8°C bezchmurnie

Arkadiusz Myrcha: Czy Toruń jest obywatelskim miastem?

Partie Polityczne, Arkadiusz Myrcha Toruń obywatelskim miastem - zdjęcie, fotografia

Czy Toruń jest obywatelskim miastem? Odpowiedzi na to pytanie udziela nasz felietonista poseł na Sejm RP Arkadiusz Myrcha. Zapraszamy do lektury.

„Europolis. Miasta obywatelskie” to kolejny już raport sporządzony wspólnie przez Fundację im. Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera. Każdego roku ich eksperci diagnozują wszystkie miasta na prawach powiatu i sporządzają odpowiedni ranking. Na czele znalazły się Sopot, Warszawa i Rzeszów. Niestety, Toruń nie znalazł się nawet w pierwszej „20”  na 66 miast. 

Od momentu wejścia do Unii Europejskiej Toruń zmienił się niesamowicie. Wykorzystanie funduszy unijnych, w szczególności na rozwój infrastruktury i konserwację zabytków, odbyło się na ogromną skalę. To oczywiście efekt pracy tysięcy mieszkańców miasta, działalności firm, organizacji pozarządowych, ale także dobrze współpracujących władz miejskich, wojewódzkich i krajowych. Jednak lektura raportu o obywatelskości miast pokazuje, jak długa jeszcze droga przed nami. 

Miasto bowiem to przede wszystkim ludzie. Powinny być tworzone przez ludzi i dla ludzi. W dzisiejszych czasach zaspakajanie przez władze miast podstawowych infrastrukturalnych potrzeb jest niewystarczające. Polacy chcą się czuć współgospodarzami swoich miast. Chcą uczestniczyć w podejmowanych decyzjach i planować swoje otoczenie. Poczuć, że mają realny wpływ nie tylko podczas wyborów, ale przez cały okres kadencji. Dlatego eksperci zbadali pozazawodową aktywność mieszkańców. To m.in. takie obszary jak aktywność wyborcza, udział w organizacjach czy zaangażowania w życie publiczne. 

Co ciekawe, tytuł „miasta obywatelskiego” nie jest tylko dla bogatych czy dużych. Wysoka pozycja Dąbrowy Górniczej czy Przemyśla są tego najlepszymi przykładami. W czym tkwi zatem sekret? W pomysłowości władz miasta w aktywizowaniu mieszkańców i co ważne, budowanie wzajemnego zaufania. Transparentność, dostępność do usług publicznych, jasny i równy klucz dostępu do miejskich stanowisk czy środków. Słuchanie i rozmawianie z mieszkańcami. Realizacja ich pomysłów. Traktowanie mieszkańców jak partnerów, a nie jak petenta z poziomu władzy. Tym się powinny charakteryzować nowoczesne i obywatelskie miasta. 

Przed Toruniem jeszcze długa droga do czuba takich rankingów. Startujemy jednak z przyzwoitej pozycji, gdyż znajdujemy się zazwyczaj w połowie stawki. To oznacza nie mniej nie więcej, jak tylko konieczność zrobienia nowego otwarcia i wprowadzenia nowego stylu. Nowego modelu zarządzania miastem. Dom został dobrze zaprojektowany i zbudowany. Teraz trzeba go mądrze umeblować i pozwolić wygodnie żyć. 

Arkadiusz Myrcha jest posłem na Sejm RP. Obecna kadencja to dla niego debiut w budynku przy Wiejskiej. W parlamencie reprezentuje Platformę Obywatelską. Przed wejściem do Sejmu Myrcha był prawnikiem, dlatego został wybrany jako przedstawiciel Sejmu do Krajowej Rady Prokuratury. W mediach często możemy go zobaczyć, kiedy parlament dyskutuje o sądownictwie i sprawach praworządności.

fot. europolis.schuman.pl

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

 


Arkadiusz Myrcha: Czy Toruń jest obywatelskim miastem? komentarze opinie

 • xyz - niezalogowany 2018-07-08 13:08:47

  Dlaczego PO wystawiło tego cwaniaczka Lenza na kandydata na PMT? Arek miałby dużo większe szanse w starciu z MZ. Powodzenia. Moze za 5lat?

 • gość 2018-07-09 21:00:37

  Myrcha to BELZEBUB zresztą jak całe PO.

 • gość 2018-07-11 16:13:42

  Niestety trafiła w sedno jedna z żon biznesmena z Torunia mówiąc że Toruń to prowincja gospodarcza i społeczna. Od jej wyprowadzki/wypowiedzi miasto wyładniało ale społeczeństwo...no cóż . Poza naszym krajem idąc ulicą ludzie się do siebie uśmiechają, są życzliwi czuć empatię. U nas może kiedyś tak było, teraz to bez "łomu nie podchodź"

 • gość 2018-07-13 17:00:38

  Towarzyszu oddajcie diety złóżcie mandat,zbojkotujcie Polskę i wyjedźcie do Berlina. Będziecie mogli pracować w swej ulubionej roli unijnego lokaja.

 • gość 2018-07-27 14:20:53

  Nie wiem czy Toruń jest miastem obywatelskim. Wiem za to na pewno, że PO w żadnej mierze obywatelska nie jest. Jeśli już to ANTYobywatelska.

Dodajesz jako: Zaloguj się