Ciekawy start kampanii w Toruniu. Na listach wyborczych sporo niespodzianek

Partie Polityczne, Ciekawy start kampanii Toruniu listach wyborczych sporo niespodzianek - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Filip Sobczak 20/08/2019 15:57

Partie polityczne ogłosiły listy do wyborów parlamentarnych. Kampania wyborcza właśnie wystartowała. Na kogo będziemy mogli oddać głos w naszym mieście?

W całym kraju powoli "oficjalnie" rozpoczyna się kampania wyborcza do wyborów parlamentarnych. "Oficjalnie", wszak politycy już od miesięcy przekonywali wyborców do swoich racji. Kampania potrwa do 11 października, bo dwa dni później pójdziemy do wyborów. Jednak po kilku tygodniach powinna rozpocząć się kolejna - tym razem prezydencka. Aczkolwiek na razie czekają nas wybory parlamentarne. Wiemy już na kogo będą mogli postawić "krzyżyk" mieszkańcy naszego miasta. 

Mocne listy wystawiło aktualnie rządzące w kraju PiS. "Jedynkę" otrzymał zaufany człowiek prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli Jan Krzysztof Ardanowski. Tuż za ministrem rolnictwa znalazł się Krzysztof Czabański. To poseł, który nie ma wiele wspólnego z naszym miastem i regionem, ale cztery lata temu był "oczko" wyżej na liście. Na dalszych miejscach nie mogło zabraknąć poseł Iwony Michałek, czyli szefowej struktur Porozumienia Jarosława Gowina w regionie czy Anny Sobeckiej - ulubienicy o. Tadeusza Rydzyka. Do Sejmu chce wrócić także znany polityk Zbigniew Girzyński. Do Senatu zaś wystartuje Zbigniew Rasielewski, zastępca prezydenta Michała Zaleskiego.

Być może w Toruniu będziemy mieć nowego wiceprezeydenta. Zbigniew Rasielewski startuje do Senatu.

Niespodzianek nie brakuje także na listach Koalicji Obywatelskiej. Oczywiście „jedynka”, czyli Tomasz Lenz była znana od dawna, ale kolejne miejsca na liście mogą zaskakiwać. Ostatecznie z „dwójką” do wyborów pójdzie Arkadiusz Myrcha, a z „trójką” Iwona Hartwich. Jeszcze miesiąc temu Hartwich była zdecydowanie niżej na liście i zapowiedziała, że rezygnuje ze startu, bo „została oszukana”. Do wyborów jednak pójdzie, a sam Myrcha zapowiedział, że będzie jej pomagał dostać się na Wiejską. Jednak największą niespodzianką jest „szóstka” - przy tym numerze widnieje Przemysław Termiński. Właściciel Get Well Toruń miał iść do Senatu, ale do stuosobowej izby wystartuje jednak zasłużony i poczciwy opozycjonista Antoni Mężdyło.

Chyba jednak najwięcej kontrowersji wzbudził wybór „jedynki” PSL-u. Numerem jeden na liście ludowców został… były żołnierz i bardzo zaufany człowiek Pawła Kukiza - Paweł Szramka. To oczywiście skutek porozumienia Pawła Kukiza i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Jednak "jedynką” w Toruniu i regionie miał być Zbigniew Sosnowski, ale sam zainteresowany przyznał, że porozumienie wymaga ustępstw i zadowoli go nr 2. Czy na takie ustępstwa pójdą wyborcy? Nie wiadomo także tego, czy PSL wystawi kandydata do Senatu.

Sławomir Mentzen (w środku) chciał iść na kompromis i oddać "jedynkę" w Toruniu.

Ciekawie było także przy układaniu list Konfederacji. Ugrupowanie kojarzone z Januszem Korwin-Mikke chciało porozumieć się z Pawłem Kukizem. Konfederacja była nawet gotowa oddać „jedynkę” w Toruniu dla Pawła Szramki, ale to nie wystarczyło. Politycy mieli się poróżnić w negocjacjach o inne okręgi. Ostatecznie listę Konfederacji w Toruniu otwiera Sławomir Mentzen. To już rozpoznawalny polityk w naszym mieście. W ostatnich wyborach samorządowych ubiegał się o fotel prezydenta Torunia. Dostał około 4 proc. głosów, ale jego kampania zrobiła wrażenie nawet u największych przeciwników. Do Senatu zaś będziemy mogli zagłosować na jego brata Tomasza Mentzena.

Zapewne wiele tygodni zajęło tez układanie list Lewicy. „Jedynką” będzie Robert Kwiatkowski. To polityk, który w latach 1998-2004 był prezesem Telewizji Polskiej. Odszedł ze „stołka” po publikacjach „Gazety Wyborczej” o aferze Rywina. Z Toruniem i regionem nie ma nic wspólnego, dlatego toruńskie władze SLD rekomendowały Marka Joppa, o którym ostatnio zrobiło się głośno w całej Polsce. Działacz SLD wygrał proces sądowy z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Jednak Jopp nie będzie kandydować, a po ogłoszeniu „jedynki” przyznał, że lista Lewicy jest dobra, ale nie zachęca do głosowania na jej lidera. Lewica - podobnie jak PSL - wciąż zastanawia się, czy wystawić kandydata na senatora.

Marek Jopp (w środku) wygrał w sądzie z ojcem Rydzykiem i wydawało się, że to naturalny kandydat na "jedynkę" Lewicy w Toruniu.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą 460 posłów oraz 100 senatorów. O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

Reklama

wybory do sejmu, toruń, rasielewski, mentzen, jopp, termiński - komentarze opinie

 • Lech - niezalogowany 2019-08-20 14:41:10

  Chcialem zaglosowac na szramke ale w takim przypadku na pewno nie bedzie mial mojego glosu

 • Slawek - niezalogowany 2019-08-20 14:57:50

  Sławomir Mentzen najlepiej się prezentuje z pośród tych kandydatów

 • Ben - niezalogowany 2019-08-20 15:00:20

  Do Sławek: chyba spośród

 • Szuwarów - niezalogowany 2019-08-21 07:11:36

  Hm, ta polityka w polsce warta jak papier toaletowy, szkoda się irytować!?

 • Kodojebca - niezalogowany 2019-08-21 10:08:04

  GRUBY PO- DPICZNIK MOŻE ZAPOMNIEĆ O MANDACIE. ROZWALIŁ TORUNSKI ZUZEL TAK JAK PO-DPASIORY POLSKA GOSPODARKE.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-21 17:43:13

  Przy psy się nie prujcie pisiory jebane.elana Toruń.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama