9°C słabe opady deszczu

Czy Toruń to innowacyjne miasto? Ten ranking wiele wyjaśnia

Biznes, Toruń innowacyjne miasto ranking wiele wyjaśnia - zdjęcie, fotografia

We Wrocławiu trwa Kongres Regionów, na którym poznaliśmy ranking miesięcznika “Forbes” dotyczący innowacyjności polskich miast.

Chodzi o ranking najbardziej innowacyjnych miast w Polsce. Został on przeprowadzony po raz pierwszy i powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 20 największych miast w Polsce. Toruń zajął w nim 4 miejsce.

Na pierwszym miejscu znalazła się Częstochowa (72,5 pkt), a za nią Warszawa i Kraków (po 71,5 pkt). Tuż za podium uplasował się Toruń z 71 punktami na koncie, wyprzedzając tym samym m.in. Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Poznań, Białystok i Olsztyn. Miesięcznik “Forbes” pozycję naszego miasta uzasadnia w następujący sposób:

Toruń, choć nie może się równać z gigantami pod wieloma względami, posiada nowoczesne rozwiązania w zarządzaniu miastem i podkreśla swoje zaangażowanie w organizację konkursów otwartych dla organizacji pozarządowych. Miasto udzieliło wsparcia finansowego Fundacji Akademii Inkubatorów Przedsiębiorczości w wysokości ponad 40 tys. zł. Inwestując w start-upy, Toruń liczy na wzrost liczby przedsiębiorstw i stworzenie nowych miejsc pracy oraz umożliwienie zdobycia kapitału dla innowacyjnych projektów biznesowych w kwocie od 100 tys. do 3 mln złotych.”

W ankiecie, na której oparto ranking, pytano o rozwiązania mające świadczyć o wysokim poziomie innowacyjności, m.in. programy rozwoju, systemy informatyczne ułatwiające kontakt mieszkańcom, serwisy internetowe samorządu, bezpłatne punkty dostępu do internetu w różnych lokalizacjach, SMS-owe informacje lub ostrzeżenia, miejskie aplikacje mobilne.

Kongres Regionów odbywa się w 2018 roku pod hasłem „Megatrendy w miastach i regionach”. Podczas licznych spotkań, wykładów i dyskusji zaproszeni goście – w tym przede wszystkim prezydenci dużych miast, marszałkowie, burmistrzowie i starości – rozmawiają m.in. o przyjaznej przestrzeni, eko-miastach, mobilności na żądanie, cyfryzacji oraz finansowaniu w nietradycyjnych modelach ryzyko-zysk. Ponadto paneliści zastanawiają się nad tym, jak wykorzystać nowe technologie do usprawnienia życia mieszkańców, poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz zwiększyć inwestycje w przestrzeń publiczną.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Czy Toruń to innowacyjne miasto? Ten ranking wiele wyjaśnia komentarze opinie

  • gość 2018-06-28 18:43:56

    to nie żaden ranking tylko ankieta, w porównaniu do Bydgoszczy to w Toruniu nie ma żadnej innowacyjności. W Bydgoszczy są firmy z sektora IT i finansów, a w Toruniu tania siła robocza i rozpadająca się starówka.

  • gość 2018-08-21 10:01:27

    Tyfus oczywiście wie lepiej od specjalistów z Forbesa. Tylko ciekawe, że jakoś nie znalazła się tam Bydgoszcz. Czyżby za wysokie progi?

Dodajesz jako: Zaloguj się