Co się dzieje z klimatyzacją w autobusach MZK podczas tropikalnych upałów?

Komunikacja miejska, dzieje klimatyzacją autobusach podczas tropikalnych upałów - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 18/07/2019 13:55

Miasto odpowiedziało na interpelację toruńskiego radnego Adriana Móla ws. klimatyzacji w autobusach MZK w Toruniu. Czy poruszenie tej sprawy sprawi, że w trakcie zbliżających się upałów mieszkańcy naszego miasta nie będą skarżyć się na komfort jazdy?

Ta sprawa wstrząsnęła czytelnikami „Oto Toruń” oraz mieszkańcami Torunia. Na naszą skrzynkę e-mail - [email protected] - otrzymaliśmy od Was sporo listów dot. klimatyzacji w autobusach MZK w Toruniu. W korespondencji zwracaliście uwagę, że w czasie tropikalnych upałów, które panowały wówczas w naszym mieście - przełom czerwca i lipca - jazda toruńską komunikacją miejską, najłagodniej mówiąc, nie jest komfortowa.

Tematem zainteresował się także toruński radny Adrian Mól. Rajca skierował interpelację do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, w której pytał, w ilu autobusach wyposażonych w układ klimatyzacji został wykonany serwis wraz z uzupełnieniem czynnika chłodzącego przed sezonem letnim.

Mól napisał również, że docierają do niego niepokojące informacje, iż kierowcy MZK w Toruniu są dodatkowo wynagradzani za tak zwaną "oszczędną jazdę". – Wnoszę o przedstawienie informacji, czy jest to zgodne ze stanem faktycznym. Użytkownicy komunikacji miejskiej podają, że klimatyzacja zostaje włączana np. po czyimś zasłabnięciu lub upadku z powodu gorąca i związanych z tym żądaniach i krzykach zdenerwowanych pasażerów. Sytuacja taka nie sprzyja wzajemnej życzliwości i okazywaniu szacunku w stosunku do pracowników prowadzących pojazdy MZK, co z pewności wpływa negatywnie także na ich samopoczucie i komfort pracy - argumentował toruński radny.

W tym tygodniu Miasto odpowiedziało na tę interpelację. Autor odpowiedzi, czyli zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz informuje, że tabor MZK liczy 152 autobusy, z czego 72 są wyposażone w klimatyzację. Pełna obsługa klimatyzacji wykonywana jest zgodnie z zaleceniami producentów autobusów, zwykle po przejechaniu 60 000 km. 

– Mimo czynionych zabiegów dochodzi do awarii, które są spowodowane wysoką złożonością tych układów i intensywną eksploatacją autobusu miejskiego, która jest nieporównywalna do eksploatacji samochodu osobowego (średnio 18 godzin dziennie przy średniej prędkości przejazdowej 18 km/h). Awarie układów klimatyzacji dot. wszystkich marek autobusów eksploatowanych przez miejską spółkę. Wszystkie klimatyzacje zamontowane w toruńskich autobusach pracują w oparciu o automatykę, w przypadku której nawet najmniejsza usterka powoduje brak możliwości włączenia klimatyzacji - argumentuje Zbigniew Fiderewicz.

Zastępca prezydenta odniósł się również do tak zwanej „oszczędnej jazdy”. Fiderewicz wskazuje, że MZK przeprowadza cykliczne konkursy na jak najbardziej ekonomiczną jazdę, które trwają zwykle przez dwa-trzy miesiące. Polegają one na minimalizowaniu zużycia paliwa przez optymalny dobór techniki jazdy, dzięki czemu odczuwalnie ma wzrastać komfort podróżowania. Ponadto opisywany przez zastępce prezydenta „eco-driving” ma mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zdaniem urzędników „eco-driving”, do którego zachęcają Miasto i MZK, nie polega na wyłączaniu klimatyzacji w autobusach.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Co się dzieje z klimatyzacją w autobusach MZK podczas tropikalnych upałów? komentarze opinie

 • Rafał - niezalogowany 2019-07-18 17:04:37

  Ta odpowiedz to odpowiedz w stylu jak powiedzieć coś nie mówiąc nic

 • gość 2019-07-18 17:18:29

  Merytorycznie i rzeczowo ale nie w tym przypadku.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-18 23:45:48

  Fiderewicz bzdur nie opowiadaj. Ta klimatyzacja jest tak skonstruowana, żeby dIalala długo i sprawnie przez wiele godzin. Ale jak ktoś chce Zaoszczędzić na paliwie to usterki muszą być.

 • Gość - niezalogowany 2019-07-18 23:47:51

  Toruńskie wsiuny

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama