Dawid Kwiatkowski, Grzegorz Hyży i inne gwiazdy zagrają na Święcie Województwa w Toruniu

Imprezy, Dawid Kwiatkowski Grzegorz Hyży gwiazdy zagrają Święcie Województwa Toruniu - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 05/06/2019 08:15

Województwo kujawsko-pomorskie ma 20 lat. Zapraszamy na oficjalne uroczystości Święta Województwa, które odbędę się w najbliższy piątek (7 czerwca) w Toruniu, z udziałem samorządowych władz regionu. Tytuły honorowych obywateli podczas uroczystej sesji sejmiku odbiorą prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński.

Oficjalne obchody Święta Województwa rozpocznie msza święta w intencji województwa w katedrze śś. Janów (godz. 10.00), po której odbędą się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II (zbieg Alei Jana Pawła II i Wałów Generała Władysława Sikorskiego) i uroczysta sesja sejmiku województwa, transmitowana online (Urząd Marszałkowski, godz. 12.). Wśród gości m. in. nowi honorowi obywatele województwa, prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński.

Urodzony w 1933 roku arcybiskup Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi m. in. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, ordynariusz diecezji włocławskiej i metropolita gnieźnieński, jest nie tylko wybitną postacią Kościoła katolickiego i uczonym, ale też człowiekiem wielce zasłużonym dla dialogu z judaizmem i kościołami wschodnimi. Ekumenizm, dialog, zbliżenie, pojednanie – wokół tych wartości zbudował swoje życie jako kapłan i duszpasterz, administrator diecezji, prymas Polski, członek ważnych instytucji watykańskich, naukowiec i nauczyciel akademicki.

Prof. Stanisław Dembiński, fizyk związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizujący się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu, został, demokratycznie wybrany, rektorem toruńskiej uczelni podczas karnawału Solidarności w 1980 roku. Środowisko akademickie zapamiętało go jako człowieka wielkiego umysłu i nieugiętej postawy, niezłomnego i wiernego przekonaniom. Jak wielu mu podobnych, został usunięty ze stanowiska w stanie wojennym. Po  1989 roku był senatorem w parlamencie kontraktowym, ale polityka nie stała się jego żywiołem.  

Zwieńczeniem piątkowych uroczystości będzie koncert z udziałem gwiazd estrady – m. in. Kasi Kowalskiej i Dawida Kwiatkowskiego na placu za Urzędem Marszałkowskim. Początek  o 21.00. Wstęp jest wolny. Tego samego dnia w Bydgoszczy jedna z imprez towarzyszących,  galowy koncert w Filharmonii Pomorskiej „W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II”.

Święto Województwa to jak zwykle dobra zabawa. Pierwsze wydarzenia, na bulwarach we Włocławku i na terenie Mariny w Grudziądzu, odbyły się 1 czerwca. W programach znalazły się m.in. koncert Kayah i II Kujawsko-Pomorski Przegląd Kapel (Włocławek) oraz koncert Krzysztofa Zalewskiego i parada orkiestr dętych (Grudziądz). Tego dnia odbyła się także jedna z imprez towarzyszących - koncert „W krainie uśmiechu” z udziałem artystów Polskiej Opery Kameralnej w Jabłonowie Pomorskim w powiecie brodnickim.

Na zakończenie - 8 czerwca - odbędą się koncert muzyki filmowej na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej (gwiazdy: Maria Sadowska, Reni Jusis i Monika Kuszyńska) i zakończony koncertem Andrzeja Piasecznego Astrofestiwal w Brodnicy.

Partnerem modułu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Dawid Kwiatkowski, Grzegorz Hyży i inne gwiazdy zagrają na Święcie Województwa w Toruniu komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama