13°C pochmurno z przejaśnieniami

Bezpłatna komunikacja dla uczniów. TAK czy NIE?

Opinie, Bezpłatna komunikacja uczniów - zdjęcie, fotografia

Nasi dziennikarze znowu pokłócili się w redakcji. Tym razem poszło o bezpłatną komunikację miejską dla uczniów. Jakie są ich argumenty?

JESTEM NA TAK

Szkoda, że większość radnych nie poparła tego obywatelskiego projektu uchwały. Bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów z toruńskich szkół podstawowych, to nie tylko finansowa korzyść dla domowych budżetów. Chodzi przede wszystkim o zachęcanie najmłodszych mieszkańców naszego miasta do korzystania z autobusów i tramwajów MZK. Skorzystałoby na tym nasze środowisko, no i ruch w mieście byłby mniejszy, bo rodzice nie dowoziliby już do szkół swoich dzieci na tak masową skalę, jak to jest teraz.

Bezpłatne przejazdy to jednak... wydatek. Jak wynika z szacunków, miasto kosztowałoby to rocznie ok. 2,7 mln zł. Fakt, to nie jest mała kwota, ale też i nie zaporowa. Jazda za okazaniem legitymacji szkolnej byłaby bardzo dużym krokiem w stronę całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej, co prędzej czy później pewnie i tak nastąpi. Tego typu propozycja na ten moment okazała się jednak zbyt odważna.

Nie w tym, to może za rok uda? Warto zwrócić uwagę, że odbędą się wtedy wybory samorządowe. Radni w przypadku ponownego głosowania nad projektem uchwały na pewno będą mieli tego świadomość. Kto będzie na "nie", może dużo stracić...

JESTEM NA NIE

Jeśli chcesz podejmować takie decyzje, to jedynie z kalkulatorem w ręku. Przypominam, że Toruń jest najbardziej zadłużoną gminą w Polsce i powinniśmy ucinać nasze przywileje socjalne, a nie je rozwijać. W tym momencie najbardziej zadbamy o nasze przyszłe pokolenie... nie uchwalając tego pomysłu. 

Mój adwersarz mówi, że należy zachęcać najmłodszych mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Troszeczkę częściej jeżdżę komunikacją miejską niż Ty i wiem, że uczniów i studentów jest tam najwięcej. To jakiś absurd, że ustawą czy uchwałą chcemy zmusić mieszkańców do robienia czegokolwiek.

Dobrze, że prezydent Michał Zaleski w końcu się opamiętał i moim zdaniem - nie w swoim stylu - dobrze nazwał ten projekt jako absurdalny. Toruń nie stać na takie kroki. Chodzi tu tylko o 3 miliony złotych z naszego budżetu, ale takie rozdawnictwo może spowodować kolejne. Sęk w tym wszystkim taki, że aktualnie nie możemy przyjmować żadnych uchwał zadłużających. Co innego, gdy nasze miasto będzie miało problem ze smogiem. Wtedy do dyskusji tutaj wrócimy :)

Na razie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów nie będzie. Niedawno radni byli przeciwni temu projektowi.

Bezpłatna komunikacja dla uczniów. TAK czy NIE? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ototorun.pl

Opinie, - więcej informacji