Dlaczego w Toruniu przepisy nie obowiązują wszystkich uczestników ruchu? [LIST]

Drogi, Dlaczego Toruniu przepisy obowiązują wszystkich uczestników ruchu [LIST] - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 5
  • Fotka nr 1 z 5
  • Fotka nr 2 z 5
  • Fotka nr 3 z 5
  • Fotka nr 4 z 5
Portal ototorun.pl 05/09/2019 11:07

– Rowerzyści jak chcą to potrafią korzystać z jezdni, ale niestety przeważa grupa wciąż jeżdżąca nieprzepisowo - pisze czytelnik w liście do naszej redakcji.

Mieszkam niedaleko Trasy Średnicowej i praktycznie codziennie chodzę ulicą Legionów do i z centrum miasta. Chciałbym zasygnalizować problem, który występuje już od dłuższego czasu, mianowicie problem z rowerzystami jeżdżącymi chodnikami oraz po przejściach dla pieszych praktycznie od momentu rozpoczęcia ulicy Legionów od Grudziądzkiej aż do Trasy Średnicowej.

Wiem kiedy rowerzysta może poruszać się po chodniku, ale w znakomitej większości przypadków w żadnym stopniu nie jest to respektowane. Warto pamiętać, że na ul. Legionów są przystanki, a chodniki nie są jakoś super szerokie więc poprzez jeżdżenie po chodnikach jedni tylko utrudniają życie drugim.

Problem występuje już od bardzo długiego czasu, fakt widzę poprawę bo rowerzyści jak chcą to potrafią korzystać z jezdni, ale niestety przeważa grupa wciąż jeżdżąca nieprzepisowo. Piszę o tym, ponieważ nie zauważyłem żadnych interwencji zarówno Straży Miejskiej ani Policji i bardzo chętnie poznałbym stanowisko tych instytucji w tej sprawie. Wiem, że rower jest zdrowszym środkiem transportu i bardziej ekologicznym od samochodu, ale przepisy prawa powinny obowiązywać wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno kierowców, pieszych jak i rowerzystów. Kłopot też w tym, że tego prawa też nikt nie wymaga żeby egzekwować. 

Ostatnio oglądałem na Youtube podobną akcję Straży Miejskiej w Krakowie i tam potrafiono stawić czoła problemowi, bo moim zdaniem to jest problem z którym nikt nic nie robi. Już nawet nie mówię o wlepianiu mandatów, ale nawet pouczyć żeby problem się nie nasilał, dla wielu już samo spotkanie z mundurowymi da sporo do myślenia.

Żeby nie być gołosłownym w załączniku dodaję zdjęcia mojego autorstwa z opisywanej przeze mnie ul. Legionów. Proszę o zainteresowanie się tematem, zanim dojdzie do jakiegoś nieszczęścia czy to na chodniku, czy na przejściu. Pozdrawiam serdecznie i szanujmy się nawzajem w przestrzeni miejskiej. *

* pisownia oryginalna

Imię i nazwisko do wiadomości redakcji.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

legionów, piesi, rowerzyści, drogi, toruń - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-09-06 05:26:27

    Ładne zdjęcia bardzo dobrze na nich widać jak poruszaja sie rowerzysci jedna strona chodnika nie jadą środkiem Ja nie widzę problemu A jak pani ciasno to sugeruje pomyśleć o diecie

  • gość 2019-09-06 08:54:18

    bardzo ładnie jadą jedną stroną chodnika, nie widzę problemu

  • Gość - niezalogowany 2019-09-06 11:16:33

    Problem ten nie wynika że złej woli, czy braku znajomości przepisów. Nie czuję się bezpiecznie jadąc wąska ulicą wraz z samochodami. Kierowcy aut mają problem z wyprzedzeniem rowerzysty i często nie zachowują odstępu podczas tego manewru. Gdy nie ma ścieżki rowerowej wybieram chodnik. Wiem, że jestem tak "gościem", staram się nie przeszkadzać i często spotykam się z wyrozumiałością przechodniów. Osobiście przez przejścia dla pieszych bez ścieżek rowerowych nie przejeżdża tylko wchodzę z roweru. Jeśli mamy być tacy nietolerancyjni, to proszę w takim razie również o pouczenia i mandaty dla pieszych chodzących po ścieżkach rowerowych, co jest nagminne.

  • gość 2019-09-06 12:31:19

    Hmm. Co tu wybrać, śmierć i jazdę chodnikiem. Idi...., który to fotografował, chyba nie zdaje sobie sprawy jakie jest zagrożenie życia w tym miejscu.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-06 19:26:17

    Bardzo trafne komentarze. Sama jeżdżę rowerem i w miejscach gdzie nie ma ścieżki rowerowej jadę chodnikiem bo boję się jechać ulicą. W takich przypadkach nigdy nie dzwonię dzwonkiem na pieszego tylko grzecznie przepraszam i czekam aż mnie przepusci. Większość pieszych jest wyrozumialych i nie ma nic przeciwko. Niestety są też tacy, którzy muszą głupio komentować. Proponuję, żeby pieszy również patrzył na znaki drogowe, bo dużo chodników dla pieszych to ścieżki pieszo rowerowe, po których mamy prawo jechać rowerem.

  • gość 2019-09-06 19:39:17

    Pedałowcy są JEDYNYMI użytkownikami przestrzeni publicznej, których (ich zdaniem) nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Przejechać na czerwonym? Czemu nie. Wyprzedzać na skrzyżowaniu po czym wyjechać przed pojazd i spowalniać ruch? Owszem. Zwolnić i rozejrzeć się przed skrzyżowaniem (ścieżki rowerowej z jezdnią)? Po co??. Uważać na pieszych? No jakże, przecież rower jest najważniejszy we wszechświecie.

  • gość 2019-09-06 21:00:20

    Gość piszący przede mną .
    Człowieku !!! Jeździsz tylko samochodem i uważasz ,że tylko dlatego rowerzysta jest gorszy . Przekonaj władze miasta ,żeby ścieżki rowerowe powstawały wszędzie a jak nie można to trzeba próbować puścić je przez osiedla mieszkaniowe . To co piszesz o rowarzystach ja powiedziałabym o kierowcach : nie biorą pod uwagę faktu ,że obok biegnie ściezka rowerowa i skręcając w prawo na zielonej strzałce przejeżdzają bez zatrzymania samochodu . Nauczcie się ,że zmieniając kierunek należy upewnić się czy nie idzie pieszy lub nie jedzie rowerzysta . Parkowanie na ścieżkach rowerowych to standard a włączanie się do ruchu przy wyjeździe z posesji posesji to zazwyczaj wymuszenie piewszeństwa przejazdu . Mam więcej w zanadrzu ale nie chcę pisać referatu . Większe są grzech pieszych , bo rowerzysta jadąc po chodniku ma świadomość ,że łamie przepisy ale pieszy chodzący po ścieżce rowerowe na zwrócenie uwagi reaguje agresją . Czekam z utęsknieniem na zakaz parkowania na chodniku . Oj będą nóżki boleły , bo trzeba będzie cucu ,żeby u celu podróży znależć miejsce postojowe .

  • Gość - niezalogowany 2019-09-07 13:18:30

    Lepiej jechać chodnikiem, gdzie w/g przepisów możemy jechać, niż być rozjechanym przez samochód. Tym bardziej ,że żaden z samochodów jeżdżących po Toruniu nie jedzie z prędkością do 50 km/ h ,a najlepiej, jak by rowerzyści nie istnieli. Jeżdżę rowerem i samochodem to widzę reakcje kierowców, którzy nie potrafią się zachowywać. Od stycznia tego roku, czy minionego zmienił się chyba przepis ,że kierujący samochodem dojeżdżając do przejścia dla pieszych ,czy ścieżki rowerowej, a znajduje się pieszy lub rowerzysta to musi się zatrzymać i przepuścić. Wczoraj wracałem z pracy rowerem, to jeden się zatrzymał, a z prawej strony tego auta ,by mnie trzepnal i tak znają przepisy . Gdy miałem auto ,to na Internecie sprawdzałem czesciej zmiany przepisów, teraz też sprawdzam .

  • Gość - niezalogowany 2019-09-07 15:53:05

    Przepisy generalnie nie pozwalają jeździć rowerem po chodniku.

  • Gość - niezalogowany 2019-09-09 13:18:00

    Rowerzyści na ulicę!! Co interesuje mnie że się nie czuję bezpiecznie na jezdni, ja przez nich nie czuję się bezpiecznie na chodniku. Chodnik to nie miejsce na poruszanie się jakimkolwiek pojazdem. Mieszkam na obrzeżach miasta i zamierzam egzekwować jeżdżenie po chodniku policja będzie powiadamiania wraz ze zdjęciami nagraniami bądź innymi dowodami... Zakaz pedalowania chodnik jest od spacerowania!

  • Gość - niezalogowany 2019-09-13 20:24:24

    A rób człowieku zdjęcia i wysyłaj! Wolę zapłacić mandat niż stracić życie. A tak poza tym miasto powinno być zamknięte dla ruchu samochodowego albo przynajmniej ruch powinien być mocno ograniczony i tyle.

Dodajesz jako: |