Dorota Wójtowicz-Zając: Kilka słów o wychowaniu

Ciekawostki, Dorota Wójtowicz Zając Kilka słów wychowaniu - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 02/06/2019 15:47

- Kluczem do dobrego wychowania nie jest ani nadmierna kontrola, ani przesadna swoboda. Jeśli rodzice nie pozwalają dzieciom robić, tego co chcą, te czują się ograniczane i kontrolowane - pisze Dorota Wójtowicz-Zając z Fundacji "Ważna Edukacja"

Na spotkaniach, w których biorą udział rodzice słyszę, jak zapytani, na jakich ludzi chcą wychować swoje dzieci odpowiadają zgodnie: odpowiedzialnych, rozsądnych, pewnych siebie, samodzielnych. A przychodzą na te spotkania, aby dowiedzieć się, jak to zrobić. Wychowanie to trudny okres. Szczególnie teraz, gdy nie działa już model rodziny oparty na posłuszeństwie. Czas, w którym rodzice wydają rozkazy i mówią dzieciom co mają robić, bezpowrotnie minął. Obecnie młodzi rodzice stoją przed dużym wyzwaniem. Sami wychowani w rodzinach o modelu hierarchicznym w identyczny sposób podchodzą do wychowania własnych dzieci. I szybko zdają sobie sprawę, że to nie działa. 

W warunkach, gdzie matka i ojciec wiedzą wszystko najlepiej i mówią dzieciom co mają, a czego nie mają robić, trudno o przestrzeń na rozwijanie u dziecka tych cech, na których im zależy. Brakuje miejsca na stworzenie bliskiej więzi między dorosłym i dzieckiem. Od jakości tych relacji będzie zależało, jakie cechy rozwinie w sobie dziecko, a tym samym jakim człowiekiem się stanie. 

Specjaliści od wychowania proponują, aby w życiu rodzinnym wzmocnić dialog oparty na wzajemnym szacunku rodziców i dzieci. Zachęcają do prowadzenia otwartych rozmów, polegających na wymianie myśli i uczuć. Jednak proste zalecenia nie należą do najłatwiejszych. Gdy późnym wieczorem dziecko chce oglądać telewizję, najszybciej będzie zgasić telewizor i bez dyskusji odesłać je do łóżka. Tymczasem jest inne rozwiązanie. Proste, ale bardziej czasochłonne: posłuchać, dlaczego mimo późnej pory dziecko nie chce iść spać. Nie chodzi o to, żeby wzajemnie przekonywać się, kto ma rację.

Taka rozmowa najczęściej przekształca się w walkę, w której jedna osoba wygrywa. Wyzwaniem dla rodzica jest wysłuchać i z empatią odnieść się do uzasadnienia dziecka, a następnie przedstawić swoje stanowisko. Dorosły może pozostać przy swojej decyzji, ale jest pewny, że wcześniej dostrzegł i uwzględnił potrzeby dziecka. Chodzi o taki dialog, w którym obie strony wygrywają. Czymś cennym dla dziecka jest wymiana myśli i emocji oraz poczucie, że zostało potraktowane poważnie. Dla dzieci ma ogromne znaczenie, aby dorośli autentycznie interesowali się ich życiem i naprawdę chcieli usłyszeć, co mają do powiedzenia. 

Kluczem do dobrego wychowania nie jest ani nadmierna kontrola, ani przesadna swoboda. Jeśli rodzice nie pozwalają dzieciom robić, tego co chcą, te czują się ograniczane i kontrolowane. A gdy zawsze dostają to, co chcą, czują się samotne. Jednakże najbardziej dzieci potrzebują zainteresowania rodziców. Tym, co mają do powiedzenia, co ich naprawdę interesuje i na co chcą tracić czas. Nietrudno zauważyć, jak każdego dnia dzieci zabiegają o uwagę dorosłych. Gdy z czasem zorientują się, że bezskutecznie, przestają. Swoje zdanie i emocje wolą wyrażać poza domem, gdzie jest miejsce na dialog jak równy z równym. 

Każdej rodzinie potrzebne są bliskie relacje, oparte na szczerym dialogu, w którym każdy ujawnia, co mu leży na sercu. Dom, w którym dziecko może podejmować decyzje, wyrażać swoje zdanie, popełniać błędy i przy wsparciu rodziców wyciągać wnioski to fundament, aby w przyszłości stać się samodzielnym, odpowiedzialnym i pewnym siebie człowiekiem. 

Dorota Wójtowicz-Zając z Fundacji "Ważna Edukacja"

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

Dorota Wójtowicz-Zając: Kilka słów o wychowaniu komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama