Chaos w oświacie. Czy Miasto znajdzie miejsca dla niezakwalifikowanych uczniów?

Szkoły i licea, Chaos oświacie Miasto znajdzie miejsca niezakwalifikowanych uczniów - zdjęcie, fotografia
Filip Sobczak 16/07/2019 18:41

– Obecnie mamy łącznie o 118 miejsc więcej niż osób, które w pierwszym etapie rekrutacji nie zostały zakwalifikowane do żadnej szkoły. To bardzo dobre wiadomości dla tych, którzy będą brali udział w naborze uzupełniającym - tłumaczy zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Trwa najbardziej skomplikowana rekrutacja do szkół w ostatnich latach. Reforma rządu - między innymi likwidacja gimnazjów - spowodowała, że wielu uczniów w Polsce ma problem z dostaniem się do szkół średnich. W tym roku w rekrutacji biorą udział kandydaci z III klasy gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej.

Z tym oświatowym problemem mamy do czynienia również w Toruniu. Miasto w miniony czwartek (11 lipca) poinformowało, że zakwalifikowanych zostało 5014 na 5781 kandydatów. Oznaczało to, że aż 767 uczniów nie dostało się do żadnej szkoły średniej. Magistrat podawał, że to dokładnie 353 uczniów po szkołach podstawowych i 414 po gimnazjum.

Do wczoraj (15 lipca) rodzice kandydatów zakwalifikowanych mieli czas na przedłożenie w szkołach potwierdzenia woli przyjęcia, zaś dziś (16 lipca) szkoły ogłosiły listy, a toruński magistrat poinformował o wynikach pierwszego etapu rekrutacji.

Miasto zdradziło, że wolę uczęszczania do danej szkoły wyraziło nieco ponad 4,5 tys. osób. Oznacza to, że pozostało aż 476 wolnych miejsc. Ponadto prezydent Zaleski zdecydował o utworzeniu 320 dodatkowych miejsc w 10 oddziałach w toruńskich szkołach. 224 miejsca - 7 oddziałów - powstały w liceach ogólnokształcących: II LO, VI LO, VIII LO, IX LO i X LO, 64 miejsca - 2 oddziały - w technikach: ZSS – Technikum Nr 7, ZSIŚ – Technikum Nr 9, zaś 32 miejsca - 1 oddział - w Branżowej Szkole I Stopnia: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Obecnie mamy łącznie o 118 miejsc więcej niż osób, które w pierwszym etapie rekrutacji nie zostały zakwalifikowane do żadnej szkoły. To bardzo dobre wiadomości dla tych, którzy będą brali udział w naborze uzupełniającym. W zależności od uzyskanych wyników każdy uczeń znajdzie swoje miejsce w szkole - tłumaczy zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Od 16 do 22 lipca 2019 r. do godz. 15:00 trwa rekrutacja w naborze uzupełniającym na rok szkolny 2019/2020 do klas I publicznych szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum oraz absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

(Filip Sobczak)

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

nabór do szkół w toruniu, wyniki naboru, licea, technika, toruń - komentarze opinie

  • Jo - niezalogowany 2019-07-16 20:41:59

    Glombow i nieuków do zawodowek a mądrzejszych na UMK niech ich tam uczą zboczeń

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama