9°C pochmurno z przejaśnieniami

Chcecie podziwiać piękne widoki? To pamiętajcie o szczepieniach!

Relaks, Chcecie podziwiać piękne widoki pamiętajcie szczepieniach! - zdjęcie, fotografia

Wyjeżdżasz na wakacje do np. tropikalnych krajów? To pamiętaj o szczepieniach. Podróżni często są narażeni na choroby, które nie występują w Polsce…

Wakacje w tropiku to wspaniałe wrażenia i spotkania z odmienną kulturą. W egzotycznych rejonach świata turysta niestety narażony jest także na choroby tropikalne oraz powszechnie występujące drobnoustroje, które są związane z niskim poziomem warunków sanitarnych. Mogą one pokrzyżować nam nawet najciekawsze plany urlopowe.

Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Nasze bezpieczeństwo i zdrowie to podstawa. Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży.

Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), wymagane przy wjeździe do części krajów w tropiku, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.

Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień, nazywanej niekiedy medycznym paszportem podróżnika. W razie podróży w rejony objęte obowiązkiem szczepień brak dowodu uodpornienia naraża turystę na odmowę pozwolenia na wjazd, przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantannę na własny koszt.

Niektóre państwa wymagają od podróżnych także innych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego, czego przykładem jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym, obowiązkowe dla udających się do Arabii Saudyjskiej.

Zakres szczepień przed podróżą powinien zostać ustalony podczas specjalistycznej konsultacji lekarskiej. Ich wybór zależy od rejonu wyjazdu, ale także charakteru i długości wycieczki, wieku oraz stanu zdrowia podróżnego, jak również dotychczasowego uodpornienia.

W zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu, oraz tego, jaki jest Wasz ogólny stan zdrowia, lekarz medycyny podróży może zalecić Wam szczepienie przeciw: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, można zapobiec wielu problemom zdrowotnym w podróży. Dobór środków profilaktycznych dla małego podróżnika zależy m. in. od wieku i wcześniejszego uodpornienia w ramach kalendarza szczepień dziecięcych. 

Rezerwując podróż do tropikalnych krajów w agencji turystycznej Coco Tours możecie liczyć na fachową pomoc. Także w sprawach dotyczących szczepień. 

Agencja turystyczna Coco Tours

Małe Garbary 21 (10:00-18:00)

792 010 515
793 110 515

Legionów 216f (10:00-20:00)

792 010 515
793 110 515

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku 


szczepienie, podróż - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się