ich twórcy. Gdy zajrzymy do internetu, to aż roi się od ‘’klinik, instytutów witaminowych’’, które posiadają szeroki wachlarz usług począwszy od leczenia schorzeń włosów do nowotworów. A wiadomo jak co jest do wszystkiego to jest... Co więcej, blisko połowa z nich stosuje preparaty bez rejestracji i bez odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej do tego typu zabiegów. Stąd pomysł aby w sposób profesjonalny i bezpieczny przygotować preparat indywidualnie dla każdego pacjenta. 

Czyli zgodnie z łacińską sentencją ‘’Primum non nocere’’?

Chcemy podkreślić, że skład wszystkich wlewów opracowany został przez zespół składający się z lekarzy i farmaceutów. Ponadto gwarantujemy, że mieszanki te oparte są na zarejestrowanych produktach leczniczych. W trosce o bezpieczeństwo przed terapią pacjent jest konsultowany przez lekarza. W trakcie wizyty lekarz dobiera odpowiednie preparaty dla pacjenta. Wszystko w jednym miejscu w dogodnym dla pacjenta terminie.

Kto może skorzystać z tego rodzaju usług?

Wiem jak ważna jest zbilansowana dieta i dostarczanie odpowiednich substancji w tak trudnej i wyczerpującej chorobie jaką jest nowotwór złośliwy, ale nie tylko w tej. Kuracje te mają za zadanie wspomagać procesy detoksykacji , regeneracji organizmu a także uzupełnić niedobory witamin i minerałów wpływając tym samym na poprawę jakości życia. Jako współtwórca pomysłu chciałem wraz z moim zespołem skupić się na kilku grupach pacjentów. Z naszych usług może skorzystać każdy dbający o swoje zdrowie, osoby aktywne fizycznie, sportowcy, a także Ci, którzy chcą uzupełnić swoje dotychczasowe leczenie z powodu chorób przewlekłych, cywilizacyjnych w tym nowotworów. 

I na koniec, jak z dostępnością w kraju tego typu usług?

W kraju jest kilka ośrodków dysponujących hipertermią całego ciała. Są to niestety ośrodki prywatne. W Polsce hipertermię traktuję się jako pewien rodzaj egzotyki, aczkolwiek ostatnio ulega trochę zmianie sposób patrzenia na tego rodzaju terapię z uwagi na coraz to większe dowody naukowe. Co do tzw. ‘’klinik witaminowych’’, to jak wspomniałem wcześniej jest ich kilkanaście i są coraz bardziej powszechne i są to również usługi komercyjne. Wybierając tego typu placówkę należy być ostrożnym, gdyż nie wszystkie proponują wysokiej jakości preparaty lecznicze tylko substancje niewiadomego pochodzenia, które są często aplikowane bez nadzoru wykwalifikowanego lekarza, a to jak wiadomo może być tragiczne w skutkach. 

Rozmawiał Tomasz Kaczyński

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Dr Mieszko Białas: Działanie hipertermii wykorzystujemy na różne sposoby komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama