17°C bezchmurnie

Będzie moneta z Mikołajem Kopernikiem!

Wiadomości, Będzie moneta Mikołajem Kopernikiem! - zdjęcie, fotografia

Już za trzy dni Narodowy Bank Polski wypuści nową monetę. Będzie na niej toruński astronom, Mikołaj Kopernik. Oficjalna prezentacja odbędzie się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

-  To dla nas duże wyróżnienie, że w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy bank centralny chce zaprezentować po raz pierwszy monetę, która trafi do obiegu - mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Kopernik to nie tylko wielki astronom, ale również ekonomista i matematyk. Zajmował się pieniądzem. Wydał nawet traktat o monetach - Sposób bicia monety. Pisze w nim o czterech klęskach, które prowadzą do upadku państw. Wśród nich jest spodlenie monety. Kopernik wskazuje, że pieniądz stał się nie tylko środkiem płatniczym, ale również środkiem do finansowania inwestycji. Naukowiec z Torunia jest także autorem twierdzenia, że zły pieniądz wypiera dobry. Jednak ta teoria zyskała zwolenników wiele lat po jego śmierci.

To wielki polski ekonomista, którego dorobek stawia w jednym rzędzie ze światowymi twórcami myśli ekonomicznej. Był jednym z pierwszych zwolenników nowoczesnej polityki pieniężnej - mówi prezes NBP, prof. Adam Glapiński.

Monetę zaprojektował Sebastian Mikołajczak, a produkcją zajęła się Mennica Państwowa. Na rynku pojawi się 15 tysięcy sztuk. Oczywiście będą to monety kolekcjonerskie. Za numizmat o nominalne 10 zł trzeba będzie zapłacić 120 złotych.

Na monecie znajduje się fragment rękopisu Mikołaja Kopernika.


Będzie moneta z Mikołajem Kopernikiem! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ototorun.pl