11°C słabe, przelotne opady deszczu

Ryszard Mosiołek: Rząd psuje państwo. Rozmawiamy z liderem toruńskiego KOD-u

Rozmowy, Ryszard Mosiołek Rząd psuje państwo Rozmawiamy liderem toruńskiego - zdjęcie, fotografia

Za nami kolejna demonstracja zorganizowana przez KOD w Toruniu

Rozmawiamy z Ryszardem Mosiołkiem, liderem toruńskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Oto Toruń: Rzeczywiście, rząd psuje państwo i demokrację w Polsce?

Ryszard Mosiołek: Robi to systematycznie już od dłuższego czasu.

W jaki sposób?

Zmierzamy do centralizacji podejmowanych decyzji. Dzieje się to w każdym zakresie. Ten proces zaczął się od Trybunału Konstytucyjnego. Jak z tego powodu po raz pierwszy wyszliśmy na ulice Torunia, to ludzie nie wiedzieli, po co my to robimy.

Teraz nastepuje kolejny etap zawłaszczania. Tym razem chodzi o samorządy i sądy, które naszym zdaniem nie mogą być partyjne. Muszą samodzielnie podejmować decyzje, bez wpływu organów centralnych. I to niezależnie, kto w danym momencie sprawuje władzę, czy jest to PiS, PO czy SLD. Niezawisłość sądów to podstawa państwa demokratycznego.

Co by Pan powiedział osobom, które twierdzą, że może i KOD ma rację, ale Wasze protesty nic nie dadzą, bo rząd i tak zrobi swoje...:

Jeżeli rząd nie słucha ludzi i opozycji pozaparlamentarnej, to nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wychodzić na ulice. Ludzie dalej nie wiedzą, o co nam chodzi. Na ulice wróciły osoby, które budowały w latach 90-tych demokrację. Dla wielu młodych osób, nasze postulaty są zupełną abstrakcją.

Mam nadzieję, że wszyscy w porę się obudzimy i zrozumiemy, co się dzieje. Oby tylko nie było za późno...

Ludzie w ostatnim czasie stracili trochę zaufania do KOD-u, chodzi przede wszystkim o sprawę z Mateuszem Kijowskim.

Na pewno jest to dla nas trudny okres. Zarząd Główny KOD-u i Mateusz Kijowski popełnili dużo błędów, i ja o tym mówię wprost. Mimo problemów, KOD nadal istnieje, bo to oddolna inicjatywa.

Zjednoczona opozycja nie istnieje, nie wyszło. Jestem za realizowaniem hasła "solidarność wielu grup", ale nie jest to takie proste. Nie sztuką jest wygonić z kraju inaczej myślących, sztuką jest umieć wspólnie działać i funkcjonować.

KOD w Toruniu co jakiś czas organizuje protesty, w minioną sobotę odbyła się kolejna manifestacja...

Tym razem powiedzieliśmy: wolne sądy - wolne samorządy. Prawo i Sprawiedliwość próbuje nam narzucić swój punkt widzenia, nie liczy się ze zdaniem innych. Ostatni duży protest w Toruniu przeprowadzony został 13 grudnia zeszłego roku. Potem odbywały się spontaniczne manifestacje, przede wszystkim chodziło nam o wolne media. Frekwencja była duża.

Ludzie zaczynają wychodzić na ulicę, bo nie podoba im się to, co dzieje się w kraju.

KOD niekorzystnie przedstawiany jest w mediach publicznych. Czy przeprowadziłby Pan rozmowę np. z dziennikarzem TVP?

Z każdym trzeba rozmawiać. Media publiczne nigdy nie były wolne od polityki. Aktualnie jednak poszło to jednak zdecydowanie za daleko. Ale nie oznacza to, że miałbym komukolwiek odmówić rozmowy.

Ryszard Mosiołek: Rząd psuje państwo. Rozmawiamy z liderem toruńskiego KOD-u komentarze opinie

  • dlt - niezalogowany 2017-04-11 13:56:29

    Jakie psucie Państwa? Jeśli PIS coś obiecał i w znacznej części się z tego wywiązuje to o co chodzi? Pewnie o to chodzi że wyborów nie wygrali Ci co On i tzw KOD by chciał. Ciągłe krytykowanie i protestowanie małej grupy osób pod pomnikiem Kopernika jest przykładem na to że demokracja w Polsce ma się dobrze.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ototorun.pl