Akcja ratunkowa w kościele w Chełmży w ramach ćwiczeń KOBRA 2019 [FOTO]

Ciekawostki, Akcja ratunkowa kościele Chełmży ramach ćwiczeń KOBRA [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Arkadiusz Kobyliński 28/10/2019 20:00

Zamach z wykorzystaniem "brudnej bomby", spektakularna interwencja służb, błyskawiczne zorganizowanie punktów sanitarnych - to w skrócie opis ćwiczeń Kobra 2019 Powiatu Toruńskiego.

Październik w regionie upłynął pod znakiem bezpieczeństwa. W kilku szkołach (Obrowo, Łysomice) odbyły się ćwiczenia mające przygotować uczniów do odpowiedniego zachowania w razie nagłego zagrożenia. Spektakularną akcję przygotowały także samorządy z terenu powiatu toruńskiego. We współpracy z policją, wojskiem i strażą pożarną odbyło się ćwiczenie pod kryptonimem KOBRA19 Powiat Toruński. Na podstawie ich scenariusza można nakręcić dobry film sensacyjny. Było w nim wszystko, co gwarantuje emocje. Uzbrojeni, niebezpieczni zamachowcy, duże zagrożenie dla życia licznej grupy osób oraz bohaterska postawa służb. I oczywiście szczęśliwe zakończenie. 

Akcja miała miejsce 16 października. - W dniu ćwiczenia w Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miasta Chełmża oraz w urzędach gmin w Chełmży, Łubiance i Złejwsi Wielkiej rozwinięto tzw. stały dyżur, uruchomiono akcję kurierską w dwóch ostatnich z nich, a oficerowie z toruńskiej WKU przeprowadzili szkolenie z organizacji AKAP (Akcja Kurierska Administracji Publicznej) - tłumaczy Starostwo Powiatowe w Toruniu. Wcześniej ustalono wszystkie szczegóły zaplanowanych działań.

Tym razem miejscem akcji była Chełmża, a właściwie Konkatedra św. Trójcy w tej miejscowości. Tam nieznani sprawcy mieli podłożyć “brudną bombę”, która oprócz zniszczeń powstających w efekcie wybuchu, powoduje też skażenie niebezpiecznymi substancjami. W ramach scenariusza akcji najbardziej zagrożone było życie osób przebywających w tym czasie na nabożeństwie. - Grupa młodzieży ze szkolnego koła PCK LO w Chełmży oraz SP w Kończewicach zapewniła grupę pozoracji i symulowała rannych oraz poszkodowanych - podkreśla Starostwo Powiatowe. 

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejscu pojawiły się policja oraz straż pożarna. Ich działania zakładały: ewakuację ofiar, zabezpieczanie terenu, poszukiwanie materiałów wybuchowych przy pomocy specjalnie wyszkolonych psów, pobranie próbek. Rannych i poszkodowanych przetransportowano do Punktu Zabiegów Sanitarnych (PZSan) zorganizowanego w chełmżyńskim Ośrodku Sportu i Turystyki.

Takie ćwiczenia pozwalają oswoić się ze stresem, utrwalić procedury i dostrzec w nich słabe punkty, które należy dopracować. Specjaliści i eksperci szczegółowo omówili poszczególne etapy akcji ratunkowej oraz zasady rozwijania i funkcjonowania Punktów Zabiegów Sanitarnych. - Akcja została wysoko oceniona przez obserwującego jej organizację i przebieg przedstawiciela Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Starosta Toruński Marek Olszewski podziękował uczestnikom za zaangażowanie i profesjonalne podejście do ćwiczeń - podsumowuje Starostwo Powiatowe w Toruniu. 

(Arkadiusz Kobyliński)

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Chcesz być na bieżąco z informacjami z Torunia i okolic? Polub nas na Facebooku

powiat toruński, kobra 2019, akcja ratunkowa, ćwiczenia, chełmża, marek olszewski - komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama