Czas na kolejny etap budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego

Powiat toruński, kolejny budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 13/08/2019 09:52

Mieszkańcy naszego powiatu nie zawiedli i złożyli ponad 50 wniosków do budżetu obywatelskiego! Obecnie trwa ich weryfikacja, a wstępne wyniki oceny powinniśmy poznać przed końcem wakacji.

Czwarta edycja budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego wchodzi w kolejny etap. Sezon urlopowy w pełni, mimo to mieszkańcy przesłali do Starostwa ponad 50 projektów. Teraz oceniają je urzędnicy. Specjalnie powołany zespół zwraca uwagę na kilka kluczowych kwestii. To przede wszystkim zgodność z prawem i wymogami formalnymi projektów przedstawionych przez mieszkańców, techniczne możliwości wykonania ich pomysłów oraz weryfikacja kosztów.

- Zadanie realizowane w ramach budżetu obywatelskiego musi należeć do zadań własnych powiatu. Niestety zdarza się, że pomysł, mimo że jest ciekawy i wart zrealizowania, musi zostać odrzucony na etapie weryfikacji, bo nie wpisuje się w katalog powiatowych zadań. Z budżetu obywatelskiego powiatu można realizować także zaplanować budowę w zakresie infrastruktury sportowej czy turystycznej. Teren pod inwestycję musi być własnością gminy czy powiatu - mówi Starosta Toruński Marek Olszewski.

Publikację wstępnych wyników oceny zgłoszonych projektów zaplanowano najpóźniej do 27 sierpnia. Wtedy na stronie internetowej pojawią się wykazy projektów dopuszczonych do głosowania oraz tych, które nie przeszły weryfikacji wraz z uzasadnieniem.

- Każdy wnioskodawca, którego projekt nie zostanie wstępnie dopuszczony do głosowania, a którego nie przekonuje wyjaśnienie przyczyn, może złożyć w odwołanie. Należy je złożyć w formie pisemnej – i należy pamiętać, by odwołanie koniecznie zawierało uzasadnienie - informuje Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Odwołanie zostanie rozpatrzone w ciągu 7 dni kalendarzowych. Podjęta po jego analizie decyzja będzie ostateczna. Zgodnie z harmonogramem realizacji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego lista projektów poddanych pod głosowanie będzie opublikowana do 16 września 2019 r. Do tego czasu pojawi się także obowiązującą karta do głosowania.

Głosowanie rozpocznie się w dniu publikacji listy projektów poddanych pod głosowanie i potrwa do 4 października. Jego szczegóły poznamy w późniejszym terminie. - Liczba wniosków składana w poszczególnych pulach utrzymuje się na porównywalnym poziomie, w puli lokalnej największą aktywnością w zgłaszaniu projektów wykazują się mieszkańcy gminy Chełmża i Obrowo - podkreślają przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Toruniu.

Do tej pory, w 3 edycjach budżetu obywatelskiego, zrealizowano ponad 70 projektów. Wśród nich znalazły się zadania inwestycyjne np. place zabaw, siłownie, boisko do piłki siatkowej, ale nie zabrakło także koncertów, warsztatów kulinarnych, pszczelarskich, szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, konferencji czy też rajdów rowerowych oraz imprez biegowych.

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

owiat toruński, budżet obywatelski, imprezy, wydarzenia, wnioski - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama