Czym jest Hashimoto?

Zdrowie, Hashimoto - zdjęcie, fotografia
Dawid Nowak - blog 29/03/2019 10:45

Tarczyca to niepozorny gruczoł, który może przysporzyć nam wielu problemów. Jedną z najczęściej diagnozowanych przypadłości z nią związanych jest Hashimoto. W większości przypadków dotyka kobiety i wiąże się z takimi objawami jak wypadanie włosów, przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, bóle mięśnie czy obfite miesiączki. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest Hashimoto, jak je rozpoznać i jak z nim żyć, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji.

Co to jest Hashimoto?

Hashimoto jako choroba tarczycy została odkryta ponad sto lat temu. Po raz pierwszy zdiagnozował ją japoński chirurg Hakaru Hashimoto. Odkrycia japońskiego lekarza nie zyskało jednak od razu uznania. Trzeba było czekać jeszcze dwadzieścia lat, by świat szerzej zainteresował się tym schorzeniem. Inne nazwy, pod którymi możecie znać tę chorobę to: przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, wole limfocytarne, Hashimoto, zapalenie tarczycy Hashimoto, przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy.

Na wstępie należy zaklasyfikować Hashimoto jako chorobę autoimmunologiczną. Co to oznacza? Oznacza to, że układ odpornościowy sam atakuje i niszczy komórki własnego organizmu. W przypadku choroby Hashimoto zwiększona aktywność wykazują przeciwciała anty-TPO-Ab, które skierowane są przeciwko ludzkiej peroksydazie tarczycowej (TPO). Zaburzony zostaje w ten sposób proces produkcji hormonu tarczycy, co prowadzi do powstawania niedoczynności tarczycy.

Niestety z Hashimoto może współwystępować więcej chorób. Może to być cukrzyca typu 1, toczeń rumieniowaty, choroba Crohna. Choroba Addisona, stwardnienie rozsiane czy zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym. Może to być również celiakia. Niestety, bezpośrednie przyczyny powstawania choroby Hashimoto nie są znane. W niektórych przypadkach lekarze wskazują, że choroba może być podłoże genetyczne i jest aktywowana przez chroniczny stres. Nie można się ponadto wyleczyć z Hashimoto. Osoby cierpiące na te chorobą muszą przyjmować leki hormonalne, takie jak Euthyrox, Letrox czy Eltroxin.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Problemem w zdiagnozowaniu i zauważaniu objawów choroby Hashimoto u siebie może być fakt, że początkowo może ona przebiegać bezobjawowo. Dopiero z czasem pojawiają się takie symptomy jak:

  • chroniczne zmęczenie i senność;

  • uczucie zimna;

  • bóle stawów i mięśni;

  • zwiększenie masy ciała;

  • suchość skóry;

  • stany depresyjne;

  • zaburzenia miesiączkowania;

  • problemy z pamięcią i koncentracją.

Jak łatwo zauważyć nie różnią się one zbyt mocno od zwykłego zmęczenia, gorszego samopoczucia czy przepracowania. Z tego powodu często są one bagatelizowane, a wizyta u diagnoza i profesjonalna diagnoza są odkładane na później. Chorzy na Hashimoto często nie odczuwają również dolegliwością związanych z samą tarczycą. Na wczesnym etapie ni pojawia się bowiem ani ból, ani też trudności z przełykaniem.

Kto choruje na Hashimoto? W zdecydowanej większości są to kobiety. Panie zapadają na zapalenie tarczycy 5, a nawet 8 razy częściej niż panowie. Zazwyczaj diagnozuje się je u kobiet w okresie menopauzy, jednak w ostatnich latach coraz częściej na Hashimoto zapadają młode osoby, a nawet dzieci.

Jak diagnozować Hashimoto?

Konieczne są tu oczywiście badania. Po zauważeniu powtarzających się objawów opisanych w poprzednim akapicie powinniśmy wybrać się do lekarza, który przeprowadzi z nami wywiad, a także zleci badania pozwalające oznaczyć poziom TSH. Jeżeli wynik okaże się podwyższony, konieczne jest oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny (FT4). Jeśli stwierdzone zastanie podwyższenie stężenia TSH przy obniżonym poziomie FT4 świadczy o pierwotnej niedoczynności tarczycy. Jeśli natomiast poziom FT4 jest prawidłowy, to mamy do czynienia z utajoną niedoczynnością tarczycy.

W trakcie diagnostyki Hashimoto powinniśmy ponadto oznaczyć przeciwciała przeciwtarczycowe. Szczególnie charakterystyczne dla tego rodzaju zapalenia tarczycy jest anty-TPO (przeciwko tyreoperoksydazie). Bardzo często zaleca się ponadto wykonanie badania USG tarczycy. Dzięki niemu będziemy w stanie ocenić rozmiar i strukturę gruczoły, a także sprawdzić, czy nie powstały na nim żadne grudki.

Leczenie Hashimoto

Niestety zapalanie tarczycy Hashimoto jest chorobą, której obecnie lekarze nie potrafią wyleczyć. Zazwyczaj niweluje się więc skutki, czyli niedoczynność tarczycy. Przyjmowane są więc leki hormonalne z lewotyroksyną, których zadaniem jest wyrównanie hormonów tarczycowych we krwi. Przykładami takich leków są Euthyrox, Letrox czy Eltroxin. Takie leki należy przyjmować do końca życia. To jednak nie wszystko. Osoby cierpiące na Hasthimoto powinny regularnie odwiedzać endokrynologa i przeprowadzać diagnostykę. Czasami lekarze proponują pacjentkom zmianę diety, która miałaby łagodzić objawy Hashimoto. Zaleca się wtedy wykluczeniu z diety glutenu czy laktozy, które są produktami zaostrzającymi stan zapalny. Warto pomyśleć o takiej diecie eliminacyjnej, gdy po spożyciu takich produktów dotykają nas problemy gastryczne. Jeśli jednak takie objawy się u nas nie pojawiają, to może nie być to konieczne.

Czym jest Hashimoto? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama