24 twarze Jamesa Bonda: aktorzy, którzy grali słynnego agenta

Film, twarze Jamesa Bonda aktorzy którzy grali słynnego agenta - zdjęcie, fotografia
Portal ototorun.pl 10/05/2019 10:10

Brawurowe akcje, szybkie samochody, niesamowite walki i strzelaniny. Umiłowanie do luksusu i pięknych kobiet, a także wstrząśniętego, ale nie zmieszanego, martini. Do tego częste wizyty w kasynie – i to nie w kasynie online, ale w tradycyjnym kasynie, gdzie szczęście ruletką się toczy, spotkać można szemrane typy i załatwić biznesy przy szklaneczce mocnego alkoholu. Dodajmy jeszcze słynne zdanie „Nazywam się Bond, James Bond” i mamy pełen obraz słynnego agenta. Przeniesiony z książek Iana Fleminga na ekran Bond stał się częścią popkultury. Najbardziej znanego agenta w służbie królewskiej mości przedstawiono na przestrzeni ponad pół wieku w aż 24 filmach, a grało go 6 aktorów. Kojarzycie wszystkich?

Sean Connery

To pierwszy aktor, który zagrał Bonda w filmie długometrażowym (przed nim Barry Nelson wcielał się w Bonda w serialu z 1954 roku). Dla wielu fanów serii oraz krytyków filmowych Connery pozostaje najbardziej kultowym odtwórcą roli Bonda. Zagrał go w 7 filmach w latach 1962-1967, a następnie w 1971 oraz w 1983. To ustami Connery’ego po raz pierwszy na ekranie padły słowa „Nazywam się Bond, James Bond”. Pierwszy film z udziałem Connery’ego, który zapoczątkował serię o Bondzie, to Dr. No. Bond w wykonaniu Connery’ego jest bardziej zimnokrwisty, rozpustny niż pierwowzór literacki. Cechuje się też elegancją, wdziękiem oraz ciętą ripostą, dzięki czemu nawet po latach pierwsze filmy Bonda z Connerym ogląda się z wielką przyjemnością.

George Lazenby

Connery odszedł z serii Bonda na krótko w roku 1967 i wtedy na jeden film zatrudniono George’a Lazenby’ego. Australijski aktor wcielił się w agenta 007 w filmie W tajnej służbie jej Królewskiej Mości. W pamięci fanów Bonda nie zapisał się na długo, ale został jedynym aktorem grającym Bonda, który otrzymał nominację do Złotego Globu.

Roger Moore

Wcielał się w Bonda w 7 filmach – ta sama rekordowa liczba jak Connery – w okresie od 1972 do 1985 roku. Jego wersja Bonda różniła się najbardziej od pierwowzoru literackiego. Wniósł do filmów pewną lekkość, a momentami nawet absurdalność. W oczach licznych krytyków to właśnie Moore najlepiej spisywał się aktorsko jako Bond. Ze znaczących filmów bondowskich z udziałem Moore’a warto wymienić chociażby Żyj i pozwól umrzeć czy Szpieg, który mnie kochał.

Timothy Dalton

Dalton pełnił rolę Bonda w latach 1986- 1994, po tym jak Moore zrezygnował z powodu wieku. Aktor zagrał jedynie w dwóch filmach z Bondem, bo problemy prawne wstrzymały produkcję na klika lat i mimo iż Dalton miał występować dalej jako agent 007, to znudzony czekaniem na kolejny film, odszedł z serii. Dalton w roli Bonda trochę stonował seksapil w porównaniu zwłaszcza z Connerym. Moorem, a także późniejszym odtwórcą roli agenta – Brosnanem.

Pierce Brosnan

W latach 90. Bondem był Pierce Brosnan, który zagrał w 3 filmach w tej dekadzie, a także wszedł w serii w XXI wiek występując jako agent w filmie z 2002 roku – Śmierć nadejdzie jutro. Pierwotnie Pierce’a poproszono do wzięcia roli w 1986 roku, ale wtedy z powodu pracy nad serialem, musiał odmówić. Brosnan powrócił do idei portretowania Bonda jako bardzo seksownego agenta. Filmy z jego udziałem są też znane z wręcz absurdalnych efektów specjalnych i zwrotów akcji. Pod koniec jego panowania jako Bonda, seria w masowej popkulturze powoli traciła na znaczeniu.

Daniel Craig

W 2006 roku Bond potrzebował naprawdę dobrego aktora, który z powrotem przyciągnąłby fanów do kin. Wybrano Daniela Craiga i sprawdził się znakomicie. Pod jego egidą filmy o Bondzie przeżyły renesans. Ponadto warto zwrócić uwagę, że w wykonaniu Craiga agent 007 jest bardzo bliski pierwowzorowi literackiemu – troszkę arogancki, troszkę gburowaty i zadzierający nosa porzucony jako dziecko w sierocińcu, ale posiadający staranną edukację. Craig zagrał do tej pory w 4 filmach, z hitami kasowymi Skyfall i Spectre na czele. Kolejna odsłona Bonda – 25. film w serii – ma swoja premierę już 8 kwietnia 2020. Będzie to zarazem ostatni film z Craigiem. Kto zostanie nowym Bondem? Na razie nie wiadomo.v

(Luk A.)

24 twarze Jamesa Bonda: aktorzy, którzy grali słynnego agenta komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama