10°C bezchmurnie

Arkadiusz Myrcha: Polska w ustroju przejściowym [FELIETON]

- Od kilku miesięcy polska debata publiczna zdominowana jest przez temat sądownictwa - pisze w felietonie dla Oto Toruń Arkadiusz Myrcha.

Rozpoczęło się od trzech ustaw, których przyjęcie w lipcu stało się przyczyną protestów, jakich w Polsce dawno już nie widziano. Ich symbolem stały się niezwykle poruszające zdjęcia: rąk oblanych gorącym woskiem, rodzin stojących ramię w ramię na ulicach miast, czy licznych grup młodych ludzi czuwających do późnych godzin nocnych pod sądami. Niewątpliwie byliśmy świadkami zjednoczenia się ogromnego ruchu obywatelskiego, którego sam fakt powstania należy traktować jako ogromne zwycięstwo. Ruchu walczącego nie tylko przeciwko czemuś, ale przede wszystkim o coś. O szeroko pojętą WOLNOŚĆ. 

Cykl technologiczny

W tle debaty o ustawach sądowych w Sejmie trwają prace nad zmianami w ordynacji wyborczej. Głębokimi i stawiającymi pod ogromnym znakiem zapytania możliwość przeprowadzenia wyborów w sposób całkowicie rzetelny, uczciwy i transparentny. Choć do ostatecznego kształtu może się jeszcze sporo zmienić, to kierunki zmian widać – setki nowych, zależnych od partii rządzącej komisarzy wyborczych, eliminacja faktyczna (nie ustawowa) komitetów samorządowych czy możliwy zakaz startu wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy pełnili już swoje funkcje przez 2 lub więcej kadencji. 

Ostatecznie partia rządząca działająca wespół z Prezydentem RP przyjęła dwie, bardzo niebezpieczne ustawy – o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Niebezpieczne, bo pod pretekstem nieokreślonej w sumie reformy, wprowadza się kolejne zmiany w ramach „rewolucji ludowej” nazwanej marketingowo „dobrą zmianą”.
Eksperci opisujący scenę polityczną coraz częściej posługują się pojęciem „ciągu technologicznego” odnosząc się do przyjmowanych przez ostatnie 2 lata zmian. Otóż systemy autorytarne od demokratycznych odróżnia się zakresem kontroli rządzących – czy jest prawdziwa czy iluzoryczna. A o tym świadczy sieć instytucji dzięki którym obywatele mogą bezpośrednio lub pośrednio kontrolować rządzących. Bo jak wiemy… każda władza deprawuje. 

Jak to zatem wygląda w Polsce na koniec 2017 roku?

1. Kontrola instytucjonalna 

Prokuratura - jedną z pierwszych zmian było podporządkowanie prokuratury Zbigniewowi Ziobrze, który będąc jednocześnie posłem na Sejm, szefem partii jest jednocześnie przełożonym wszystkich prokuratorów. Jesteśmy niechlubnym wyjątkiem w Europie. Od tamtego czasu mieliśmy już dziesiątki przypadków dziwnych umorzeń spraw polityków PiS (Szyszko, Macierewicz, Misiewicz, Szydło) czy skrajnych narodowców (byłego księdza Międlara i Piotra Rybaka palącego kukłę Żyda). 

Sądy – na skalę również niespotykaną w Europie Zbigniew Ziobro otrzymał władzę nad sądami. Jednoosobowo może zwalniać lub zatrudniać wszystkich prezesów oraz odpowiedzialnych za finanse dyrektorów sądów.  

Krajowa Rada Sądownictwa – również pod kontrolą rządzących, polityków gdyż przez nich w całości wybierana. W takim kształcie zadecyduje o wszystkich stanowiskach sędziowskich.  

Sąd Najwyższy – wybrany na nowo przez nową już KRS i Andrzeja Dudę, który jak sam oficjalnie mówi – nie jest Prezydentem wszystkich Polaków. To SN zatwierdza ważność wyborów i referendów.

Rzecznik Praw Obywatelskich - Dr Adam Bodnar regularnie krytykowany i obrażany przez polityków PiS. Z roku na rok zmniejszają oni jego budżet o o kilka milionów. Skoro Rząd nie może odwołać, to sprawi, że będzie dysfunkcyjny.   

2. Kontrola medialna

Media publiczne – gigantyczna telewizyjna, radiowa i internetowa tuba rządowa. Jednostronne przekazy na „czerwonych paskach” przejdą do historii. Zatrudniono osoby bez wiedzy, doświadczenia, ale z legitymacją partyjną. W studiach dominują goście z jednej partii politycznej, a o konkurentach tworzy się „fake news”. To wszystko za miliardy złotych z pieniędzy podatników.

Media prywatne – część już bardzo mocno związana z partia rządzącą – np. „Sieci”, „Gazeta Polska”,  „TV Republika” portale niezależna.pl i wpolityce.pl, „Radio Maryja” i „TV Trwam”. Na resztę czeka tzw. „repolonizacja”,  czyli de facto nacjonalizacja. Kolejne media staną się zależne od jednej partii.   

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – konstytucyjny organ stojący na straży niezależności mediów kontrolowany jest partię rządzącą. 

Sąd Najwyższy – rozpatruje skargi na brak przyznania lub przedłużenia koncesji na nadawanie. Kontrolowany przez partię rządzącą.

3. Kontrola społeczna

Organizacje pozarządowe – przez blisko 30 lat ten sektor rozwinął się znakomicie. Miliony zaangażowanych Polaków. Ogromne wsparcie z budżetu państwa, choć wielokrotnie krytykowały polityków. Jednak obecnie rządzący i to wzięli pod kontrolę. Stworzono specjalny, centralny podmiot, kierowany przez ludzi z nadania politycznego, którzy zajmują się rozdziałem środków. Wielu dwa razy zastanowi się, czy skrytykować rząd. 

Protesty i zgromadzenia – nowa ustawa mocno ograniczyła prawa obywatelskie. Policja ściga protestujących, publikuje niezgodnie z prawem wizerunki, spisuje i zatrzymuje na komisariatach. W Polsce toczy się blisko tysiąc postępowań przeciwko protestującym. 

Zmiana kursu

Od kilku miesięcy rośnie wśród Polaków i ekspertów przekonanie, że wyjście Polski z UE nie jest już wcale takie nierealne. W ciągu bowiem 2 lat dokonał się w naszym kraju zwrot, który zbudował podwaliny ustroju opartego nie na obywatelu, nie na wolności, nie na swobodzie, nie na prywatności, a na „legitymacji partyjnej”. Tylko to już kiedyś było… Pozostaje zatem pytanie – co będzie?

Arkadiusz Myrcha

Arkadiusz Myrcha jest posłem na Sejm RP. Obecna kadencja to dla niego debiut w budynku przy Wiejskiej. W parlamencie reprezentuje Platformę Obywatelską. Przed wejściem do Sejmu Myrcha był prawnikiem, dlatego został wybrany jako przedstawiciel Sejmu do Krajowej Rady Prokuratury. W mediach często możemy go zobaczyć, kiedy parlament dyskutuje o sądownictwie i sprawach praworządności.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku


Arkadiusz Myrcha: Polska w ustroju przejściowym [FELIETON] komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się