Czas na Festiwal Wisły. Statki z całej Europy wrócą na największą polską rzekę

Imprezy, Festiwal Wisły Statki całej Europy wrócą największą polską rzekę - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 05/08/2019 12:34

Zbliża się trzecia edycja Festiwalu Wisły. W tym roku wydłużono święto Królowej Polskich Rzek zaplanowano na dni 11-15 sierpnia. Na ten czas zaplanowano ciekawe atrakcje. 

Centrum wydarzenia będzie zmieniało swoją lokalizację, aby na koniec zakotwiczyć na toruńskiej przystani. Tutaj 14 i 15 sierpnia dwa dni spotkań z wyjątkową wiślaną tradycją. Jednak zanim bulwar znów przywita swoich odwiecznych gości, czyli flisackie łodzie odwiedzą one Włocławek, gdzie nastąpi rozpoczęcie Festiwalu, Ciechocinek oraz Osiek nad Wisłą w gminie Obrowo.

- Dwie poprzednie edycje Festiwalu Wisły spotkały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. W 2018 roku 150 tysięcy ludzi bawiło się nad Wisłą w Ciechocinku, Osieku i Toruniu - informują organizatorzy Festiwalu Wisły. 

Impreza dotrze do naszego regionu we wtorek (13 sierpnia). Tego dnia od godziny 11:00 na Tarasie Widokowym im. Michała Kokota w Osieku nad Wisłą rozpocznie się celebrowanie wiślanej kultury. Chętni będą mogli poznawać ją do późnego wieczora. Koncert zespołu “Trzy Korony” ma trwać do godziny 23:00.

Wcześniej jednak nie ma mowy o nudzie. Stoiska z regionalnymi potrawami, jarmarki, koncerty nie tylko szantowe, legendy, baśnie, wiślana poezja, poznanie historii statków, ich elementów konstrukcyjnych oraz darmowy rejs to niebywała gratka dla pasjonatów żeglugi, a także miłośników historii. 

Ważnym elementem Festiwalu jest parada kilkudziesięciu łodzi “biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych. Poza mniejszymi batami, lejtakami i łodygami, udział weźmie kilkanaście dużych statków: szkuty, galary, dubasy, liteskie wiciny, francuskie gabary i łodzie wikiński.”

W tym roku festiwal Wisły został połączony też z okolicznościową imprezą - Flisem Obojga Narodów z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej. - Flis Obojga Narodów, czyli spływ tradycyjnej tratwy Biebrzą, Narwią i Wisłą przez flisaków z Ulanowa, mistrzów w tym fachu, ma wymiar międzynarodowy. Rozpocznie się w Goniądzu nad Biebrzą 27 lipca. Wezmą w nim udział m. in. załogi litewskie i białoruskie. Na odcinku od Włocławka do Torunia Festiwal Wisły połączy się z Flisem Obojga Narodów, którego trasa liczy ponad pół tysiąca kilometrów - tłumaczą organizatorzy Festiwalu.

Kolejnego dnia impreza wyruszy do Torunia. Tutaj jeszcze więcej atrakcji, spotkań i ciekawostek. Bulwar Filadelfijski znów tętnić będzie życiem, bijącym w rytm nurtu Królowej Polskich Rzek. Program Festiwalu dostępny tutaj.

Chociaż Wisła to dobro narodowe, a każdy z jej 1047 kilometrów kryje niezwykłe historie, to dla naszego regionu jest szczególnie ważna. Nie sposób wyobrazić sobie jego istnienia bez tej rzeki. I dziś, choć inne jest już jej znaczenie, nadal pozostaje ważna. Dlatego właśnie warto uczcić jej święto.

(Arkadiusz Kobyliński)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

wisła, festiwal, rzeka, obrowo, toruń, włocławek, łódzie - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Usługi rachunkowo-księgowe

Licencjonowane Biuro Rachunkowe Emilia Dryps: - uprawnienia Ministra Finansów, wieloletnie doświadczenie, - KPiR, ryczałt ewidencjonowany, -..


Reklama
 Reklama