Czwarty tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego” już dostępny

Powiat toruński, Czwarty „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego” dostępny - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 30/11/2019 13:26

Starostwo Powiatowe w Toruniu wydało czwarty tom “Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”. Tegoroczne wydawnictwo ma charakter okolicznościowy.

Pierwszy „Słownik Biograficzny Powiatu Toruńskiego” ukazał się w 2010 roku. Od tego czasu, w trzech kolejnych tomach prezentowano osoby, których życiorysy istotnie wpłynęły na naszą lokalną rzeczywistość. Bohaterowie czwartego tomu „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego” to przede wszystkim bohaterowie walk o niepodległość naszego regionu. 

- Na to, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością, pracowało przez lata wielu odważnych i pełnych poświęcenia ludzi. O tych najbardziej znanych mówią biogramy w encyklopediach. Losy tych pozostających w cieniu wydobywają na światło dzienne autorzy kolejnego tomu naszego „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”. W tych historiach odbijają się powikłane losy naszej małej ojczyzny - napisał Starosta Toruński Marek Olszewski we wstępie do publikacji. 

Spotkanie promujące wydawnictwo odbyło się w poniedziałek (25 listopada) w Książnicy Kopernikańskiej. Wzięli w nim udział m.in. Starosta Toruński Marek Olszewski, Wicestarosta Michał Ramlau, Przewodniczący Rady Powiatu Paweł Polikowski, dyrektor Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska, radni powiatowi, dyrektor PiMBP w Chełmży oraz dyrektorzy gminnych bibliotek publicznych, autorzy biogramów i rodziny bohaterów słownika, a także prof. Waldemar Rozynkowski oraz prof. Maciej Krotofil – redaktorzy słownika.

– Jestem przekonany, że dzięki lekturze utwierdzą się Państwo w przekonaniu, że mieszkamy w niezwykle ciekawym miejscu, które tworzyli i kształtowali nietuzinkowi ludzie – mówił w czasie spotkania Starosta. – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy tworzyli tę publikację. 

Odzyskiwanie niepodległości było procesem, który trwał wiele lat. Symbolami tego procesu są znane wszystkim postaci Piłsudskiego, Korfantego, Paderewskiego czy Witosa. Ale za nimi stał cały szereg ludzi, wywodzących się często z małych lokalnych, społeczności, którzy się w tę ideę zaangażowali. Warto o nich przypominać, bo łatwiej jest zrozumieć historię, kiedy mierzy się ją miarą konkretnej osoby, czy rodziny z naszej miejscowości, gminy, powiatu. Bohaterowie biografie, z którymi mogą zapoznać się czytelnicy czwartego tomu słownika, poświęcili życie działalności społecznej i politycznej, aby odradzająca się ojczyzna była dumą wszystkich mieszkańców. Ich inspirujące życiorysy to drogowskaz i motywacja dla współczesnych. Książka już wkrótce trafi do wszystkich bibliotek gminnych i szkolnych na terenie powiatu.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Czwarty tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego” już dostępny komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama