15°C bezchmurnie

Darmowa komunikacja podczas remontu „starego” mostu drogowego!?

Komunikacja miejska, Darmowa komunikacja podczas remontu „starego” mostu drogowego! - zdjęcie, fotografia

Czy w Toruniu będą kursować darmowe autobusy przez „stary” most podczas modernizacji tej przeprawy? Taki wniosek złożył dziś (10 października) na biurko prezydenta radny PiS, Wojciech Klabun.

Przypomnijmy, że miasto chce, żeby modernizacja „starego” mostu ruszyła już w 2019 roku i potrwała od 12 do 18 miesięcy. Niedawno dowiedzieliśmy się także, jak będzie wyglądać ruch podczas prac remontowych. Firma Trasal, czyli projektant mostu, przygotowała trzy warianty organizacji. Ostatecznie urzędnicy, po konsultacjach społecznych z mieszkańcami, zdecydowali, że na moście będzie odbywał się ruch jednokierunkowy wahadłowy tylko dla komunikacji miejskiej i służb ratunkowych.

Prezydent Torunia zapowiedział także, że miasto nie planuje budowy tymczasowej przeprawy na czas remontu. Według szacunków magistratu, byłby to koszt około 50 milionów złotych. Zaleski uważa, że lepiej przeznaczyć te pieniądze między innymi na remont osiedlowych ulic.

Prezydent stwierdził także, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to będzie postulował, aby w czasie remontu funkcjonowała darmowa komunikacja miejska przez most. Z tym pomysłem zgadza się radny PiS, Wojciech Klabun. Rajca złożył właśnie wniosek do prezydenta w tej sprawie. - To merytoryczne rozwiązanie, o które powinniśmy się starać - uważa Klabun. - Linie autobusowe, które przebiegają przez most spinają całe nasze miasto.

Radny wyliczył, że wprowadzenie darmowej komunikacji przez „stary” most w trakcie remontu to dla miasta koszt około 1,5 mln zł. - Zbudowanie mostu tymczasowego kosztowałoby budżet miasta zdecydowanie więcej. Dlatego moim zdaniem to lepsze rozwiązanie nie tylko dla mieszkańców, ale również dla magistratu - dodaje Klabun.

Według pomysłu rajcy w liniach MZK, które będą podróżować przez „stary” most nie będzie kontrolerów biletów. Dlatego autobusy mają być darmowe nawet dla tych mieszkańców, którzy nie zdecydują się przejeżdżać przez modernizowaną przeprawę. To różni pomysły radnego Klabuna i prezydenta Zaleskiego. Prezydent bowiem postuluje wprowadzenie darmowej komunikacji tylko dla pasażerów, którzy będą podróżować przez Wisłę.

Klabun dodał, że remont mostu może być przeprowadzony zdecydowanie szybciej. Radny uważa, że roboty powinny być wykonywane w cyklu trzyzmianowym. - W tym momencie miasto nie ma jeszcze decyzji środowiskowych dot. Natura 2000. Jednak moim zdaniem powinniśmy zrobić wszystko, żeby je uzyskać i przeprowadzać remont przez siedem dni w tygodniu 24 godziny na dobę. W takim wypadku modernizacja mostu mogłaby potrwać przez około pięć-sześć miesięcy - uważa Klabun.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Darmowa komunikacja podczas remontu „starego” mostu drogowego!? komentarze opinie

 • gość 2018-10-10 13:47:09

  te nawet darmowe autobusy i tak nic nie dadza lewobrzeże będzie poprostu maksymalnie zakorkowane czy wy tam wszyscy jestescie slepi ze nie widzicie teraz jak sie blokuje stary most i wjazdy na nowy? do wiadomosci publicznej podaje sie wybujałą kwote 50mln zł. ale czy podparta jest jakakolwiek wyceną? z tego co mi wiadomo to nie, wszyscy maja nas z lewobrzeza w glebokim powazaniu a mieszkancow ciagle przybywa, a najlepszy tego przyklad jak jestesmy traktowani to jak jakis czas temu przyblokowal sie delikatnie JAR i jak to wszyscy byli w szoku ze delikatny koreczek sie zrobil co glownie zwiazane bylo z przebudowa chelminskiej...

 • gość 2018-10-10 14:02:26

  Lewobrzeże powinno być silnie dofinansowane i rozbudowane. Jestem z prawobrzeża, ale stawianie 2-piętrowych biurowców i zaniedbanie lewej części nie prowadzi do rozwoju Torunia. Kandydaci w wyborach ścigają się obiecując gondole, porty i inne cuda, a nie ma nas na tablicy autostradowej (Lubicz), nie mamy biletomatów na przystankach, a komunikacja to jakaś kpina z PRL. Dążymy do rozwoju i porównujemy się do większych czy ciągniemy do powiatowego miasteczka.

 • gość 2018-10-10 14:08:55

  bezsensu :(

 • gość 2018-10-10 16:40:26

  Ludzie skończcie z tym Zaleskim w tych wyborach, bo to miasto zajedzie. Zbudujcie mu tę gondolę albo inną karuzelę i niech se jeździ na emeryturze.

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 23:11:59

  Phiii... my już wszyscy dobrze znamy twoje super zaangazowanie. Na pokaz przed wyborami jak każdy z PIS...

Dodajesz jako: Zaloguj się