21°C bezchmurnie

Czy profesor UMK molestował studentki? Komisja przesłuchała świadków

Uczelnie wyższe, profesor molestował studentki Komisja przesłuchała świadków - zdjęcie, fotografia

Na Oto Toruń wracamy do sprawy 63-letniego profesora Mirosława Żelaznego z Wydziału Humianistycznego, który miał molestować seksualnie swoją doktorantkę i studentki.

Prof. dr hab. Mirosław Żelazny to znany i ceniony naukowiec, który wykłada na Wydziale Humanistycznym w Toruniu. W lutym został zawieszony na trzy miesiące w obowiązkach pracownika UMK. Rektor musiał podjąć taką decyzję po otrzymaniu dobrze udokumentowanej skargi na prof. Żelaznego. 

- Decyzja ma związek ze wszczęciem przez rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich postępowania wyjaśniającego w sprawie o mobbing - mówił w lutym rzecznik UMK Marcin Czyżniewski.

Sprawą profesora z Wydziału Humanistycznego zajęła się między innymi Komisja Antymobbingowa. Jednak jej członkowie nie dopatrzyli się mobbingu w zachowaniu profesora, dlatego rektor nie zdecydował się na przedłużenie zawieszenia. Ale profesor nie wrócił na korytarze popularnej Harmonijki, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim, a ponadto wciąż jest podejrzewany o molestowanie seksualne.

Członkowie Komisji nie dopatrzyli się mobbingu w zachowaniu profesora Żelaznego, który pracuje na Wydziale Humanistycznym.

Pod koniec czerwca odbyło się pierwsze zebranie Komisji Dyscyplinarnej UMK w tej sprawie. Jak informowała Oto Toruń Ewa Walusiak-Bednarek z Zespołu Prasowego UMK, podczas przesłuchania profesor złożył obszerne wyjaśnienia i podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, że nie dopuścił się zachowań niezgodnych z etyką nauczyciela akademickiego i nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Ponadto na posiedzeniu została przesłuchana jedna osoba, która złożyła skargę na profesora Żelaznego.

W lipcu Komisja zebrała się po raz kolejny. Zgodnie z zapowiedziami na posiedzeniu pojawili się świadkowie. - Wszystkie wezwane osoby stawiły się i złożyły wyjaśnienia, których treść nie jest jawna - informuje Oto Toruń Ewa Walusiak-Bednarek.

Czytaj także: Studenci o profesorze UMK: Oceniał wygląd studentek, kształt biustu

Na razie nie wiemy, kiedy odbędzie się kolejne zebranie i kto na nim się pojawi. Przewodniczący Komisji ogłosił przerwę w pracach i nie ustalił jeszcze daty następnego posiedzenia. - Prawdopodobnie Komisja zbierze się ponownie po wakacjach - dodaje Walusiak-Bednarek.

Jak już wcześniej informowaliśmy na Oto Toruń, rzecznik dyscyplinarny zaproponował dla profesora karę trzeciego stopnia. Oznacza ona naganę z pozbawieniem prawa pełnienia funkcji kierowniczych na okres od trzech miesięcy do pięciu lat. Jednak ostateczną decyzję samodzielnie podejmie Komisja Dyscyplinarna. Dlatego naukowcowi grozi zakaz wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres od pięciu miesięcy do pięciu lat lub na stałe.

Do tematu będziemy wracać.

(Filip Sobczak)

fot. Andrzej Romański/UMK

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Czy profesor UMK molestował studentki? Komisja przesłuchała świadków komentarze opinie

  • gość 2018-08-07 16:24:10

    I PO CO BYŁO ZOSTAWAĆ HUMANISTĄ ?? GDYBY POSZEDŁ NA NORMALNĄ UCZELNIE I STUDIA, TO BY TERAZ DOBRZE ZARABIAŁ I STAĆ BY BYŁO GO NA LEPSZE DZIEWCZYNKI, I NIE MUSIAŁ BY PROSIĆ STUDENTEK XD

  • Gość - niezalogowany 2018-08-07 18:06:18

    Lepsze niż studentki???

Dodajesz jako: Zaloguj się